banner177

banner193

DOSABSİAD BAŞKANI ÇEVİKEL'DEN DOĞAL GAZ ZAMMIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, doğalgaz sanayi tarifesinde yılbaşından bu yana yüzde 148'e yaklaşan zammın üreticinin maliyet yükünü iyice ağırlaştırdığını söyledi. Çevikel, karar vericilerin üretici dostu bakış açısıyla zamları gözden geçirmesi gerektiğini kaydetti.

EKONOMİ 01.11.2021, 14:30 01.11.2021, 18:37
DOSABSİAD BAŞKANI ÇEVİKEL'DEN DOĞAL GAZ ZAMMIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Organize sanayi bölgesi veya kullanıcı birliği abonelerinin tükettiği 1000 metreküp doğalgazın fiyatı yaklaşık yüzde 48 arttı. Bursa'da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, üretimde çarkları döndürmek için çabalayan sanayicinin yükünün acilen hafifletilmesi gerektiğini söyledi. 

Yılbaşından bu yana doğalgaz sanayi tarifesinde yüzde 148'e yakın zam yapılmasının iş dünyasında endişe oluşturduğunu belirten Başkan Çevikel, zamların rekabet gücümüzü olumsuz etkileyebilecek seviyede olduğuna dikkati çekti. Üretim süreçlerinin işleyişi için endişe duyduklarını belirten Çevikel, "Üretim maliyetleri her geçen gün artıyor. Zorlu piyasa koşullarında doğalgazda sanayiye yönelik yüzde 48'lik artış ile yılbaşından bu yana yapılan zam oranı yüzde 148'e yaklaşmış oldu. Enerji maliyetlerinin yükselmesi, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerdeki sanayicilerin rekabet şansını zorluyor. Mevcuttaki rekabet gücümüzü aşağı çekiyor. Doğalgazla elektrik üreten santrallerin maliyetleri arttığı zaman, piyasa takas fiyatı da yukarı hareket ediyor. Yani doğalgaz zamları, elektriğe de zam olarak yansıyor. Organize sanayi bölgeleri gibi enerji kullanımı yoğun yerler için yapılan zamlar, sanayicinin belini bükebilecek nitelikte. Üstelik sanayici, üretim maliyetlerini sürekli yapılan zamlar sebebiyle sağlıklı hesaplayamadığı için Avrupa'nın Uzak Doğu yerine bize dönen siparişlerini kaçırma riskimiz de doğmuş oluyor. Üretim süreçlerinde işleyişin bozulma ihtimaline karşı endişeliyiz" diye konuştu.

MALİYET ARTIŞI, MOTİVASYON DÜŞÜRÜYOR

Maliyet artışının zorlu süreçlerde bile üretmekten vazgeçmeyen iş insanları için motivasyonu düşürücü etkide olduğunu da dile getiren DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, küresel pandemi sürecinde bile üretmekten vazgeçmeyen iş insanlarının üretim maliyetlerinin artmasıyla motivasyon kaybetmesini istemediklerini belirterek, "Sanayicimizin çarkları döndürebilmesi için omuzlarındaki maliyet yükünün hafifletilmesi gerekiyor. İş dünyası olarak karar vericilerden, alınan zam kararının üretici dostu bakış açısıyla yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:52
Güneş 06:22
Öğle 13:09
İkindi 16:50
Akşam 19:47
Yatsı 21:11
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P