banner204

banner177

banner205

banner193

EMEKLİLERİN ZAM ORANI BELLİ OLDU

Emekli zammı Ocak 2024 için refah payı hariç netleşti. TÜİK’in verisi ile 6 aylık enflasyon ortaya çıktı. SSK, Bağ-Kur emekli maaşı zammı anlamına gelen verinin ardından milyonlar emekliye zam düzenlemesi için gözünü Ankara’ya çevirdi. Şimdi sırada emekli kök maaş zammı ile taban aylıklar için Meclis süreci var. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar…

EKONOMİ 03.01.2024, 10:23
EMEKLİLERİN ZAM ORANI BELLİ OLDU

TÜİK Aralık ayı enflasyonunu bugün saat 10.00’da açıklandı! TÜFE rakamlarının açıklanmasının ardından Bağ-Kur, SSK emekli kök maaş zammı için 6 aylık enflasyon netleşti. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Meclis taban aylık ve refah payı düzenlemeleri için harekete geçecek!

SSK, Bağ-Kur emeklileri Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere yılda 2 kez zam alıyor. 6 aylık enflasyon oranı emeklilerin zam oranını yansıtıyor. Yükselen enflasyon döneminde bu oranlara ek olarak refah payı da veriliyor.

Milyonlarca emekli Ocak 2024 zam oranlarını merak ederken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon aylık bazda yüzde 2,93, yıllık ise yüzde 64,77 oldu. Aralık ayı enflasyonunun açıklanması ile Bağ-Kur, SSK emekli maaşı zammı anlamına gelen 6 aylık enflasyon da netleşti. Buna göre emekli kök maaş zammı Ocak 2024 ilk yarısı için yüzde 37,57 olarak hesaplandı. Şimdi sırada 7500 TL olan en düşük emekli maaşı düzenlemesi var. 

EMEKLİYE ZAM FORMÜLLERİ

Peki emekliye zam düzenlemesi nasıl olacak? Kök maaş zammı, en düşük emekli maaşı ve refah payı gibi ihtimaller milyonların önündeki 3 seçenek olarak duruyor. SGK Uzmanı Emin Yılmaz Mynet’e özel olarak yaptığı açıklamasında o formüllere ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Ya kök aylıkları şu anki taban aylık olan 7500 liraya çekip, ardından 6 aylık enflasyon zammını uygulayabilirler. Ya da enflasyona yüzde 12 refah payı ekleyerek oran memur maaş zammına eşitlenir. Buradaki alternatiflerin üzerinde aylıklarda değişiklik yapılması şu an için gözüküyor” şeklinde yorumda bulundu. 

MECLİS DÜZENLEMESİ ŞART!

Ancak tüm bunlar için Meclis düzenlemesi gerekiyor. Meclis ise 16 Ocak tarihine kadar tatilde. Emin Yılmaz emekli zammı takvimi için de ilk kez duyacağınız bilgileri paylaştı. Kök aylıklara yapılacak zam sonrası birçok kişinin maaşının en düşük emekli aylığı olan 7500 liranın altında kalacağının altını çizen Yılmaz, “Refah payı, seyyanen zam gibi düzenlemelerin hepsinin Meclis’ten geçmesi lazım. Ama Meclis kapalı olunca nasıl olacak? Bu da kamu otoritesinin elinde olan bir durum. İki satırlık bir kanun maddesi ile olabilir” dedi. 

16 OCAK EMEKLİYE ZAM DÜZENLEMESİNDE KRİTİK TARİH

Emekli maaşı ödeme tarihlerine dikkat çeken uzman isim, “Memur emeklileri maaşlarını ayın ilk haftasında alıyor. SSK emeklileri ayın 17’si ile 26’sı, Bağ-Kur'lular ise her ayın 25’i ile 28’i arasında emekli maaşı ödemesini alıyor. Dolayısıyla ilk ödeme 17 Ocak’ta olacaksa en geç Meclis’in açıldığı 16 Ocak’ta düzenleme gelmesi gerekir. Ya da yetişmezse buradaki fark bir sonraki maaşa yansıtılabilir. Ancak önümüzde bir seçim var. Bu sebeple Meclis işi Şubat ayına bırakmaz. 16 Ocak’tan önce acil bir toplantı yapar diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

DUL VE YETİM AYLIKLARI

Yeni emekli maaşı zammı, vefat eden sigortalıların yakınlarına ödenen maaşları da arttırdı. Buna göre vefat eden SSK veya Bağ-Kur'lu sigortalıdan hak sahibi olanlar yüzde ….’lik zamdan yararlanacak.

Yorumlar (2)
Sevim 2 ay önce
Sizi allha havale ediyoruz
Zeynep 2 ay önce
Memur insandan saylyor bakur SSK neden sayılmıyor gerçi her ikki tarafta aynı dilenci gbi zam daha maş almadan marketlere baktnizmi acaba ne durumda ev kiraları dur durak bilmiyor herşey uçiyor kimsenin umrunda deyil yukselse ne olcak eşim emekli 7 500 TL alıyor ev sahibi evden çıkardı 20. Bin TL istedi şu an bı kontenirdeyiz neduş alabliyon ne camaşr yikyabiliyon ne yapmalıyız et yemiyeli yılar oldu peynir en ucuzu neyse onu alıyoruz oda her zaman deyil ev kiralama bir dur deyin belirli bir rakam uygulayın depozito kaldrin çözüm istiyoruz siz ne kadar zam yaparsanız 10 katnimarket esnaf pazarcı ev sahibi yapıyor artık yeter çözüm istiyoruz çözüm......
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 06:05
Güneş 07:29
Öğle 13:21
İkindi 16:30
Akşam 19:03
Yatsı 20:21
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P