banner114

banner67

Bursa’da bitmeyen Mercedes davası: Araba aldı, arabasız kaldı

Bursa’da 2011 yılında annesi Hamdiye Artunç üzerine Mercedes marka otomobil alan Murat Artunç araçtaki arıza nedeniyle Mengerler ile mahkemelik olmasının ardından hayatı kabusa döndü.  Mercedes Benz Mengerler’den 88 bin 500 Euro karşılığı satın aldığı aracının kısa bir süre sonra arıza yapması nedeniyle aracın yenisinin verilmesi talep eden Murat Artunç, aracın ayıplı mal olması nedeniyle davayı kazanırken aracın kıymet takdirinin belirlenmesi için görevlendirilen bilirkişilerin sunduğu raporların birbirinden çok farklı rakamlar içermesi nedeniyle mahkeme 4 yılı aşkın süredir devam ediyor. İlk bilirkişinin 450-500 bin liralık kıymet takdirine karşın itiraz sonucu, ikinci bilirkişi 753 bin lira değer olarak rapor sundu ancak ikinci bilirkişinin raporuna da itiraz edildi. Üçüncü bilirkişi ise aracın değerini 170 bin olarak belirlerken kanser hastası olan araç sahibi Hamdiye Artunç ve oğlu Murat Artunç son karar sonrasında adeta şok geçirdi.  Mahkeme süreci devam ederken Artunç ailesi yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini istiyor.

BURSA 20.07.2019, 12:27 23.11.2020, 08:36
Bursa’da bitmeyen Mercedes davası: Araba aldı, arabasız kaldı

HABER: BURSAHABERDAR

Bursa, Mengerler’den 2011 yılında Mercedes marka otomobil satın alan Murat Artunç, satın aldığı malın kusurlu olması nedeniyle Mengerler’e dava açtı. Mahkemeyi kazanan Artunç’a aracın değerinin ödenmesi için bilirkişi görevlendirildi. İlk bilirkişi aracın değerini 450-500 bin lira olarak hesaplarken, Artunç bilirkişinin raporunda eksik olduğu gerekçesiyle itiraz etti. İkinci bilirkişi aracın değerinin 753 bin lira olduğuna kanaat getirirken bu kez bu kanaate iki tarafta  itiraz etti.  Artunç 753 bin liralık kıymet takdirine ilişkin itiraz nedenleri ise şu sözlerle açıkladı, “Bana sundukları 2.0 CGİ “benzinli” muadil aracın üstüne 200 cc motor farkı benzin ile dizel farkı ve 2.0 cc aracın ÖTV’si %110 benim 2.2 cc aracın ÖTV’si %160 aradaki %50 ÖTV  farkının da eklenmesini istedik. İki tarafından itirazı üzerine görevlendiren bilirkişi ise aracın değerini bu kez 170 bin Lira olduğuna kanaat getirdi.” Son karar üzerine adeta hayatı kabusa dönen Artunç ise bilirkişinin bu kararına adeta isyan ederek itiraz etti. 4 yılı aşkın süredir devam eden davada bilirkişilerin sunduğu farklı rakamlar ise bu kadarına pes dedirtti.

“YENİ ARAÇ İSTEDİM VERMEDİLER, MAHKEMEYE VERDİM”

BursaHaberdar’a açıklamalarda bulunan Murat Artunç aracı annesinin üzerine kendisinin kullanması için satın alındığı belirterek dava sürecini şöyle anlattı, “2011 yılında Bursa Mercedes Mengerler’den E250 CDI AMG marka özel sipariş araç satın aldım. Henüz 3 buçuk ay sonunda 4 bin 500 kilometre civarında araç Dizel Partilül Filtresi arızası verdi. Dizel Partikül filtresi servisine gittim. 32 gün aracım serviste kaldı. Ardından aynı arıza garanti kapsamında iken belli aralıklarda 5 defa tekrarladı. Aracımın yenisini istediğimi söyledim ama kabul etmediler. 3. arızada noterden ihtar çektim ama sonuç vermedi. Bende mahkeme yoluna başvurdum. Mahkemeyi kazandım. Mahkeme malın ayıplı olduğunu misli ile değişimine karar verdi. Konu yargıtaya taşındı. Yargıtay’da mahkemenin verdiği kararı onadı.” dedi.

BTSO 450-500 BİN DEDİ

Sürecin her geçen gün daha da karmaşık hal aldığını belirten Artunç şöyle devam etti, “Mahkeme bilirkişi olarak BTSO'yu görevlendirdi. Bursa 15. İcra Dairesi aracın misli ile değiştirilmesi kararı verilen aracı misli ile değişim imkanın olup olmadığına değiştirme imkanı yoksa, aracın ayıpsız misli bugün üretilse değerinin ne olacağının araştırılmasına karar verdi. Yapılan araştırma sonucunda aracın 450- 500 bin civarında satıldığını tespit etti.”

“500 BİN LİRA KARARINDA HATA VAR”

Bilirkişi raporunun eksik olduğu gerekçesiyle itiraz ettiğini savunan Artunç, “Fakat aracın fiyatını hesaplarken hata yapıldı. Benim aracım 2.200 cc ve içinde bir sürü donanıma sahip.  BTSO’nun hesaplamasına göre 2.000 cc boş bir aracın fiyatını verdi. Bilirsiniz ki motor gücüne ÖTV oranları da büyük değişiklik gösteriyor. Bana düşük motorlu aracın fiyatı ve boş bir aracın fiyatı verildi.  Bilirkişinin raporuna itiraz ettim. Mahkeme itirazımı kabul etti. 27 Aralık 2017'de aracımı icra dairesine teslim ettim.” dedi.

“İTİRAZ SONUCU ARACIN DEĞERİ 753 BİN LİRA OLDU”

 İtiraz sonucunda görevlendirilen bilirkişi raporuna göre,  “Mercedes Benz firmasının E250 CDI Coupe Dizel modelinin üretimini 2013 yılında durdurduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle araç ile birebir kaporta, motor , iç ve dış donanım özellikleri ile birebir örtüşen muadil araç günümüzde üretilmemektedir.  Bu güne ait muadil araçlar ile karşılaştırması yapıldığında, bu modele en yakın 2 model E350 CDİ Coupe AMG ve E220 CDI Coupe AMG arasında bir model olduğu tespit edilmiştir. Ayrıntılı inceleme yapıldığında en yakın modelde konfigürasyonun E350 CDI Coupe AMG olduğu kanaatindeyim” ifadelerine yer verilirken.  Bilirkişinin netice ve kanaatına göre Mercedes Benz E350 CDI Coupe AMG model ve konfigürasyonunun 26.11.2018 itibariyle değeri 753 bin 91 TL (126.700 Euro) olduğu tespit edildi.” ifadelerine yer verildi.

banner105
ÜRETİMİ YAPILMIYOR MU?

Murat Artunç’un açıklamasına göre, “Davaya konu olan aracım E250 CDI Coupe Dizel modeline en yakın modeller olarak sunulan bilirkişi raporunda yer alan, E350 CDİ Coupe AMG ve E220 CDI Coupe AMG modellerinin üretiminin yapılmadığı Mengerler tarafından iddia edildi. Ancak yaptığımız araştırmaya göre Mercedes’in resmi internet sitesi olan ‘www.mercedes-benz.de’  adresinde bu araçların hem benzinli hem de dizel seçenekleri açıkça görülüyor” dedi.

ŞOKE EDEN RAPOR: ARACIN DEĞERİ 170 BİN TL!

İlk bilirkişinin 450-500 bin liralık kıymet takdirine karşın itirazda bulunan davacı Hamdiye Artunç’un itirazı sonucunda ikinci bilirkişi kıymet takdiri olarak 753 bin lira kanaatine varırken, aracın satın alındığı Mengerler Ticaret Türk A.Ş ve Artunç kıymet takdirine yönelik itiraz etti.   Üçüncü bilirkişinin açıklamalarına göre, “Tarafımdan yapılan piyasa araştırmaları sonucu dava konusu olan Mercedes Benz E 250 CDI Coupe 2011 model, 82 bin kilometre yol yapmış aracın( aksesuarlarıyla ve aracın daha önce gerçişmiş olduğu iki küçük kaza sonucu uğrayacağı değer kaybı düşüşü ile birlikte)  17.02.2014 dava tarihi itirabiriyle 170 bin Lira olduğu belirlenmiştir.” denildi. Artunç ailesi bu karar sonrasında büyük şaşkınlık yaşayarak hukuki sürecin devam edeceğini açıkladı. 

SON BİLİRKİŞİNİN RAPORUNDA DİKKAT ÇEKEN DETAY

Son bilirkişinin raporuna değinen Murat Artunç, “Tüketici Mahkemesinde davayı kazandık ilamı icraya koyduğumuzda araç üretilmediği dedikleri için değerinin tespitinde yaşadığımız sorunlar bunlar. Mahkeme kararında ayıpsız misli ile değiştirme dedikleri halde son bilir kişi 2. el piyasa fiyatı vermiş onu bile düşük tespit etmiş.” ifadelerini kullandı.

“KANSER HASTASI ANNEM SÜREÇTEN ZARAR GÖRÜYOR”

Aralık 2017’de davalar nedeniyle teslim ettiği aracını kullanamadığı belirten Artunç, Mengerler’den kiralık araç istediğini ancak hiçbir cevap alamayarak mağduriyetlerinin hiçbir anlamda giderilmediğine vurgu yaparak dava sürecinin ve yaşanan gelişmelerin psikolojik hastalıkları da beraberinde getirdiğini anlattı. Artunç, bu tür uzayan ve karmaşık hale gelen davaların, mağduriyetlerin oluşturduğu etkilerin sağlık sorunlarını tetiklediğini belirtti. Annesinin kanser hastası olması nedeniyle moralinin yüksek olması gerektiğine ancak yaşanan sürecin araç sahibi annesi Hamdiye Artunç’u büyük ölçüde etkilediğine dikkat çekti.

KİRALIK ARAÇ TALEBİNE DÖNÜŞ BİLE YAPILMADI

27 Aralık 2017’de aracını icraya teslim ettiğini icradan Mercedes Mengerler’e aracın teslim edildiği belirten Murat Artunç, kiralık araç talep etmek için Mengerler’e ihtarname yolladı ancak ihtarnameye rağmen mağduriyetlerin giderilmesi noktasında ne cevap verildi ne de somut bir adım atıldı.  Artunç’un yolladığı ihtarnamede, “Tarafıma ait dava konusu aracımı, tarafınızın kusuru nedeni ile davaya konu olması nedeni ile kullanmıyor olmam nedeni ile her geçen gün maddi ve manevi zarara uğramaktayım. Bu zararlarımı kısmen de olsa tazmin etmeniz amacı ile aracın kullanımda olmadığı günlere ilişkin tarafıma muadil bir ikame araç tahsis etmenizi ve/ veya muadil bir ikame aracın kira bedelini tarafıma göndermeniniz talep ederim,” ifadelerine yer verildi. Ancak Artunç’un çektiği ihtarnameye Mengerler geri dönüş bile yapmadı.

Yorumlar (49)
Levent 1 yıl önce
Bence TURKİYEDEKİ yasaların gevsekliginden kaynaklanan bir sıkıntı aynı problemi mercedes gelişmiş başka bir ülkede kısa zamanda müşteri lehine halletmek zorunda kalıyor
Taner 1 yıl önce
Burdan arac almayi dusunenlerin bikere daha dusunmesi lazim cunku ben bu sekilde madur olan birkac kisi daha duymustum koca firmanain marka deyeri buymus demeki
derd 1 yıl önce
Mercedes denince dibi düşenler, görün Mercedesi. Müşterisine/müşterilerine değer vermeyen firma. Eğer değer veriyorlarsa Mengerler ve benzeri temsilcilerine ayarı versinler. Bu kadar vurdumduymazlık pes doğrusu!
Murar tokyuz 1 yıl önce
Boyle bir dunya markası heline gelmiş bir mercedes firmasi na bir vatandaş olarak kiniyorum
SerKan cetin 1 yıl önce
Parayı alırken bayi su olsun mu bu paket olsun mu ama sıkıntı cıkınca bir suru bahane sonuna kadar murat kardesım
..... 1 yıl önce
Ayıptır böyle bir firmanın bu hallere düşmesi yazık gunah
Emrah Ertel 1 yıl önce
Boyle bir dunya markası heline gelmiş bir mercedes firmasina bir vatandaş olarak kiniyorum rezillik
Adem 1 yıl önce
Araci satarken pek guzel ama sikinti cikinca arkasinda durmuyorsunuz.sizin bu yaptiginiz ticari ahlaka sigmaz.biran once maduriyet giderilip bu rezalette son verilmeli.gemis olsun murat artunc arkandayiz...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner82
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
banner109
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7