banner204

banner177

banner193

banner195

GUHEM'E 2022 YILINDA YOĞUN İLGİ

Avrupa'nın en büyük uzay ve havacılık temalı interaktif eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), 2022 yılında yarım milyona yakın bilim severi ağırladı.

BURSA 28.12.2022, 10:11
GUHEM'E 2022 YILINDA YOĞUN İLGİ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde; Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğinde Bursa'ya kazandırılan GUHEM, 2022 yılında da yediden yetmişe herkesin ilgi odağı oldu. Her gün bini aşkın bilim meraklısını ağırlayan merkez, bu yıl yarım milyona yakın ziyaretçiye uzay ve havacılığı sevdirdi. GUHEM'de çalışmalarını sürdüren uzman bilim iletişimciler dezavantajlı bölgelerde yer alan 670 okulda BTSO ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün destekleriyle eğitimler düzenledi. 

ÖNEMLİ İSİMLERİN İLK ADRESİ GUHEM OLDU

GUHEM, hem yurt içinden hem de yurt dışından Bursa'ya gelen üst düzey heyetleri ağırladı. Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'dan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy'a, Sanatçı Haluk Levent'ten ABD Kültür ve Basın Konsolosu Allison Lee'ye kadar çok önemli isimler GUHEM'i ziyaret etti. 

GUHEM ULUSLARARASI ETKİNLİKLERDE BOY GÖSTERDİ

GUHEM'in ev sahipliğini yaptığı Uluslararası Uzay Kongresi (ISC 2022) dünyanın uzay endüstrisi liderlerini buluşturdu. 18 farklı ülkeden 100'den fazla konuşmacının katıldığı kongrede üç gün boyunca küresel uzay sektöründeki gelişmeler ve gelecek projeksiyonu konuşuldu. Asya Pasifik Bilim ve Teknoloji Merkezleri Ağı (ASPAC) 2022 Dünya Konferansı kapsamında ise 22 farklı ülkeden gelen bilim merkezi yetkililerini ağırladı. Merkez ayrıca üyesi olduğu ve dünya çapında önde gelen uzay aktörlerini bünyesinde barındıran IAF'ın Paris'te düzenlediği Uluslararası Astronotik Kongresi'ne (IAC) bu yıl da Türkiye Uzay Ajansı (TUA) çatısı altında katılım sağladı. 

"İSTİKBAL GÖKLERDEDİR"

GUHEM, Space Hackathon'dan Uluslararası Ay Üsleri Ulusal Fikir Yarışması'na Dünya Havacı Kadınlar Haftası özel etkinliğinden Parçalı Güneş Tutulması etkinliğine kadar birbirinden farklı çalışmalarla uzay ve havacılık alanında gençlere ilham oldu. Özellikle 4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası'nda Nizam Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle birlikte tarihi bir çalışmaya imza attı. Bini aşkın öğrenci Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal Göklerdedir" sözünü GUHEM'in bahçesinde oluşturdu. Göktürk-1 uydusu da yaklaşık 700 km yukarıdan çektiği görüntüyle bu anı ölümsüzleştirdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Şubat 2024
İmsak 06:10
Güneş 07:33
Öğle 13:21
İkindi 16:28
Akşam 19:00
Yatsı 20:18
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P