banner204

banner177

banner205

banner193

MEMUR-SEN’İN 7. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ AÇIKLANDI

Memur-Sen 1 Ağustos’ta başlayacak 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesine ilişkin talepleri açıklandı. Seyyanen zammın memur emeklisine de yansıtılması gerektiği belirtilirken, önümüzdeki yıl için yüzde 70, 2025 içinse yüzde 40 zam talep edildi. Ayrıca aylık 7 bin 650 lira kira yardımı da istendi.

BURSA 24.07.2023, 17:24
MEMUR-SEN’İN 7. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ AÇIKLANDI

Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, Memur-Sen Genel Merkezi’nce, Bakanlığa sunacağı Memur-Sen’in 7. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerini kamuoyuyla paylaştı. Acar, “Önümüzdeki iki yıllık süreçte; kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük hakları ile çalışma şartlarını düzenleyecek, gelir dağılımında adaleti sağlayacak, ücret skalasında hak ettiği konumu bulacak, mali haklarını iyileştirecek tekliflerimiz Genel Merkezimiz tarafından bugün kamu işverenine teslim edecek.” dedi. 

“TOPLU SÖZLEŞME; HAKKI TEMİN ETMENİN KİLİT ANAHTARIDIR”

Toplu sözleşmenin önemine vurgu yapan Acar, “Toplu pazarlık; sorunların görüldüğü, anlık kararların ve durumu kurtarmaya yönelik politikaların değil eksikliklerin etraflıca tartışıldığı, adil olanın ve mağduriyet üretmeyen kararların birlikte ele alınmasına imkân tanındığı en önemli sosyal diyalog mekanizmasıdır.  Toplu Sözleşme; hakkı temin etmenin, eksiklikleri gidermenin, beklentileri hayata geçirmenin ve sosyal maliyeti önlemenin en kilit anahtarıdır.” diye konuştu. 1 Ağustos tarihini işaret eden Başkan Acar, “Memur-Sen olarak; emeğin ve alın terinin karşılığını almak, 6 milyondan fazla kamu görevlisi ve emeklisinin mağduriyetini önlemek ve adil olanı hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasına da sosyal diyalog zeminine de her zaman önem veriyoruz.  Kamu işvereni de; adil bölüşümü, alın terinin karşılığını, kamu görevlilerinin hukukunu, Büyük ve Güçlü Türkiye vizyonunu hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasını bir fırsat olarak görmelidir. Tekliflerimizi sunumundan sonra kamu işvereni için; bir hafta gibi uzun bir süre var.  Bu süre içerisinde, Kamu İşvereni tekliflerimizi tasnif edip, ayrıştırıp, 1 Ağustos itibarıyla masaya teklifle gelmelidir.” dedi.

PİYASA RAKAMLARINI PAYLAŞTI

Memur-Sen’in 7. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerini açıklamadan önce, birkaç hususa çok dikkat ettiğini ifade eden Acar, “Ocak ayından bu zamana; Dolar kurunda %46, Gram altında %47’ye yakın yükselişin olduğu ve özellikle son 1 aylık süreçte; akaryakıtta %40’ın üzerinde artışın yaşandığı ve bu ekonomik tablonun vergiler, emtia ve zorunlu giderlere yansıdığı bir dönemde toplu sözleşmeye gidiyoruz.  Bu noktada, Kamu işveren tarafı da; mali disiplin politikaları, ekonomide dengeleme ve tasarruf tedbirleri gibi gerekçeler yerine, ekonominin gerçek verilerini dikkate alarak; alım gücünü yükseltecek, reel geliri artıracak tekliflerle masaya gelmelidir.  Diğer taraftan, İmzalanma döneminden 4 ay sonra uygulanan, hedeflenen ve beklenen enflasyon tahminleri üzerinden tekliflerle gelinen ve 1 aylık zaman zarfına sıkıştırılan toplu sözleşme sisteminin dayanağı olan Kanun, miadını doldurmuştur. Bunu özellikle belirtmek isterim. Tam da bu sebeple, bu Toplu sözleşmede 4688 sayılı Kanunu değiştirme ve güncelleme noktasında ortaklaşa karar almayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

,

İKİ YILDA TOPLAM  %110 ARTIŞ BEKLENTİSİ

Memur-Sen’in maaş beklentileri de açıklayan Başkan Acar, “2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak, genel hatlarıyla maaş ve ücret artışlarına ilişkin tekliflerimizi öncelikle sözün yerine gelmesi, vaadin karşılığını bulması için 22.000 TL’den kaynaklı en düşük devlet memuruna eksik uygulanan 1.650 TL’nin tazminini istiyoruz.  Geçtiğimiz iki yıllık süreçteki enflasyon verilerini dikkate alarak; 2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibariyle Refah payı dahil, Birinci üç ayda %35, İkinci üç ayda %10, Üçüncü üç ayda %15, Dördüncü üç ayda %10 artış istiyoruz.  2025 yılı için ise Türkiye’nin ekonomik verilerinin ve enflasyon rakamlarının iyileşeceğine dair inancımızla; 6’şar aylık dönemler itibariyle Refah Payı dahil Birinci altı ayda %25 ve İkinci altı ayda %15 artış istiyoruz.  İki yıllık süreçte toplamda %110 oransal artış teklif ediyoruz. Teklifimizle birlikte; vaat yerine getirildikten sonra en düşük kamu görevlisi maaşı 2024 Ocak ayında 29.700 ₺ olacaktır.” şeklinde konuştu.

MEMUR-SEN’İN BEKLENTİLERİNİ MADDE MADDE SIRALAND

Memur-Sen’in ücret skalasındaki çarpıklığın giderilmesi, kamu görevlilerinin özgürlüklerinin artırılması, sosyal yardımların kapsamının genişletilmesi ve emekli aylıklarının artırılması yönündeki teklifleri şu şekilde;

•          Enflasyon farkının; dönemsel artışı geçtiği aydan itibaren verilmesini ve en az 2 puan artırımlı ödenmesini,

•          Toplu Sözleşme ikramiyesinin; aylık 1.000 ₺ olarak ödenmesini,

•          Kamu Görevlilerine aylık 7.650 ₺ Kira Yardımı verilmesini,

•          1. Dereceye yükselmiş bütün kamu görevlilerinin ek göstergesinin 3600 olmasını,

•          Dini bayramlarda kamu görevlilerine 4.850 ₺ ikramiye ödenmesini,

•          Eş yardımının 2.000₺, çocuk yardımının 500₺ ödenmesini ve emeklilere de verilmesini,

•          8.077 ₺ seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını,

•          Mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, şef gibi birçok ünvandaki kamu personelinin özel hizmet tazminatı ve ek ödemeler dahil mali haklarının iyileştirilmesini,

•          Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini,

•          Gelir Vergisinin %15’e sabitlenmesini,

•          Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavlarının 3 yılı aşmayacak şekilde periyodik olarak yapılmasını,

•          Kadroya geçişte kapsam dışında kalan İHS li personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Genelde; Önceki dönem toplu sözleşmede kazanım olup revize edilen 19, aynen korunan 26 ve de, yeni sunulan 84 olmak üzere toplamda 129 Teklifimizle birlikte; 11 Hizmet Kolunda; yetkili Sendikalarımızın 807 Teklifi ile toplamda 936 Teklifimizi Kamu İşvereni Heyeti Başkanına teslim edileceğini belirten Acar; Memur-Sen ve hizmet kolunun tamamında yetkili sendikaları; masanın emekçiler yönüyle tek temsilcisidir. Bu Toplu Sözleşmenin Türkiye’nin yüzüncü yılına ve Türkiye Yüzyılı vizyonuna yakışır bir toplu sözleşme olacağına inanıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Mart 2024
İmsak 06:02
Güneş 07:26
Öğle 13:20
İkindi 16:31
Akşam 19:05
Yatsı 20:23
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P