banner129

banner124

banner67

İnegöl, Bayrama hazır! İşte İnegöl'de yapılan düzenlemeler ve satış alanları

Belediye Başkanı Alper Taban, kurban bayramına sayılı günler kala İnegöl Belediyesi’nin bayram hazırlıklarına ilişkin bir açıklama yaptı. Kaldırım işgallerinin esnetilmesinden kurban atık çukurlarına, bayramlaşma töreninden bayram tezgahlarına ve semt pazarlarına kadar alınan tüm kararlar hakkında bilgi veren Taban, İnegöl Belediyesi’nin bütün birimleriyle bayrama hazır olduğunun mesajını verdi.

BURSA 02.08.2019, 17:17 02.08.2019, 17:24
İnegöl, Bayrama hazır! İşte İnegöl'de yapılan düzenlemeler ve satış alanları

Kurban bayramına 1 hafta gibi kısa bir süre kalırken, Belediye Başkanı Alper Taban bugün beraberindeki Başkan Yardımcıları Rıdvan Kocaağa ve Emin Dündar ile birlikte İnegöl Belediyesi’nin bayram hazırlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bayrama ilişkin alınan kararlar hakkında bilgiler veren Taban, “İnegöl Belediyesi olarak tüm birimlerimizle bayrama hazırız” dedi.

YENİ BAKIŞ AÇILARIYLA KLASİĞİN

DIŞINDA ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ

Taban, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Özel bir günde bir araya geldik. Biliyorsunuz önümüz bayram. Bayram vesilesi ile de yönetimler olarak belediyemizin hazırlamış olduğu, yapmış olduğu hazırlıkları vatandaşlarımıza duyurmak istedik. Bu şehre bu güne dair yeni bir soluk, yeni bir bakış, yeni bir anlayış, yeni bir heyecan getirmek adına her alanda klasiğin ötesinde, alışılagelmişin ötesinde farklı bir bakış açısıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Amacımızın şehrimize gerçekten faydalı olmak, değer katmak, eksik ve aksak yönlerini gidermek ve bu şehri iyi bir noktaya, geleceğe hazırlamak olduğunu ifade etmek istiyorum. Tüm birimlerimiz klasik olarak hazırlıklarını gerçekleştiriyorlar. Burada hem bizlere hem de vatandaşlarımıza, beraberinde esnaflarımıza ve bireylere düşen vazifeler var.”

DAHA HUZURLU BİR BAYRAM İÇİN 24 SAAT HİZMET

“Bayramlarda belediyemizin diliyle standart olarak nöbet listeleri hazırlanıyor. Temizlik anlamında hazırlanıyor, zabıta anlamında hazırlanıyor, park bahçeler olarak hazırlanıyor… Bayramlarda vatandaşlarımızın çok yoğun sirkülasyon halinde olduğunu düşünürsek, birbirimize ziyarete gidiyoruz, bayram tebrikleri yapıyoruz, sıla-i rahimler yapıyoruz. Dolayısıyla şehirdeki hareketin daha da yoğunlaştığını ve arttığını görüyoruz. Bundan dolayı da bizler bu sürecin daha huzur içerisinde ve insanların huzurunu mutluluğunu engellemeyecek, etkilemeyecek ölçüde gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Gerçekten bayramın da bayram tadında yaşanabilmesi adına aslında bu hazırlıkları duyuruyoruz. Zabıta arkadaşlarımız 24 saat esaslı sadece bayramda değil her zaman görevlerinin başında. Yine bayram üstü zabıta birimimize çok çok görevler düşüyor, inşallah bu vazifelerini yine büyük bir dikkatle ve önemle her bayramdan da kendi adımıza dersler çıkartarak bir sonraki bayramda daha dikkatli, daha doğru ve iyi bir denetim mekanizması oluşturmaya gayret ediyoruz.”

ÇÖZÜM MERKEZİ 7/24 TELEFONUN UCUNDA

“Çözüm Merkezimiz 7/24 esaslı olarak çalışıyor. Arkadaşlarımız telefonların başında. 153 hatlarımıza, whatsapp numaramıza vatandaşlarımızın bildirimde bulunmasını istiyorum. Yaşanan sorunlar ve problemler üzerinde tespitleri bizlerle paylaşmalarını rica ediyorum.”

KALDIRIM İŞGALİNE 1 HAFTALIK BAYRAM ESNEKLİĞİ

“Yine kaldırımlarımızla ilgili biliyorsunuz 2015 yılında almış olduğumuz bir karar vardı. Artık kaldırımların üzerinde ticaret yapılmaması ve kaldırımların gereksiz bir şekilde işgal edilmemesi anlamında… Bu kararlara sadece bayram dönemlerinde bir esneklik getiriliyor. Yine bu esneklik bu bayramda da devam edecek. Ancak tabi burada gördüğümüz bazı eksik ve aksaklar var. Bunları paylaşmak istiyorum. Hem şahsi kanaatim hem kurumumun kanaati olarak ifade ediyorum. Eğer bayramlar esnaf arkadaşlarımın harman zamanı ise bu harmanı esnafımızın yapmasını istiyoruz. Yani ne idüğü belirsiz bir malı nerden getirdiği belli olmayan, faturası var mı kaydı var mı gibi belli olmayan bir kişi veya kişilerin sağda solda satışlar yapmasını asla istemiyoruz. Bunu en başından beri esnaf arkadaşlarımıza söylüyorum. Lakin bu noktada gördüğüm sıkıntıyı da çok kısa paylaşmak istiyorum. Özellikle bayram alışverişleriyle ilintili olarak esnaf arkadaşlarımızın kendi iş kolundaki ürünlerini kapılarının önünde satmasını istiyoruz. Bir eczacının bayramda çıkarıp kapısının önünde bir ilaç satmasını bekleyemeyiz. Dolayısıyla biz bu alanda gelip de bir çorap satıcısının, bir şeker satıcısının veya farklı bir kıyafet satıcısının burada olmasını arzu etmiyoruz. Çünkü orada tezgahta satışı yapılacak ürünü başka bir esnaf arkadaşımız zaten dükkanında vergisini ödeyerek, kirasını ödeyerek, insan çalıştırarak yapıyor. Bu konuda ben esnaf arkadaşlarımızın desteğini beklediğimizi ifade ediyorum. Çünkü biz oradan o tezgahı kaldırmak için gittiğimizde genelde esnaf arkadaşlarımızın da bu noktada sahiplendiğini görüyoruz. Lütfen şunu unutmayalım belki evet bizim kendi dükkanımızın sattığı ürünle ilgili bir işi olmayabilir ama o ürünü o çarşıda başka satan arkadaşlarımız var. Dolayısıyla o arkadaşlarımızın da hakkına ve hukukuna girmemek adına esnaf arkadaşlarımızdan ben bu konuda destek istiyorum. Siz elbise satışı yapıyorsunuz, kapınızın önünde vatandaşın geçişini de engellemeyecek şekilde bunu yapmalıyız. Birbirimizin hak ve hukuklarına dikkat ederek yaparsak kazançlarımızın da daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Bu noktada ben esnaf arkadaşlarımızın desteğini rica ediyorum. Vatandaşlarımızın da azami ölçüde alışveriş yaparken huzurlu ve rahat bir şekilde alışveriş yapmalarını istiyoruz. Şehrin de bu noktada trafik, temizlik gibi hususlarda her anlamda bizlere destek ve katkı vermelerini istiyorum. Kaldırım işgali konusunu 3-11 Ağustos tarihleri arasında uygulayacağız.”

TRAFİĞE KAPANACAK ALANLAR

“Çarşı içinde araç trafiğine kapatacağımız yollarımız da her yıl olduğu gibi; Hacı Veli Ağa Sokak, Elektrik Sokak, Tabakhane Sokak ve Yapı Kredi Bankasının önünden itibaren Bedesten Sokak olmak üzere bunlar çarşı içerisindeki alışverişin daha rahat yapılabilmesi için trafiğe kapatılmış alanlar olacak.”

8 KESİM NOKTASI VE KURBAN ATIK KUYULARI

“Yine temizlik işlerimiz özellikle dezenfekte çalışmaları olsun, temizleme çalışmaları olsun bunları hızlı hızlı yerine getirecekler. 8 adet kesim ve parçalama yerimiz düzenlendi. Bunları 153 hatlarımızdan, muhtarlıklarımızdan, sosyal medya hesaplarımızdan vatandaşlarımız görebilirler. Yine kesim noktalarının da kapasitelerini bir miktar daha büyük konteynerler yerleştirerek arttırmış bulunuyoruz. Bu alanlarda kurban etleri için poşet ve kanca dağıtımı yine bu yıl da devam edecek. Kuyu açma işlemleri ile ilgili çok fazla şikayetler aldık. Hava sıcaklıklarından dolayı çok ciddi anlamda koku ve sinek türü şikayetler oluyor. Bunlardan dolayı da önümüze gelen her yerde her alanda kuyu açma işlemini gerçekleştirmedik. Ama vatandaşlarımızdan bizlere yapılacak bildirime göre de ilave kuyular açılabiliriz.”

KAÇAN KURBANLIKLAR İÇİN EKİPLER HAZIR

“Kurbanlıklarımızla ilgili kesim gününde özellikle bazı kurbanlıklar kaçırılabiliyor. Bununla ilgili de arkadaşlarımız yine hazırlığını yapıp önlemlerini aldılar. Kaçan kurbanlıklarla ilgili ekiplerimiz oluşturuldu.”

SEMT PAZARLARI, NÖBETÇİ FIRINLAR

“Semt pazarlarımızın günlerinde değişiklik yok. Vatandaşlarımız aynı gün aynı pazara giderek ihtiyaçlarını giderebilecekler. Nöbetçi fırınlar olacak. Bunları da 153 hatlarından ve sosyal medya hesaplarından öğrenebilecek vatandaşlarımız. Müzemiz açık olmaya devam edecek. Şehrimize misafirler gelip gidiyor. Gezmeleri adına arefe ve bayramın 4’üncü günü müzemiz açık olacak.”

HAYVAN PAZARINDA DÜZENLEMELER YAPILDI

“Şehir yaşamında herkesin hak ve hukukuna dikkat etmeliyiz. Kurbanlarımızı gelişi güzel her yerde kesmemeliyiz. Doğru değil. Çünkü bununla ilgili etrafa da rahatsızlık vermeden bu işi yapmalıyız. Atıklarımızı gelişi güzel yapmamalıyız. Bayram hazırlıklarımızı arkadaşlarımız tamamladılar. Kurban pazarında da ufak düzenlemeler yapmaya çalıştık. Yeni bir hayvan pazarını şehrimize kazandırmak istiyoruz ancak bu yıl da vatandaşların rahatlığı için orada da kesim yerleri oluşturduk. Hayvan nakilleri için yükleme rampalarını düzenlemeye çalıştık. Kurbanlık satıcılarının rahatlığı ve konforunu düşünerek orada duş ve lavabo ihtiyaçlarını giderecek çalışmalar yaptık. Bunlar tabi geçici çözümler. İnşallah yeni bir hayvan Pazar yerini de İnegöl’e kazandırmak istiyoruz.”

BAYRAMLAŞMA TÖRENİNE DAVET

“Ben bu vesileyle tüm ilçe halkımızın bayramını şimdiden tebrik ediyorum. Bu yıl bayramlaşma törenimizi de belediyemiz önünde yapacağız. 1’inci günü saat 17.00’da hem protokolümüzü hem ilçe halkımızı davet ediyorum. Burada ilk kurban etini paylaşmış olacağız gelenlerle. Çay ikramlarımız olacak. Halkımızla kucaklaşacak şekilde bir ortamı burada hazırlayacağız.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:30
Güneş 05:27
Öğle 13:10
İkindi 17:08
Akşam 20:43
Yatsı 22:31
banner125
26°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30