banner195

banner177

banner193

banner194

DÜNYA BASINI ERDOĞAN'IN ZAFERİNİ BÖYLE YAZDI

Çeşitli basın kuruluşları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5 yıl daha Türkiye'yi yöneteceğine dikkati çekti. Erdoğan'dan 'yenilmez, usta, kazanan' gibi ifadelerle söz edildi.

GÜNDEM 29.05.2023, 10:13
DÜNYA BASINI ERDOĞAN'IN ZAFERİNİ BÖYLE YAZDI

İkinci turu 28 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanı seçimini, ilk turda olduğu gibi bir kez daha Recep Tayyip Erdoğan önde tamamladı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Erdoğan, oyların yüzde 52,16'sını alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 47,84'te kaldı.

Guardian, Erdoğan'ın konuşmasını aktardı: Kazanan Türkiye

İngiltere'den The Guardian gazetesi, "Cumhurbaşkanı seçimini Recep Tayyip Erdoğan kazandı" diye yazdı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Erdoğan'ın ikinci turda muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu'na karşı zaferini doğruladığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan yüz binlere seslenen Erdoğan'ın, "Kazanan yalnızca biz değiliz. Türkiye kazandı, demokrasimiz kazandı." ifadeleri paylaşıldı.

Le Temps: Yenilmez Erdoğan

İsviçre'de Fransızca yayın yapan Le Temps gazetesinin başlığında "Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimini yenilmez Erdoğan kazandı" vurgusu yapıldı.

Yirmi yıldır iktidarda olan Türkiye Cumhurbaşkanı'nın, ikinci turdan da galip çıktığına işaret edildi.

Xinhua: Erdoğan kazandı

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua, "Erdoğan kazandı" ifadesiyle seçim sonuçları hakkında okurlarını bilgilendirdi.

Erdoğan'ın önce bir otobüsün üzerinden, sonrasında ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden gerçekleştirdiği konuşmalardan bazı kesitlere yer verildi.

Haberde, "Erdoğan, pazar günü cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin galibi ilan edildi. Bir 5 yıl süreyle daha görevlendirildi." ifadeleri kullanıldı.

Amerika'nın Sesi: Yeniden kazandı

Amerika'nın Sesi'nin İngilizce servisi tarafından paylaşılan haberde, şu bilgilere yer verildi:

Görevdeki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü yapılan ikinci tur seçimleri yeniden kazandı. Erdoğan, resmi olmayan ilk sonuçların kendisine oyların yüzde 52'sini vermesinin ardından destekçilerine seslendi.

Erdoğan, ilk turda az farkla zaferi kaybettikten sonra pazar günkü oylama için öndeydi.

Le Monde: Ankara'nın ustası Erdoğan

Fransa basınından Le Monde, "Ankara'nın ustası Erdoğan"ın üçüncü kez zafer ilan ettiğini aktardı.

2003'ten bu yana görevde olan Erdoğan'ın, 28 Mayıs'ta tekrar cumhurbaşkanı koltuğu için seçildiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Lideri Kılıçdaroğlu arasında oluşan sonucun "şaşırtıcı olmadığı" kaydedildi.

Die Welt: Yenilmez

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Die Welt, "Yenilmez" manşetini attı. YSK'nın verilerine göre, ikinci turun kazananının yine Erdoğan olduğu kaydedildi.

Muhalefetin verdiği sözler konusunda başarısız olduğu detayı vurgulanırken şöyle denildi:

Berlin ve Brüksel, zor bir ortakla bir diğer 5 yıla hazırlanmak zorunda. Altı partiden oluşan muhalefet ittifakı, 20 yılda Erdoğan'ı yenmek için en iyi şansı bulmuşu. Hatta birçok anket, rakibi Kılıçdaroğlu'nun zaferini bile tahmin ediyordu.

"Erdoğan'ın gücü muhalefetin zayıflığıdır"

"Erdoğan'ın gücü aynı zamanda muhalefetin zayıflığıdır." denilerek, Kılıçdaroğlu'nun, önceki yıllarda Erdoğan'ın rakiplerine göre daha yüksek oy almasına rağmen, beklenenden daha kötü bir performans sergilediği tespiti yapıldı.

İzvestiya: Yola devam ediyor

Rus basınından İzvestiya gazetesi, Erdoğan'ın üçüncü dönem için cumhurbaşkanı olarak yoluna devam ettiğini okurlarına aktardı:

Rakibi Kılıçdaroğlu'nu yüzde 52 ile geçti. İlk turun bitiminden sonra ülke askıdaydı. 14 Mayıs'ta Erdoğan, oyların yüzde 50'sini geçememişti.

Proto Thema: Yeni Fatih Sultan Mehmet

Yunanistan'dan Proto Thema ise seçim sonuçlarını paylaştığı haberinde Erdoğan için "Yeni Fatih Sultan Mehmet" diye yazdı.

Seçimin ertesi günü olan 29 Mayıs'ın, İstanbul'un fethinin yıl dönümü olduğu, çok sayıda kent sakininin sabah namazı için Ayasofya'ya akın ettiği belirtildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak 05:28
Güneş 06:51
Öğle 12:59
İkindi 16:18
Akşam 18:57
Yatsı 20:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P