banner204

banner177

banner205

banner193

EMEKLİLER İSYAN ETTİ: "EN AZ 15 BİN OLMALI"

Tüm Emekliler Sendikası, emeklilere yapılacak yüzde 25'lik maaş zammının yetersiz olduğunu ve yapılan yüzde 25 zammın 'kök maaşlar' üzerinden olacağı için birçok emeklinin maaşlarında artış olmayacağını belirterek bir bildiri yayınladı.

GÜNDEM 10.07.2023, 10:57
EMEKLİLER İSYAN ETTİ: "EN AZ 15 BİN OLMALI"

Tüm Emekliler Sendikası bir bildiri yayınlayarak, emekli maaşına yapılacak yüzde 25 zammın kök maaşlar' üzerinden olacağı için birçok emeklinin maaşlarında artış olmayacağını belirterek en düşük emekli maaşının 15 bin TL olmasını talep etti.

Tüm Emekliler Sendikası tarafından yayınlanan bildiri şu şekilde; 

Çalışanlara ve emeklilere zorunlu olarak yapılan maaş artışları, daha hesaplara yatmadan, bütün mal ve hizmetlere dolu yağar gibi zam yağdı. Ekonomistler ise bu daha iyi günleriniz, esas tufan sonra gelecek diyor. Yerel seçimler sonrasını düşünmek ise ürkütücü deniliyor.

Hani birileri, "verin yetkiyi, görün etkiyi" denmişti!  Anlaşılan kast edilen, emekli ve emekçilerin nasıl yolunacağı, ülke kaynakları birilerine, birilerinin siyasi hesaplarına nasıl peş keş çekileceği imiş!  Etki buymuş!

2023 yılının ilk 6 ayında maaşlarımız ortalama yüzde 52 oranında eridi. 1 Temmuz'dan itibaren gelen zamların alım gücümüzü çok düşürdüğü apaçık ortadayken, emeklilerin çok az bir kısmına yansıyacak olan yüzde 25 oranındaki artış kabul edilebilir değildir. Halihazırda, kesin sayısı açıklanmamakla birlikte, 9 milyon civarında olduğu tahmin edilen emeklinin 7500 lira civarında  maaş aldığı ve bu emeklilerin çok önemli bir bölümünün kök maaşlarının da 7500 liranın çok altında olduğu biliniyor. Yapılan yüzde 25 oranındaki emekli maaş artışları, kök maaşlar üzerinden olacağından bu arkadaşlarımızın çoğunluğunun maaşları hiç artmayacaktır. Az bir  kesiminde maaşları çok cüzi miktarda artacaktır. Torba yasaya bakılırsa EYT' lilerin de maaşlarında bir artış olmayacaktır. 

Zam furyası şimdiden ortalığı kasıp kavuruyor. Dün maaş artış taleplerimizi bugün güncellemek zorunda kaldığımız garip bir sosyo-ekonomik sistemle karşı karşıyayız. 7 Temmuz'da en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine yükseltilme talebimizi, yeni zamlardan dolayı 8 Temmuz'da 15.000 lira olarak revize ediyoruz! Ne yazık ki, çoğu emekliler maaşlarında tek kuruş artış olmadan 7500 liraya talim etmeye malum edildiler. Artık emeklileri iş kur kapısında iş ararken, yükselen gıda fiyatları nedeniyle aş evi kapılarında, akşamları pazar artıkları toplarken pazar yerlerinde daha sık göreceğiz. Hatta kayıt dışı, çok kötü koşullarda, köle ücreti ile çalışmalarına daha çok tanık olacağız. O da iş bulunabilirse! Artık belediyelerin emekliler içinde aş evleri açmaları gerekecek. İktidardan umudunu kesen emekliler, belediyelerin emeklilere sahip çıkmasını bekler oldu. Çünkü iktidar emeklisine sahip çıkmıyor. Utanılacak bir durum. Bütçeyi talan edenler, kur korumalı mevduata, dolar garantili ihalelere, yandaşlara, cemaatlere para aktarmada tereddüt etmeyenler, emekliye gelince kırk dereden su getiriyorlar.

Nasıl olsa seçim geçti diyerek faturayı halka yıkıyorlar.  Bu güruhun yeniden iktidar olmasından dolayı emeklilerin payı ne kadardır? Bilinmez. Ancak, bu durumdan emekliler sorumlu tutulamaz. Ne yazıktır ki, yeni despotizm sistemi   algı yaratarak, bütün devlet gücünü kullanarak ve toplumsal rıza üreterek iktidarını sürdürüyor. Bu toplumsal rızanın, derin toplumsal yoksulluk yaratacağı anlaşılana kadar da

"Atı alan Üsküdar'ı geçmiş oluyor."

Tek sosyalleşmeleri parkta aç susuz paydaşları ile oturmak olan emekliler isyandadır. Utanması gerekenler utanmadıkça, yapılması gerekenler yapılmadıkça, emeklinin çilesi bitmeyecektir.

Buradan emeklilere sesleniyoruz:

Örgütlenin. Güçlü bir örgütlenme olmadan iktidar emeklileri yok saymaya devam edecektir.

Tüm Emeklilerin Sendikası günlerdir emeklilere reva görülen bu derin yoksulluk ve haksızlığa karşı demokratik tepkilerini hayatın her alanına yayarak kamuoyunu bilgilendiriyor ve iktidarı uyarıyor. Uyarılarımız ve etkinliklerimiz kesintisiz sürecektir. İnsanca yaşama hakkımızı alana kadar demokratik zeminde fiili ve meşru mücadelemiz devam edecektir. Emeklilerin taleplerini daha güçlü seslendirmek için bütün emeklileri ve emekli örgütlerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Sen yoksan olmaz kardeşim. Sensiz asla olmaz.

Yorumlar (1)
Hakan aslank 8 ay önce
Emekliler ölüme itiliyor. Maaşlari Zenginlerin bir lokanta parasi bile degil artik. Bu 20 yildir bilincli yapilan bir sefillestirme.
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 06:05
Güneş 07:29
Öğle 13:21
İkindi 16:30
Akşam 19:03
Yatsı 20:21
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P