banner177

banner193

ALİNUR AKTAŞ, BOZBEY'İN AÇIKLAMALARINA CEVAP VERDİ

Önceki dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanlığı binasında mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in borç açıklamalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

BURSA 08.05.2024, 17:55
ALİNUR AKTAŞ, BOZBEY'İN AÇIKLAMALARINA CEVAP VERDİ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, seçimlerin ardından ilk basın değerlendirme toplantısını düzenlemiş belediye ve iştirak şirketlerin borçlarına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Başkan Bozbey “7,1 milyar ile başlayan ve 20 milyar ile devam eden sürecin şu an 25 milyarı aştığını görüyoruz. Borçlar milyon milyon değil, milyar milyar artıyor. Bu para nerede harcandı?” ifadelerini kullanmıştı.

 Bu açıklamaların ardından önceki dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanlığı binasında bir basın toplantısı düzenledi. Alinur Aktaş, Başkan Bozbey'in açıklamalarına elinde olan belgelerle yanıt verdi.  

Alinur Aktaş'ın konuşmasından satır başları: 

Bursalılar demokratik haklarını kullanarak belediye başkanlarını seçtiler. Her bir vatandaşımız ve adayımıza teşekkür ediyorum. Her vatandaşımızın kararına saygı duyuyorum.

Bu şehrin evladı olarak şehre 13,5 yıl ilçe belediye, 6,5 yıl büyükşehir başkanı olarak hizmet ettim. Yapılan hizmetlerden en çok memnun olacak kişinin ben olacağımı ifade etmek istiyorum.

Seçim akşamı TIR’larla belediyeden evrak kaçırıldığını bahsederek valiyi göreve çağıran belediye başkanı nasıl bir döneme hizmet edeceğinin sinyalini verdi. Daha sonra başkanın açıklamaları kaldırıldı.

Kendisi her ay basın toplantısı yapacaklarını söyledi.  

Bu süreçte basın açıklaması yapma niyetim yoktu.  Dünkü a çıklamayı izledikten sonra bu şehri yalan ve iftiralara boğmaya çalıştılar ve algı oluşturmaya çalıştılar.

Göreve başlamasına rağmen belediye bütçesine hala hakim olamayan bir başkan var

Bozbey’in açıkladığı rakamlar gerçekleri yansıtmıyor.

Mazbatasını geç aldığını söyleyen Bozbey, acaba 1 günlük gecikme ile Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde nasıl bir tahribat oluşturmuş olabilir.

BURULAŞ hariç diğer şirketlerle alakalı iş ve işleyişle ilgili hiçbir sıkıntı olmadığını hatta kasalarında para olduğunu söylüyorum. 

Bu adam gerçekten rakamlara hakim değil.

Bozbey’e soruyorum: Nilüfer Belediyesi başkanıyken bütçen neydi ne kadarla devrettin devrettin?

20 yıllık döneminde kentsel dönüşüm yaptın mı? Bu millet senden acilen kentsel dönüşüm bekliyor

Belediyenin net borcu 1 milyar 590 milyon 948 bin liradır. BURULAŞ hariç diğer şirketlerde hiçbir sıkıntının olmadığını aksine kasalarında paranın bulunduğunu ifade ediyorum.

Mal beyanını açıklamaktan kaçamazsın ben de İYİ Parti’nin adayı da mal beyanını açıkladı. Bu kamuoyunun bunu bilmeye hakkı var.

Başkanlık sürem boyunca en hayırlı işlerden Sosyal yardım işleri Türkiye’ye örnek olmuştur. Görevim boyunca yardımlar ilk sahiplerine elden ulaştırılmıştır.

Yılbaşından bu yana belediyeye 524 personel alındığı algısı oluşturulmaya çalışılıyor.

Rakamları abartma ve büyütme konusunda üzerlerine yok. 

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan'ın konuşması şu şekilde:

İl yönetim kurulu, kadın, gençlik kolları, il yönetimi, bazı belediye başkanlarımız burada.

Biz isterdik ki güzel Bursa’mızın adı projelerle anılsın. Vatandaşa dokunacak işler, yatırımlarla anılsın. Bursa’mızın adı günlerdir; alışık olmadığımız adam kayırmacılığıyla liyakatsizlikle, aile belediyeciliği ile anılmaya başladı. Şunu net ifade etmemiz gerekiyor, aslında biz sayın Başkanı çok iyi tanıyoruz. Önceki belediye döneminden, ama şimdi onu tüm Türkiye tanımaya başladı. Bozbey daha başkanlığının birinci ayında icraatlarıyla Bursa’nın adını ve itibarını karaladı. Bursa kamuoyu kendisinden seçim meydanlarında verdiği sözleri tutmasını beklerken, maalesef Türkiye’ye ilk defa namzet olan isimle aile belediyeciliği kurmanın telaşına düştü. 31 Mart seçimlerinden sonra CHP’li belediyelerde çok düzey üst düzey atamanın eş dost kontenjanından gerçekleştiğine yakından şahit olduk. Ne yazık ki Bursa Büyükşehir Belediyesi CHP tipi liyakat anlayışının sembolü haline geldi. Bir kaç haftadır süren eş dost akraba atamaları, sayın Bozbey’in öz yeğenini BURKENT başkanı atamasıyla tüm Türkiye’nin gündemine düşmüş oldu. En başta bu atamayı savunmaya kalksa da bu işler hiç mi çalışmayacak diyerek pişkinliğini gösterse de geri adım atmak zorunda kaldı. Geri adım atarken bile doğru ifadeler kullanılmaması kendi yandaş medyasını bile isyan ettirir hale geldi. Sadece düşünme atamasındaydı, neticelenmemişti diye gerçek olmayan beyan kullanıldı, kamuoyundan özrü bile çok görüp yalan söylemiş oldu.

Sadece düşünmüştük dediği atamayı 4 mayıs günü BURKENT yönetim kurulu toplantısında ortaya çıktığını biliyoruz. Aynı gün yeni yönetimi makamında kabul etti. Bursa ve Türkiyelilere gerçeği olmayan beyanda bulunmaya gerek yoktu. Özür dilemek zor olmasa gerek. O günkü toplantı tutanağını sizlere dağıtmak istiyorum.

4 Mayıs Cumartesi günü alınan yönetim kurulu kararı ile Furkan Bozbey’e 3.şahıslar lehine kefalette bulunmaya, kredi sözleşmeleri ile şirketi borç altına sokacak karşılıklı taahhüt yetkisi, şirketin mallarının ipotek ve satılmasına kadar bütün bu yetkiler verilmişken, bunlar olmadı diyerek gerçek olmayan beyanı kullanmak bir Büyükşehir Belediye Başkanı’na yakışmadı.

Daire Başkanı olarak atadığınız baldızınız sayın Sezen Uğurlu’nun atamasından ne zaman vazgeçeceksiniz.

Daire Başkanı olarak atadığınız milletvekili Kayıhan Pala’nın eşinden ne zaman vazgeçeceksiniz? Bursa Büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve aynı zamanda BURFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı yaptığımız Yalçın Işıkyıldız’ın eşi Dış İlişkiler Daire Başkanı atamasından ne zaman vazgeçeceksiniz?

Mesele isimlerle sınırlı değil. Biz Büyükşehir Belediye Başkanı’nı iyi tanıyoruz. Nilüfer Belediyesi dönemindeki çok soru işaretli icraatlarından tanıyoruz. Sayın Bozbey Büyükşehir Belediyesi’ni aile şirketi gibi yönettiği her adımda biz karşısında olacağız. Yine bir çağrıda bulunuyoruz. Diğer büyükşehirlerinde belediye başkanları mal varlıklarını paylaştılar. 20 yıl belediye başkanlığı yapmış başka bir işi olmayan sayın Bozbey’in seçim döneminde paylaşmaktan imtina ettiği mal beyanı nedir? Seçilince paylaşır diye bekledik, Bozbey’in valilikle paylaştık dediği mal beyanını kamuoyu bekliyor. Gizlenecek saklanacak bir şeyiniz var mı diye sormak istemiyoruz. Bir an önce hem kendisi hem Nilvak başkanı eşi ve yönetim kurulu üyelerinin mal beyanlarını bekliyoruz. Bu rezaletler ortaya çıkınca Bozbey bir basın açıklaması yaptı ancak bu toplantının suçluluk psikolojisi ile olduğunu biliyoruz.

Seçim sonuçları belli olduktan sonra, milletimiz mecliste büyük çoğunluğu bize verdi. Bu aynı zamanda bizim kontrol görevimiz olduğu, yapılan icraatları denetlememizle alakalı görevimiz var. Biz seçim sonuçları ilan edildikten sonra ilk beyanatta Bursa’nın hayrına her türlü kararı destekleyeceğimizi ve yardımcı olacağımızı söyledik.

Ama daha ilk meclis üyesinde Cumhur İttifakı olarak vermiş olduğumuz bir onay vardı. Kendisinin seçim döneminde su indirimi ile ilgili bir söz vardı. Biz de hemşerilerimizin faydasına olacağını düşündüğümüzden dolayı destek verdik. Cumhur İttifakı destek vermeseydi meclisten geçiremezdi. Cumhur ittifakına bir teşekkür beklediğimizi ifade etmek isterim.

Temelini atmış olduğumuz Atatürk Kapalı Spor Salonu’nunun daha fazla büyütmek gerekçesiyle durdurulduğunu duyuyoruz. Büyütme ile beraber kendi dönemleri sonuna kadar tamamlayacaklarını zannetmiyorum. Artacak maliyet kaleminden habersiz değiller. Katı atık entegre tesisini iptal etmişler. Bu Bursa’nın vizyon projesi idi. Seçim döneminde kendileri Hamitler’i kapatıp çözüm yolu bulacaklarını söylemişlerdi. Hamitler Çöplüğü’nü kapatabilmeniz için böyle bir katı atık tesisine ihtiyacınız var. Durdurduğunuz an bu işler sakıt olacaktır. 2017 yılında başlayan bir süreç. 5 yıl izinleri sürdü. Bunların bir çoğunda mahkeme ile CHP bu tesisi durdurdu. Üzülmüştük ama Bursa’nın vizyon projesi önce vatandaşlarımıza verilen söz olan Hamitler Çöplüğü’nün kapatılması, bakalım nasıl kapatacaklar. Eminim bu kadar bakanlıklardan izin alma sürecini kendi dönemlerinde

Birinci ayın sonunda havlu atan, bahaneler üretip seçim vaatlerini yerine getirmeyen bir büyükşehir başkanına Türkiye ilk kez şahit oluyor

Beyanatlarında, yapılan yatırımlarla alakalı 25 milyar lira harcandı diyor. Nereye harcandı diyor. Alt başlıklar ve yapılan hizmetler yazıyor.

120 kilometre metro ve hafif raylı sistem sözü vermiştir. Her ay 2 kilometre yol yapması lazım. Her mahalleye kreş sözü vermişti. 19 kilometre metro, 110 kilometre hafif raylı sistem ve 2100 kreş yapabilirdi diyor. Bu başlıkların her biri 25 milyarın çok üstünde. Bilgi veren arkadaşlar yanlış bilgi veriyor

Bugün 19 kilometre metro 600 milyon dolar, 110 kilometre hafif raylı sistem 55 milyar lira civarında. Ne tarafından tutsanız. Biz bahsetmiş olduğu yatırımları ak belediyecilikle yaptık. Çınarcık Barajı’ndan kavşaklardan, tesislerden yollardan bakarsanız o söylenenden fazla hizmetler ortaya çıkacaktır. Metro yapmamak için, kreşleri yapmamak için bahaneler aramaya birinci aydan başladı. 5 yıl sonunda kendi eş başkanlarının bir ifadesi vardı, biz de seçim döneminde hatırlamıyorum ifadesini duyacağız.

Bursa’da 720 bin emekli var. Her emekliye 2 bin TL yardım yapacağını söylemişti. Her ay 1 milyar 400 milyon tutar. Ya emekli sayısı ile kandırdılar ya da Bursa’daki emekli sayısını öğrenmek için SGK kurumunu aramadılar. Vaad verirken dikkatli olmak lazım, 5 yıl içinde bunların gerçekleşip gerçekleşmediğini göreceğiz.

Bu vaatlerin gerçekleştirilemeyeceğini nereden görüyoruz. 20 yıldır kendi yönettikleri Nilüfer’de maaşların ödenmediğinden biliyoruz. Her ay 2 kilometre metro, her ay 700 bin emekliye 2 bin lira yardım yapılacağını aklımız almıyor

Bu vaatlerin takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyorum

Belediye meclislerinde her yıl bütçe görüşmeleri olur. Her yıl belediyenin ne kadar borcu ve alacağı varsa müzakere edilir, anlatılır, muhalefetin şerhi görüşülür. Bütün partili meclis üyeleri vardır. Bütün bilgi ve belgeler faaliyet raporları, müzakerelerde var. Belediye başkanlığını kazanan birisinin bütçesini bilmediği başkan adaylığı mı söz konusu, eğer böyleyse vay haline. Hiç bir belediye başkanı bütçesini bilmediği öngöremediği işlerde vaatlerde bulunamaz. Siz bu vaatleri bütçeye bakmadan söylediyseniz yanlış tarafta başladınız demektir. Hiç bir saklı gizlisi olmayan, buralar resmi kurumdur. Resmi beyana aykırı belge, bilgi olmaz. Bütçe faaliyetleri bu kadar ortadayken, başka beyanlarda bulunmak hoş olmasa gerek. Bunun başarısızlığa kılıf aramaya ilk aydan başlandığını düşünüyorum. Yönetemeyeceğinizi düşünüyorsanız, anahtarı kapının altına bırakın biz devam ederiz demişti bir başkanımız. Biz de bunu söylüyoruz.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Mayıs 2024
İmsak 03:49
Güneş 05:36
Öğle 13:05
İkindi 17:01
Akşam 20:25
Yatsı 22:04
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P