banner204

banner177

banner205

banner193

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

Tekstil ve giyim sektöründe bir süredir alarm zilleri çalıyor. Sektörde istihdam kaybı yaşanıyor. Tekstil işverenleri müşterilerinin siparişlerini başka ülkelere kaydırdıklarından yakınıyor.

EKONOMİ 30.07.2023, 12:47
TEKSTİL SEKTÖRÜNDE ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, basın bayramı dolayısıyla bir araya geldiği gazetecilere üye işçilerin ve sektörün sorunlarını anlattı.

Deprem bölgesinde tekstil sektörünün 3’te 1’inin yer aldığını belirten Ay, bölgedeki işletmelerin büyük kısmının faaliyetine başladığını söyledi.

"İSTİHDAM 134 BİN KİŞİ AZALDI"

Habertürk'e göre tekstil sektörünün sıkıntılı bir süreçten geçtiğini, ihracatta yüzde 24’lük kayıp olduğunu kaydeden Ay, sektörün 1.5 milyona yakın doğrudan istihdam yarattığını, dolaylı istihdamla bu sayının 4 milyona ulaştığını belirtti. Sektörün fason üretim yapmanın sonuçlarını yaşamaya başladığını ifade eden Rafi Ay, son bir yılda tekstil ve konfeksiyon sektöründeki çok sayıda ünlü markanın Mısır, Cezayir, Tunus ve Bangladeş gibi ülkelere göçtüğünü, istihdamda 134 bin kişilik azalma olduğunu söyledi. Sektörü ayakta tutacak yeni çözüm yolları ve politikalar geliştirilmesi çağrısında bulunan Ay, aksi halde 20 milyar dolar ihracat yapılan sektörde çok büyük kayıplar yaşanabileceğini belirtti.

"20 MİLYAR DOLAR İHRACAT, 1,5 MİLYON İŞÇİYİ KAYBEDERİZ"

Rafi Ay, son dönemde hazır giyim ve tekstil sektöründe ciddi bir sorun yaşanmaya başladığını, imalatını yıllardır Türkiye’de yaptıran küresel markaların ilk kez başka ülkelere gitmeye başladığını, bu markaların gittikleri zaman geri gelmelerinin zor olacağını söyledi. Bunun ihracatı ve istihdamı olumsuz etkilediğini kaydeden Ay, istihdam azalırken, iç pazar daralırken, markalar Türkiye’den çıkarken, ihracat düşerken kimsenin kılının kıpırdamadığını belirtti.

Ay, “Emekçiler olarak biz bunun mağduru olmak istemiyoruz. Sektör kurtarılamazsa 20 milyar dolar ihracatı, 1,5 milyon işçiyi kaybederiz. Çözüm için markalaşmaya ağırlık verilmesi, mevcut markaların satın alınması ve istihdama vergisel desteklerin sağlanması gerekir” diye konuştu.

"GELİR VERGİSİNİN İLK DİLİMİ 182 BİN LİRA OLMALI"

Rafi Ay, özel tüketim vergisi ve katma değer vergisinde son yapılan artışlarla çalışanların üzerindeki vergi yükünün olağanüstü arttığını, işçilerin hem gelir vergisi hem de dolaylı vergilerin altında ezildiğini söyledi. Ücretle çalışanların KDV ve ÖTV’yi gelir vergisinden düşme hakkı verilmesi gerektiğini savunan Ay, şu an 70 bin lira olan gelir vergisi birinci diliminin aslında 182 bin lira olması gerektiğini belirtti.

Sektörde birçok işletmenin banka kredisiyle maaş ödediğini kaydeden Ay, son dönemde Merkez Bankasının kredileri kısma politikası nedeniyle maaş ödemelerinde sorunlar yaşanabileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 06:04
Güneş 07:27
Öğle 13:21
İkindi 16:31
Akşam 19:04
Yatsı 20:22
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P