banner204

banner177

banner205

banner193

1 OCAK İTİBARİ İLE HAYATIMIZA GİRECEK 5 YENİLİK

1 Ocak 2024 beraberinde birçok yeni düzenlemeyi de getirecek. Tüketiciyi, esnafı ve reel sektör temsilcilerini ilgilendiren birçok düzenleme uygulamaya konulacak. Bu adımlar, tüketicilerin bilgilendirilmesi ve çeşitli sektörlerde düzenin sağlanması amaçlarıyla atıldı. İşte hayata geçecek beş yeni düzenleme...

GÜNDEM 28.12.2023, 15:26
1 OCAK İTİBARİ İLE HAYATIMIZA GİRECEK 5 YENİLİK

1- Konut kiralamalarına 'Airbnb' düzenlemesi

1 Ocak 2024'ten itibaren turizm amaçlı konut kiralamalarında yeni dönem başlayacak. Kayıt dışılığı engellemek amacını taşıyan düzenlemeyle konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik sözleşmeden önce izin belgesi alınacak. İzin belgesi bulunmadan konutlarını bu amaçla kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için 15 gün süre verilecek. Bu süre sonunda izin belgesi almadan kiralama faaliyetine devam edenlere 500 bin lira idari para cezası kesilecek. 

2- Yolcu otobüslerine araç takip cihazı takma zorunluluğu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının düzenlemesiyle de yeni yılın ilk günü itibarıyla şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılan otobüsler için araç takip cihazı takma zorunluluğu getirilecek. Taşıtların konum, tarih ve saat bilgileri 2 dakikalık periyotlar halinde Bakanlığın "Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi"ne (U-ETDS) elektronik ortamda iletilecek.

IMEI NUMARALARININ KAYIT DÜZENLEMESİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan IMEI numaralarının kayıtlarına ilişkin düzenleme de yılbaşında yürürlüğe girecek. Buna göre, ithal veya imal edilen ya da yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt işlemleri, ithalatçı veya imalatçı için tahsis edilen kullanıcı hesabıyla yapılacak. Bu hesabın oluşturulması talebi, temsile yetkili olan ve yetkisi sicil tasdiknamesinde belirtilen kişi tarafından BTK'nin sağladığı elektronik ortamda ve elektronik imzalı gerçekleştirilecek. Ayrıca, BTK'nin Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne (MCKS) kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl veya 1 Ocak 2024'ten önce kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması durumunda IMEI numaraları kullanıma kapatılacak. 

FİYAT LİSTELERİ GİRİŞ KAPISINDA YER ALACAK

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan yönetmelikle, yılbaşından itibaren tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgeler lokanta, restoran, kafe ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde giriş kapısının önüne ve masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulacak. Düzenlemeyle tüketicilerin yiyecek ve içecek hizmeti sunulan yerlerde iş yerine girmeden tarife ve fiyat listelerini görebilmeleri, fiyat karşılaştırması yaparak tercihte bulunabilmeleri sağlanarak, tüketicilerin bilgilendirilmeleri ve ekonomik çıkarlarının en üst seviyede korunmaları, olası mağduriyetlerin engellenmesi hedefleniyor. 

İNŞAAT DEMİRİNE İZLEME SİSTEMİ

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yılbaşında devreye alınacak İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) ile yurt içinde üretilen veya ithal edilen inşaat demirleri, üretim ve ithalat aşamasından nihai satış veya müteahhitçe inşaatlarda kullanım aşamasına kadar izlenecek. Söz konusu sistem verileri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ticaret bakanlıkları ve Gelir İdaresi Başkanlığına da aktarılacak.

Yorumlar (3)
Ben harun 2 ay önce
Restaurant ve cafe esnafının ne günahı var ben anlamadım .. Eğer ciddi bir düzenleme gelecekse 3 harfli sürekli milleti çarpan marketlere gelmeli.. SAYGILAR SEVGİLER
Bende tolga 2 ay önce
Çok güzel bı uygulama olmuş bir yere girip yemek yemeye korkar hale geldik
Cesur Bir Türk Genci 2 ay önce
Restaurant ve Cafe esnafının ne günahı mı var?
Fiyat listesini görünür bir şekilde koymayıp kasada müşteriye 5 TL'lik ince belli bardakta ki çayı 10 TL ye 15 TL ye itelemek helal mi hak mı?
Ben helal etmiyorum HARAM ZIKKIM OLSUN
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 06:05
Güneş 07:29
Öğle 13:21
İkindi 16:30
Akşam 19:03
Yatsı 20:21
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P