banner165

banner156

banner114

banner177

DÜNYA KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞINI BÖYLE GÖRDÜ

Adaylık kriziyle dağılıp tekrar bir araya gelen Altılı Masa, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladı. Dünya basını, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını dikkat çeken ifadelerle manşetlerine taşıdı... İşte öne çıkan o manşetler...

DÜNYA 07.03.2023, 10:35
DÜNYA KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞINI BÖYLE GÖRDÜ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı oldu. Millet İttifakı'nın cuma gününden bu yana yaşanan krizin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ortak adayı olarak açıklaması dünya basınında geniş yer buldu.

REUTERS: Kılıçdaroğlu yıkıcı depremleri lehine çevirebilir

Haberi son dakika olarak duyuran Reuters, 14 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan seçimlerin Türkiye için 'tarihi' olduğu yorumunu yaparken, "Kılıçdaroğlu, eski bir devlet memuru olarak yıllardır devam eden ekonomik kriz ve artan enflasyonun yanı sıra geçen ay ülkenin güneyinde meydana gelen ve 46 binden fazla kişinin öldüğü, devlete eleştiriler yöneltilmesine yol açan yıkıcı depremleri lehine çevirebilir. Bununla birlikte bazıları enerjik bir eski ekonomist olan ve bir yolsuzluk karşıtı savaşçı olarak yükselen Kılıçdaroğlu'nun kampanyalardaki karizması sayesinde bir düzineden fazla seçim zaferi kazanan Erdoğan'ı yenilgiye uğratıp uğratamayacağından şüphe ediyor." ifadelerini kullandı.

NYT: Kıdemli bir muhalif siyasetçi aday olarak belirlendi

New York Times (NYT), ilgili haberinde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı koltuğundan indirmek isteyen muhalefet, ülkenin siyasi ve ekonomik gidişatını büyük ölçüde değiştirebilecek seçimlere sadece iki ay kala kıdemli bir muhalif siyasetçiyi cumhurbaşkanı adayı olarak belirledi. Türkiye'nin en büyük muhalefet partisinin lideri olan Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın son 20 yılda ülkenin en güçlü siyasetçisi olarak gücü elinde toplarken demokrasiyi erozyona uğrattığını söyleyen, bunu tersine çevirmeyi vaat eden çok çeşitli siyasi güçleri temsil ediyor." ifadelerine yer verildi.

Dünya basını, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını böyle gördü! Dikkat çeken manşetler: Yatırımcılar memnun olacak

"Ekonomik gelecek de oylanacak"

NYT, Türkiye'de eş zamanlı olarak düzenlenecek cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde dünyanın 20 en büyük ekonomisinden biri olan Türkiye'nin ekonomik geleceğinin de oylanacağı yorumunu yaptı, Millet İttifakı'nın hafta sonu yaşadığı adaylık krizine de geniş yer verildi.

Dünya basını, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını böyle gördü! Dikkat çeken manşetler: Yatırımcılar memnun olacak

BBC NEWS: Ülkede baş başa seçim yaşanacak

BBC News'in haberinde, "Türkiye'nin genellikle bölünmüş olan muhalefeti mayıs ayındaki seçimlerde Erdoğan'a karşı koyması için tek bir adayda anlaştı. Anketlere göre Erdoğan'ın otoriter yönetimi ile geçen 20 yıldan sonra son derece kutuplaşmış haldeki ülkede başabaş bir seçim yaşanacak. Ekonomik kriz ve geçen ayki depremlerdeki hatalar Erdoğan'ı önceki seçimlere kıyasla daha kırılgan kılabilir. CHP, modern Türkiye'nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından yaratıldı ve ülkenin en eski partisi. Ancak 1990'lardan beri iktidar olamadı. Fakat Kılıçdaroğlu, azınlık gruplarını kucaklayarak ve sağ kanattan partilerle ittifaklar kurarak partinin hitap ettiği kesimleri genişletti." denildi.

THE GUARDİAN: Erdoğan'a meydan okumak konusunda nadir bulunan bir fırsat

The Guardian gazetesi ise ilgili haberinde Millet İttifakı'nın hafta sonu adaylık süreci konusunda yaşadığı gerilime yer vererek, "Seçimler muhalefet açısından, geçen ayki depremlerin siyasi etkilerinin ve hükümetin yetersiz yanıt verdiği yönündeki eleştirilerin ortasında, Erdoğan’a ve AK Parti'ye meydan okumak konusunda nadir bulunan bir fırsat sunuyor. Bu seçimlerin Türkiye'de demokrasiyi muhafaza etmek ve ülkenin daha da otokratik bir yönetime kaymasını engellemek açısından son fırsat olduğu yönünde yaygın bir endişe var." ifadelerini kullandı.

Dünya basını, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını böyle gördü! Dikkat çeken manşetler: Yatırımcılar memnun olacak

BLOOMBERG: Yatırımcılar memnun olacak

Bloomberg'ün haberinde Millet İttifakı'nın ortodoks ekonomi politikalarına ve Merkez Bankası'nın özerk olduğu bir sisteme dönmeyi vaat ettiğine dikkat çekilirken, "Yatırımcıların seçimleri muhalefetin kazanma ihtimalini güçlendiren herhangi bir gelişmeyi memnuniyetle karşılamasının sebebi de bu." ifadelerini kullanarak borsadaki yükselişe atıf yaptı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 23 Mart 2023
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 13:16
İkindi 16:42
Akşam 19:25
Yatsı 20:44
banner109
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P