banner201

banner177

banner207

TÜRKİYE'NİN MERKEZİ ORHANELİ OLUYOR: "Tüm süreç buradan yürütülecek"

Kurulduğu günden bu yana köylerde yaşayan öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin desteklenmesi için çalışmalar yürüten Köy Okulları Değişim Ağı Derneği, kırsal bölgelerde uygulanacak pilot çalışmaları için Bursa Orhaneli’de bir merkez kuruyor. İşte detaylar

BURSA 06.05.2021, 10:47 06.05.2021, 10:59
TÜRKİYE'NİN MERKEZİ ORHANELİ OLUYOR: "Tüm süreç buradan yürütülecek"


Türkiye’nin dört bir yanındaki köylerde çalışan idealist öğretmenler, eşit eğitimin gücüne inanan eğitmenler ve değişime inancı tam eğitim gönüllülerinin bir araya gelerek kurduğu Köy Okulları Değişim Ağı (KODA), dört buçuk yıldır köylerde yenilikçi bir eğitim anlayışını hayata geçirmek için çalışıyor. Kırsal bölgelerde uygulanacak pilot çalışmalar için bir merkez kurma hazırlığına başlayan KODA, salgın öncesi Türkiye’nin birçok köy ve ilçesini ziyaret etti. Son olarak Bursa Orhaneli’de bir merkez kurma kararı aldıklarını belirten KODA Genel Koordinatörü Mine Ekinci, Orhaneli’nin kırsalın tüm özelliklerini yansıttığını belirterek şunları söyledi:

TÜM TÜRKİYE'DEN ORHANELİ'YE ULAŞIM KOLAYLIĞI...

“Bölgedeki köylerin sayısının yüksek olması ve köylerde tarımsal faaliyetlerin sürmesi seçim yaparken bizim için önemliydi. Bunun yanında Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın olması sebebiyle tüm Türkiye’den ulaşım da mümkün. Aynı zamanda yaptığımız görüşmelerde Orhaneli Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Belediye Başkanı Ali Aykurt, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tayır, Orhaneli halkı, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Bursalı iş insanlarının çok istekli ve destekleyici olduğunu gördük. Tüm bu gözlemlerimiz Orhaneli’nin yıllardır hayalini kurduğumuz merkez için en uygun yer olduğunu bize gösterdi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ekibiyle birlikte nasıl iş birlikleri yapacağımızı değerlendiriyoruz.”

5 DÖNÜMLÜK ARAZİ SATIN ALINDI 

Kurulması planlanan merkez için, Orhaneli Belediye Meclisi’nin onayı ile Orhaneli’de 5 dönümlük bir arazi KODA tarafından satın alındı. Araziye kurulacak merkezin mimari çalışmaları devam ederken yapının ekolojik olması, enerjisinin sürdürülebilir kaynaklarla sağlanması ve Orhaneli’nin doğal mimari yapısına uygun olması amaçlanıyor. Bu amaçlar için KODA ekibi kapsamlı bir mimari proje hazırlığında.

ORHANELİ'DEN TÜM TÜRKİYE'YE 

Merkez kurulduktan sonra, köy okullarında ve diğer kırsal bölgelerde gerçekleşmesi planlanan birçok uygulama için Orhaneli pilot bölge olacak. Türkiye’nin her yerinden köy öğretmenlerinin kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik eğitimler, kırsaldaki çocukların gelişimlerinin desteklenmesi için çalışmalar, köylerde yaşayan ailelerin çocuklarıyla iletişim kurmalarını kolaylaştıracak ve onları destekleyecek eğitimler verilecek. Merkezde aynı zamanda kırsal kalkınma, yerel gönüllülük gibi birçok konuda eğitim ve buluşmalar düzenlenecek. İlk uygulaması Orhaneli’de gerçekleşen faaliyetler, ardından tüm Türkiye’ye yayılacak.

BÜYÜKŞEHİR İLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK 

Türkiye’nin her yerinden Orhaneli’ye eğitime gelen köy öğretmenleri ve eğitim gönüllüleri sayesinde Orhaneli’nin kültürü yaygınlaşacak. Merkezde kırsaldaki ihtiyaçlara cevap veren eğitim planları, ders içerikleri ve eğitim araçları geliştirilecek. Hem kamu hem de akademi nezdinde tüm bu çalışmalar Orhaneli’deki merkezde yakından takip edilebilecek.
30 Mart 2021’de KODA ekibi, Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ekibiyle görüşerek proje kapsamında kurulabilecek iş birliklerine dair konuları ele aldılar. KODA ve Bursa Büyükşehir Belediyesi muhtemel iş birliklerine dair görüşmelerine devam edecekler.


Öte yandan Orhaneli Belediyesi ile de projenin başından bu yana görüşmeler devam ediyor. Orhaneli Belediyesi Orhaneli’nin köylerinden başlayarak Türkiye’nin her yerinden köylere yayılacak bu çalışmalar için KODA’yı desteklemeye devam ediyor. Hem Bursa halkının hem de Bursalı iş insanlarının katkısı kırsalda yenilikçi bir eğitim anlayışının hayata geçirilmesine dair atılan bu adım için büyük önem taşıyor

.

Yorumlar (7)
Murat tekin 3 yıl önce
Emeği geçenlerden desteğini esirgemeyen kurum ve kuruluşlarımızdan Allah razı olsun
idris SEVİNÇ 3 yıl önce
TEBRİKLER çok gurur duydum ben şirin ilçemiz SEMERCİ KÖYÜNDEN idris SEVİNNÇ hayırlısı olsun elimizden ne gelirse buralardayız 05355036148
Eren yakar 3 yıl önce
Ulaşım kolay diyorsun ama istanbuldan bursaya belediye otobüsü var indirimli veya yaşlılar ücretsiz faydalanıyo. Bursa terminalde bitiyoruz oradan batigarajina oradan orhaneli minibüsüne biniyoruz tabi çekilen çile biyana minibüs ücret fix orhaneli 11 lira belediye 2 araç koysa terminal den orhaneli saat başlarinda çok iyi olur 1999 a kadar belediye ait otobüsler vsrdı ama ne hikmetse munibüs koperetifine peşgeş çekildi iş yapan oyobüsleri kaldirdilar
eren yakar 3 yıl önce
Benim yorumum kötümü neden beyenilmiyo Belediye otobüsü istemem kötümü.
Orhanelinin Büyükşehir statüsünde gelişmesi güzel olmazmi
RIZA AKMAN 3 yıl önce
Çalışmalarinizda başarılar dilerim ALLAH yardımcımız olsun inşAllah
Abdulkerim KAYA 2 yıl önce
Benim de 2018 den beri bu koda ekibi ile yollarımız birleşti. İnanın hepsinin yüreğinde Anadolu insanının sıcaklığı görüyorsunuz. Tek dertleri orda bir köy var uzakta gitmez isek o köy bizim olmaktan çıkar gayretidir.
Güneyli 3 yıl önce
Çok güzel hareketler bunlar.. Eğitime faydalı olur inşAllah. Hayırlı olsun
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:39
Güneş 06:11
Öğle 13:08
İkindi 16:53
Akşam 19:54
Yatsı 21:20
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P