banner204

banner177

banner205

banner193

BAŞIBOŞ KÖPEKLER 20 AYDA 53 CAN ALDI

Giderek artan ve vatandaşların korkulu rüyası haline gelen başıboş sokak köpeği sorunu insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Başıboş köpekler, hem can kayıplarına hem ağır yaralanmalara hem de ömür boyu travmalara neden oluyor.

GÜNDEM 16.12.2023, 17:04
BAŞIBOŞ KÖPEKLER 20 AYDA 53 CAN ALDI

Başta çocuk, kadın ve yaşlılar olmak üzere toplumun genelinde kabus haline gelen başıboş sokak köpeği sorunu bitmiyor. Özellikle son yıllarda artan saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. Türkiye'deki başıboş köpek sorunu vatandaşlar arasında infiale sebep oluyor. Ülke genelinde 21 ayda 13'ü çocuk 56 vatandaş, köpek saldırısı sonucu hayatını kaybetti. 

Ankara, Rize ve Karabük illerinde son bir haftada meydana gelen köpek saldırısı sonucu özellikle küçük yaştaki çocuklar ciddi şekilde yaralanırken, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç başıboş sokak köpekleri konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde çalışma bulunduğunu belirtti.

2023 YILINDA BAŞIBOŞ KÖPEKLER 23 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Koruma Derneği'nin raporuna göre, 2023 yılının ilk 8 ayında yaşanan ölüm sayısı 6'sı çocuk 23 kişiyi buldu. Basına yansımayan onlarca vaka bulunurken karantinalara neden olan kuduz salgınları da endişe uyandırıyor.

20 AYDA 56 CAN ALDI

Basına yansıyan haberlere göre, 2022’de köpeklerin saldırdığı 13 kişi hayatını kaybederken köpeklerin kovaladığı vatandaşların 20'si ise trafik kazasında öldüBaşıboş köpekler geçtiğimiz yıl toplamda 7'si çocuk 33 can aldı. 

Böylece son 20 ayda 13'ü çocuk 56 vatandaş köpek saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

SON OLAYDA BABA İSYAN ETTİ: ÇOCUĞUMU YEMİŞLER!

Türkiye günlerdir bu acı olayı konuşuyor. Ankara'nın Keçiören ilçesinde boş arazide köpeklerin saldırısına uğrayan 4. sınıf öğrencisi Tunahan Yılmaz, uğradığı saldırı sonrası yoğun bakımda hayat mücadelesi veriyor. Feci şekilde yaralanan Tunahan’ın babası Halil Yılmaz oğlunu o şekilde gördüğünde ise “Bir insanın canı bu kadar ucuz olmamalı. Evlat acısı bu. Benim çocuğum gitti, çocuğumun yaşama şansı yok. Ben gözlerimle gördüm. Benim çocuğumu yemişler abi. Bir hayvanın canı, insan canından daha mı önemli?" sözleriyle adeta feryat etti. 

BAŞIBOŞ KÖPEK SAVUNUCULARI: "BAŞIBOŞ ÇOCUK SORUNU VAR"

Kimileri saldırarak can yakarken, kimileri ise yola atlayarak kazalara sebep oldu. Bunun en yakın örneği de geçtiğimiz haftadan bu yana Ankara'da ve Muş'ta yaşandı. Bir diğer sorun da sokak köpeği savunucuları. Vatandaşlar güvende olmak için yetkililere seslenirken, köpeklerin toplatılmasına karşı olanlar ise insanlara adeta savaş açar hale geldi. Giderek büyüyen sorunda sokak köpeği savunucuları ise durumu farklı bir noktaya taşımaya başladı. Duruma karşı gelerek, "Başıboş köpek sorunu değil başıboş çocuk sorunu var" deme noktasına dahi gelindi. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz günlerde sosyal medyada paylaşıldı. 

3 BAKANLIKTAN ORTAK ÇALIŞMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın başkanlığında sorunla ilgili üç bakanlık ortak çalışma yaptı. Çalışmalar, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nın katılımıyla gerçekleşti. Dünyadaki örnekler incelenerek konuya ilişkin bir taslak hazırlandı. Hazırlanan taslak çalışmanın sonuna gelinirken, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması ve uygulamanın hayata geçirilmesi planlanıyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 06:05
Güneş 07:29
Öğle 13:21
İkindi 16:30
Akşam 19:03
Yatsı 20:21
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P