banner209

banner177

banner193

YEREL VE ULUSAL SORUNLARA GENÇ BAKIŞ

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi işbirliği ile Bursalı gençlerin günümüzde yaşadığı sorunlara yerel ve ulusal çapta çözüm önerileri getirebilmesi amacıyla “Bursa Lise Öğrencileri Gençlik Çalıştayı” düzenlendi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 09.06.2023, 13:58 09.06.2023, 14:03
YEREL VE ULUSAL SORUNLARA GENÇ BAKIŞ

Bursa’nın önde gelen 50 lisesinden 100 gencin katılımıyla düzenlenen Çalıştay’da özellikle eğitim, ulaşım, sağlık, sosyal medya ve istihdam gibi konular üzerine genç bakış açısı ile çözümler üretilmesi hedefleniyor. Önemli konular üzerinde karşılıklı doğru istişarelerin, gençlerin eğitimine olduğu kadar şehre ve ülkeye bakış açılarına da yansıyacağına, sorunların da bu vesileyle ortadan kalkacağına değinen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Teknolojinin geliştiği, imkanların arttığı bir dönemde ülkesine ve milletine karşı ilgili ve duyarlı gençler olmanızı, projeler üretmenizi, değer üretmenizi temenni ediyorum. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Burskoop ile lise ve üniversiteli gençlerimizi burslarla destekliyoruz. Üniversiteye hazırlık kurslarından gençlik merkezlerimize, deniz, izcilik kamplarımız gibi sosyal aktivitelerle, geziler, atölye çalışmaları ve festivallerimizle gençlerimiz için her türlü imkanı sağlamaya çalışıyoruz. Gençlik konusu bizim için özel bir konu. Bir gün sizler bürokrat olacaksınız, meclis salonlarında, belediye başkanlığı makamında olacaksınız. Gelecek kaygısı yaşamayın, kendinize, ailenize, şehrinize, ülkenize güvenin. Eğer iddianız varsa içinizde istek ve heyecan varsa işin yarısından çoğu bitmiş demektir. Sevgili gençler, inanmak başarmanın yarısıdır. Kendinize inanıp, güvenerek kendinize yatırım yapmanız gereken yaşta ve süreçtesiniz. Yapacağınız yatırımların karşılığını da ileride göreceksiniz. Bu vesileyle bu Çalıştay’ın çıktılarının da size ve özellikle şehrinize ve ülkenize değer katma noktasında rehber olacağı kanaatindeyim. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Çalıştay’da gençlerle bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük de “Büyükler emaneti aldı, size devredecekler. Sizler gelecekte bu ülkeyi yöneteceksiniz. Eğitimle şuan bizlerin birinci görevi siz değerli çocuklarımızı, gençlerimizi yaşayacakları döneme hazır hale getirmek. Bu ülke sizin ellerinizde yükselecek. Küçük hayaller biriktirin ki sizi büyük hayallere taşısın. O da Türkiye Yüzyılı hayali Yüzyıl davamızı sürdürecek olan siz gençlerimiz olacaksınız. Sizlerle bu Yüzyılı kuracağız inşallah. Bursa’da eğitime destek çok güzel. Özellikle eğitime dair çalışmalarından ve desteklerinden ötürü Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ı kutluyorum. Gençliğimiz ile gurur duyuyor, övgüyle bahsediyoruz. Üniversite sınavına girecek gençlerimize başarılar diliyor, Gençlik Çalıştayı’nın amacına ulaşmasını temenni ediyorum” dedi.

BAŞKAN KOÇAK, "GENÇLERİN, SÖZ SAHİBİ OLMASINI ÖNEMSİYORUZ"

Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Onur Koçak ise, "Desteklerinden dolayı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş'a, Bursa Kent Konseyi Başkanımız Şevket Orhan'a ve Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali Büyük'e çok teşekkür ediyorum. Gençlerin yerel ve ulusal yönetimlere katılmalarını, yerel demokrasi platformlarında söz sahibi olmalarını çok önemsiyoruz. Bu bağlamda gençlere yönelik çalıştaylar serisi düzenliyoruz. İlk çalıştayımızı Bursa'nın çeşitli liselerinden seçilmiş 100 genç ile beraber gerçekleştiriyoruz. Oturum ve atölyelerde sorun&çözüm önerilerini tartışıyorlar. İkinci çalıştayımızı ise genç STK temsilcileri ile gerçekleştireceğiz. Çalıştaylar sonucunda çıkacak raporu ilgili kurumlarla paylaşacağız" dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 03:31
Güneş 05:28
Öğle 13:11
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:32
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P