banner177

banner193

ÇELİK: "MESAJLARI NET ŞEKİLDE OKUYACAĞIZ"

AK Parti'de seçim sonrası ilk Merkez Yürütme Kurulu (MYK) bugün toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda seçim sonuçları değerlendirildi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK'nın seçim gündemli olarak toplandığını belirterek, "Partimize dönük mesajları net şekilde okuyacağız." açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 02.04.2024, 17:25
ÇELİK: "MESAJLARI NET ŞEKİLDE OKUYACAĞIZ"

Türkiye 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçti. AK Parti kurulduğu 2001 yılından bu yana girdiği 18 seçimde ilk kez, birinci parti olamadı.

14'ü büyükşehir 35 belediye kazanan CHP, Türkiye genelinde en çok oyu alan parti oldu. AK parti ise oy oranında, ilk kez 2. sıraya geriledi.

AK Parti'nin 2019 seçimlerine göre, hem kazandığı belediye sayısı, hem de oy oranı düştü.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Türkiye genelinde 16 milyon 339 bin oy alan AK Parti yüzde 35,48'de kaldı. 2019'da 20 milyon 584 bin oyla yüzde 44,5 orana ulaşılmıştı.

5 yıl önce 15'i büyükşehir 39 belediye kazanan AK Parti, 31 Mart'ta 12'si büyükşehir 24 ilde yarışı önde tamamlayabildi.

Oy oranı yüzde 9, kazandığı belediye sayısı da 15 azaldı. 

AK PARTİ MYK OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün saat 15.00'te başlayan olağanüstü MYK toplantısında 31 Mart'taki yerel seçim sonuçları ele alındı.

ÖMER ÇELİK: PARTİMİZE DÖNÜK MESAJLARI NET ŞEKİLDE OKUYACAĞIZ

"AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKY toplantısına ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

MYK’mız tek gündemli olarak toplanmıştır. Seçimler demokrasi tarihimize yakışan bir olgunlukla geçmiştir. Bu sürece emek veren herkese teşekkür ediyoruz. Milli iradeye sahip çıkan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

"SİYASETİN SİCİL AMİRİ VATANDAŞLARIMIZDIR"

Önemli bir seçim sürecini Türkiye genel seçim ve yerel seçim olarak tamamlamış oldu. Bu çerçevede seçilen herkesi tebrik ediyoruz. Siyasetin sicil amiri vatandaşlarımızdır. Vatandaşlarımız siyaset kurumuna dönük uyarılarını sandık yoluyla gerçekleştirirler.

"PARTİMİZE DÖNÜK MESAJLARI ELE ALACAĞIZ"

31 Mart seçimlerinin partimize dönük olarak mesajlarını en net, en derinlemesine şekilde ele alacağımızı ifade ediyoruz. 31 Mart seçimleri önümüzdeki dönemde izleyeceğimiz siyasetler açısından dönüm noktası olacak.

Arzu etmediğimiz sonuçların olduğu yerler var. Bu yerlerle ilgili olarak verilen mesajı bütün boyutlarıyla ele alacağız. Milletimiz arzu ettiğimiz sonuçlara ulaşamadığımız yerlerde uyarılarda bulunmuştur. Bunların hepsi başımızın gözümüzün üstündedir. Bu mesajı bütün boyutlarıyla almak bizim boynumuzun borcudur.

"ELEŞTİRİ VE UYARI HAKKI MİLLETE AİTTİR"

Milletimizin verdiği mesajın iyi bir şekilde anlaşılması, içselleştirilmesi ve bunun siyaset üretimimize yol göstermesi bakımından bütün birimlerimiz çalışmalarına başlamıştı. Esas olan her zaman sokağın sesini dinlemektir. Biz vatandaşımız irade gösterdiği zaman buna teslim oluruz. Buna herhangi bir itirazımız ve eleştirimiz olamaz. Eleştiri ve uyarı hakkı millete aittir. Milletimizin bu tabloyla birlikte ortaya koyduğu, gerileme ifade eden sonuçları ciddi bir şekilde ele alacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

"İÇ VE DIŞ POLİTİKADA GÜÇLÜ BİR SİYASET OLUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Bu MYK’da Cumhurbaşkanımızın verdiği mesaj; milletin talebi doğrultusunda, millet eksenli siyasetin yeni dönemde daha da güçlendirmek için yapılması gerekenlerin ele alınması, öz eleştiriden başlayarak verilen mesajların değerlendirilmesi şeklindedir.

Türkiye seçim sürecini tamamlamış oldu. Dolayısıyla 4,5 yıldan daha fazla bir zaman için Türkiye’nin önünde bir seçim yok. Hem iç politikada hem dış politikada güçlü bir siyaset oluşturmaya devam edeceğiz.

Yeni anayasa, gelecek nesillere borcumuzdur. Bununla ilgili olarak çalışmalar yapılacak. Farklı toplumsal kesimlerin durumlarının iyileştirilmesine dönük olarak uyguladığımız ekonomik programın sonuçlarını aldıkça adımlar atmaya devam edeceğiz.

VAN'DA BAŞKANLIĞIN AK PARTİ'YE GEÇMESİ

Van’daki konu İl Seçim Kurulu’nun takdirinde olan bir konu. Yasal mevzuatla ilgili bir konu. Gereken şartların yerine gelmemesi sebebiyle İl Seçim Kurulu böyle bir karar almış. Bu siyasi alanın müdahale edebileceği bir alan değil. Burada İl Seçim Kurulu daha sonra da Yüksek Seçim Kurulu yetkili. İtiraz edeceklerse, itiraz mekanizmaları bellidir.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:48
Güneş 06:19
Öğle 13:09
İkindi 16:51
Akşam 19:49
Yatsı 21:13
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P