banner201

banner177

banner193

AK PARTİ'YE SEÇİM ANKETLERİNDE EMEKLİ ŞOKU: Formül aranıyor

Emekli maaşı zammı SSK ve Bağ-Kur için yüzde 11,68’lik zam ile yüzde 49,25’e tamamlanmış, en düşük emekli maaşı 10 bin TL olmuştu. Ancak yetersiz kalan emekli zammı için seçim öncesi Ankara’da hareketlilik arttı.

GÜNDEM 27.02.2024, 10:06 27.02.2024, 10:08
AK PARTİ'YE SEÇİM ANKETLERİNDE EMEKLİ ŞOKU: Formül aranıyor

AK Parti kurmayları gittikleri bölgelerde emeklilerin sitemleriyle karşılaşınca bunu genel merkeze aktardı. Yapılan analizlerde, 65 yaş üstü seçmenin verdiği desteğin düşmeye başladığı tespit edildi. Kurmaylar “Emeklilerin gönlünü almak için yeni adımlar atmalıyız” diye görüş belirttirken, seçenekler masaya yatırıldı.

AK Parti’nin seçmen tabanında 65 yaş üstü önemli bir yer tutuyordu. Ama özellikle büyükşehirlerde, ekonomik problemlerin etkisiyle bu seçmen uzaklaşmaya başladı. Bu kitle bize oy vermek istemiyor, fakat başka partiye de gitmiyor. Muhalefetten zaten umudu kesmişler, bir bölümü sandığa gitmeye soğuk bakıyor... 

ARTIŞLAR YETERLİ OLMADI

En düşük emekli aylığının 10 bin liraya çıkarılması, Cumhuriyetin 100’üncü yılı sebebiyle emeklilere verilen 5 bin lira ikramiye, yine bayramlarda ödenen ikramiyenin 2 bin liradan 3 bin liraya çıkarılmasının yeterli olmayacağını savunan kurmaylar, buna rağmen uygulanan ekonomik programa bağlı kalınmasının zorunlu hâle geldiğini dile getiriyor.

BÜTÜN ŞARTLAR ZORLANDI

Bayram ikramiyelerinin 5 bin lira olması konusunda bütün seçeneklerin masaya yatırılmasına rağmen, bütçe imkânlarının bunu mümkün kılmadığını hatırlatan parti kaynakları, ikramiye 3 bin liraya çıkarılırken bile şartların zorlandığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı tarafından 2024 yılının ‘Emekliler Yılı’ ilan edilmesinin ve belli bir program dâhilinde emeklilere yönelik yeni sosyal projelerin uygulamaya alınmasının beklendiğini ifade eden AK Parti kurmayları “Yerel seçimlerde bizi en çok zorlayacak kesim emekliler olacak. Bunu anketlerde de görüyoruz. Anadolu’da daha rahatız. Fakat büyükşehirlerde 65 yaş üstü seçmen konusunda bazı sıkıntılarımız olduğunu görüyoruz” tespitini yaptı.

Yorumlar (1)
Hatice Aslan 2 ay önce
Kendileri geçinsin o parayla bakalım ben bir eşinden Bağkur emeklisiyim bizlere niye 8. 0000 bin maaş veriyorsunuz zaten eşim ölmüş çalışıp kazananım kalmamış bizim maşımızı niye kesiyorsunuz sadaka gibi maaş veriyorsunuz millet vekillerine verdiğiniz maaşa bakın birde bizim gibi garibanlara verdiğinize bakın birde o Bağkur biz eşimlen ödeyene kadar ne zahmetler çektik bumu mükafatı ben bir fanatik Ak partili olarak sizden bizleride düşünmenizi istiyorum
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:41
Güneş 06:13
Öğle 13:08
İkindi 16:52
Akşam 19:53
Yatsı 21:19
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P