banner177

banner193

ANAYASA MAHKEMESİ, CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ'NDEKİ 37 MADDEYİ İPTAL ETTİ

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kararnamesinde yer alan 37 düzenleme için iptal kararı verdi. Kararın gerekçe bölümünde Cumhurbaşkanı'nın Anayasa'da güvence altına alınan temel haklara ilişkin düzenleme yapma yetkisinin olmadığı vurgulandı.

GENEL 28.02.2024, 16:18
ANAYASA MAHKEMESİ, CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ'NDEKİ 37 MADDEYİ İPTAL ETTİ

AYM, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk düzenlemesi olan ve Cumhurbaşkanlığı ile bakanlıkların teşkilatlarını düzenleyen 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne ilişkin 37 ayrı iptal kararına imza attı.

İptal kararlarına ilişkin yapılan açıklamada da oldukça dikkat çeken ifadeler yer aldı.

Kararın gerekçe bölümünde Cumhurbaşkanı'nın Anayasa'da güvence altına alınan temel haklara ilişkin düzenleme yapma yetkisinin olmadığı, bu konuda kararname çıkarılamayacağı ve düzenlemelerin ancak kanunla yapılabileceği vurgulandı.DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre, iptal kararının gerekçesi bugün Resmi Gazete'de yayımladı.

İptal edilen ve iktidara dokuz ay süre verilen düzenlemeler arasında Cumhurbaşkanlığına personel ataması, maaşlarının düzenlenmesi, hakim ve savcıların Cumhurbaşkanlığınca görevlendirilmesi, üst kademe yöneticileri hakkında bilgi toplanması ile Çevre ve Şehirçilik Bakanlığına belediyelere ait yetkiler verilmesi gibi yetkiler öne çıktı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Nisan 2024
İmsak 04:43
Güneş 06:14
Öğle 13:08
İkindi 16:52
Akşam 19:52
Yatsı 21:17
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P