banner204

banner177

banner205

banner193

BURSA BELGELİĞİNE 2 YENİ ESER DAHA

Bursa’nın kültürel geleceğine önemli eserler sunan Büyükşehir Belediyesi, “Uludağ’ın Kadim Tarihi” ve “Bursa Kitabeleri” adlı 2 yeni eseri daha kent belgeliğine kazandırdı.

BURSA BELGELİĞİNE 2 YENİ ESER DAHA

Bursa’yı değerleriyle geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, müşahhas olmayan kültürel mirasa katkılarına yeni yayınlarla da devam ediyor. Kenti fiziki açıdan yenilerken aynı zamanda şehrin köklü kültürel birikimine de eserler sunan Büyükşehir Belediyesi tarafından kent belgeliğine kazandırılan “Uludağ’ın Kadim Tarihi” ve “Bursa Kitabeleri” adlı 2 yeni eserin tanıtımı, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Müzeler Galeri Alanı’nda yapıldı.


Asli vazifemiz
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kitap tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, asli vazifelerinden birinin de Bursa’nın tarihine sahip çıkmak ve onu koruyup geleceğe aktarmak olduğunu söyledi. Türk kültürünün bütün renklerini Bursa’da bulmanın mümkün olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Şehirler vardır köklerinden gelen özsuyla beslenirler, şehirler vardır doğan günün umudunu taşırlar. Kimi şehirler de vardır ki doğasının eşsizliği tarihinin derinliğiyle kaynaşır. İşte Bursa böyle bir şehirdir. Bursa’nın Uludağ tepelerinden yansıyan yeşil rengi, tarihinin taş sarısı ile bir renk cümbüşü çıkartır ortaya. Bu fotoğrafa Gemlik ile Mudanya’nın mavisi ve Cumalıkızık’ın kiremit kızıllığı eklendiğinde Bursa gözlere ve gönüllere şölen olur. Şehrin sokaklarına karıştığınızda Emir Sultan olanca vakurluğu ile selamlar sizi, Ulu Camii insan ötesi bir evrenin ilahi sesleriyle ruhunuza dokunur Bursa’da. Hükümet Konağı ve belediye binası ise genç Cumhuriyet’in umududur” diye konuştu.
Kamuoyunun istifadesine sunuyoruz
Tamirat ve tadilat çalışmalarıyla tarihi korurken, aynı zamanda basılı eserler yoluyla da Bursa’nın kadim tarihini kamuoyunun istifadesine sunduklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Fatiha okuduğumuz bir türbenin, ezan sesiyle yöneldiğimiz bir caminin, suyundan içtiğimiz bir çeşmenin kitabesinde ne yazıyor, diye merak ediyoruz. ‘Bursa Kitabeleri’ adlı kitap sayesinde bu merakımız bir nebze de olsa gitmiş olacak. Yine Uludağ, sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin en önemli sembollerinden biri. Florası, faunası, buzul gölleri gibi kendine has özellikleriyle öne çıkan bir değerimiz. Ormanları, yaylaları, şelaleleri, yaz ve kış turizmine yönelik imkânları ile Uludağ, Bursa’dan ayrı düşünülmemesi gereken bir değer. “Uludağ’ın Kadim Tarihi” adlı kitapla ile Bursa’nın simgesini yakından tanıyacağız. Bursalı olan ve Bursa için üreten Ömer Kaptan, iki eser ile şehrimizin güzelliklerini bizlere göstermiş oldu. Ömer kardeşimize bu hassasiyeti, üretkenliği ve Bursa’mıza katkıları için teşekkür ediyorum” dedi.
Aslen turist rehberi olan ve iki önemli esere imza atan Ömer Kaptan ise, “Ben turist rehberiyim. Uzun yıllar boyunca rehberlik yaptık. Şunu fark ettim, gezdiğimiz yerlerde mekanlarda her sokakta karşımıza çıkıveren kitabeler çok merak ediliyor. Fakat yüzeysel temaslar dışında fazla ilgi gösterilmiyor. ‘Bursa Kitabeleri’ eseriyle ‘kitabelerde hem metinsel hem sanat ne anlatılmak istiyor’ onları kamuoyuyla paylaşmış olduk. Ben bu iki eserin de kamuoyu ile buluşmasına katkı sunan Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 06:05
Güneş 07:29
Öğle 13:21
İkindi 16:30
Akşam 19:03
Yatsı 20:21
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P