banner204

banner177

banner205

banner193

ERSAN ŞEN ASGARİ ÜCRET TAHMİNİNİ AÇIKLADI

Prof. Dr. Ersan Şen, Sözcü Televizyonu'nda asgari ücrete yapılacak zam hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Zam oranını ve yeni asgari ücretin ne kadar olacağını sebepleriyle açıklayan Şen, emekliye yapılacak olan zam sonrası en düşük emekli maaşının da ne kadar olabileceği konusundaki tahminini açıkladı.

EKONOMİ 12.12.2023, 16:46
ERSAN ŞEN ASGARİ ÜCRET TAHMİNİNİ AÇIKLADI

Asgari ücret 2024 Ocak zammı ile ilgili ilk toplantı gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Çalışma Bakanı Işıkhan, “Komisyon asgari ücreti belirlerken işçilerin geçim şartlarını ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumu göz önünde bulunduracaktır” ifadelerini kullanmıştı. Bu toplantının ardından gözler, yapılacak ikinci toplantı 18 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Asgari ücret ne kadar olacak?

Yaklaşık 10 milyon kişinin merakla beklediği asgari ücret zammının ne olacağı sorusuna Prof. Dr. Ersan Şen rakam vererek cevap verdi. Şen ayrıca en düşük emekli maaşı konusunda da önemli açıklamalar yaptı.

Şu anki durumda 'Borçlanırız faizle, satarız, vergi yükleriz' anlayışıyla ilerlendiğini ifade eden Şen, "Enflasyon geri çekilecek mi diye bakıyoruz. Belli değil. Nasıl düşürülecek diye soruyoruz, cevap gelmiyor. Bu mucizeyi bir açıklayın görelim. Çalışan emekliye veriyorum, vermiyorum tartışmasına giriliyor. Homurdanmalar gelince çat diye veriyorsun. Bu nasıl plan program? Nereden veriyorsun? Kaynak nerede? Devletin tasarrufa gitmesi lazım. Devlet önce vatandaşı, garip, gurebayı düşünmeli. Vatandaş da hakkını talep etmeli." dedi.

ERSAN ŞEN'DEN ASGARİ ÜCRET KULİSİ: 17 BİN 500 İLA 18 BİN ARALIĞINDA BEKLEDİĞİNİ AÇIKLADI

Ocak zammıyla birlikte 2024 yılında geçerli olacak asgari ücretin miktarıyla ilgili gelen soruya ise Şen, "Ekonomist arkadaşlarla görüştüm. Seçim baskısını da hesaba katmak kaydıyla benim beklentim, 17 bin 500 lira ila 18 bin aralığında. Daha fazlası soruna yol açıyor. Yüzde 55 oranında bir zamma tekabül ediyor. Bu karar işveren adına alınan bir karar. Asgari ücret eğer daha fazla artırılırsa işveren küçülmeye gider, işsizlik patlar, iyice kayıt dışı çalışmaya sapılır." dedi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI BEKLENTİSİNİ DE AÇIKLADI

Emeklilere yapılacak zam sonrası en düşük emekli maaşının ne olacağı sorusuna ise Şen, "Emekliye yapılacak zam beklentim ise 12 ila 13 bin arasında. Eğer zam yapılmazsa emekli onun hesabını seçimde sorar. En düşük emekli maaşının 10 bin lira olması gibi bir durum yok. Eğer böyle bir şey olursa bunun hesabını EYT'lilerin örgütlendiği gibi emekliler de örgütlenip sorar." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Mart 2024
İmsak 06:01
Güneş 07:24
Öğle 13:20
İkindi 16:32
Akşam 19:07
Yatsı 20:24
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P