banner204

banner177

banner193

banner195

5 YAŞA ZORUNLU EĞİTİM GELİYOR

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına göre, erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak, afet riski taşıyan bin 500 eğitim binası güçlendirilecek.

BURSA 27.10.2022, 09:49
5 YAŞA ZORUNLU EĞİTİM GELİYOR

Eğitim alanında gelecek yıl atılacak adımlar 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda belirlendi. Buna göre erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Esnek zamanlı ve alternatif erken çocukluk eğitim modelleri oluşturulacak. İhtiyaç duyulan ilave derslikler yapılacak.

BİNALAR GÜÇLENDİRİLECEK

Eğitim yapıları teknolojiye ve çevreye uyumlu, güvenli, ekonomik, estetik, erişilebilir, standartları ve kalitesi yüksek bir mimaride tasarlanacak. Mesleki ve teknik ortaöğretimde eğitim ortamlarının geliştirilmesi amacıyla 6 farklı eğitim yapısı için proje hazırlanacak. Afet riski taşıyan bin 500 eğitim binası güçlendirilecek. Bin 3 öğrenci pansiyonunda mevcut kapalı alanlar iyileştirilecek, atölye, bilgisayar sınıfı gibi faaliyetler için yeni alanlar oluşturulacak.

İÇERİK ZENGİNLEŞTİRİLECEK

Öte yandan özel yetenekli öğrencilere farklılaştırılmış eğitim ortamlarının sunulduğu Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri (BİLSEM) bünyesinde 117 yeni anaokulu açılacak. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portalının içeriği öğretim programlarıyla uyumlu hale getirilerek zenginleştirilecek. 2 bin eğitim içeriği EBA'ya eklenecek. 

DİLE AYRI PARANTEZ

Yabancı dil eğitimine ilişkin materyaller zenginleştirilecek, dinleme, konuşma, okuma ve yazma alanlarındaki becerilerin tümünü ölçmeye yönelik sistem geliştirilecek. İngilizce dilini öğrenmek, pekiştirmek için web ve mobil uygulaması hazırlanacak.

ÖZEL EĞİTİM İÇİN SEFERBERLİK

Özel eğitime gereksinim duyan bireylerin eğitim hizmetlerinden yararlanabilmeleri için beşeri ve fiziki imkanlar güçlendirilecek. Özel eğitim uygulama okullarına beş standart uygulama evi, 20 beceri uygulama alanı, özel eğitim meslek okullarına ise 20 meslek edinme atölyesi kurulacak.

TEST BATARYALARI GELİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve üniversiteler iş birliğinde mesleki ve teknik eğitim liseleri ile meslek yüksekokullarının toplumdaki algısını güçlendirecek. Tanıtım faaliyetleri yürütülecek. Kariyer rehberliğinin etkinleştirilmesi amacıyla test bataryaları hazırlanacak ve pilot uygulama gerçekleştirilecek.

10 BİN ÖĞRETMENE EĞİTİM

Güncellenen okul öncesi eğitim programına ilişkin 10 bin öğretmene eğitim verilecek. Dijital becerilerin artırılmasına katkı sağlanması amacıyla öğretmenler için 21 çevrim içi eğitim paketi Öğretmen Bilişim Ağı Platformu'nda yayımlanacak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 06:11
Güneş 07:35
Öğle 13:22
İkindi 16:27
Akşam 18:59
Yatsı 20:17
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P