banner204

banner177

banner205

banner193

İNFLUENCER OLMAK İÇİN ARTIK SERTİFİKA GEREKECEK

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin korunmasına yönelik uygulamalar için düğmeye bastı. 'Influencer Sertifika Programı' ile artık sertifika almayan Influencer olamayacak. Özellikle vatandaşların alışveriş tercihlerini önemli ölçüde etkileyen Influencerlar, daha sıkı denetimlerle mercek altına alınacak.

GÜNDEM 25.01.2024, 16:02
İNFLUENCER OLMAK İÇİN ARTIK SERTİFİKA GEREKECEK

Ticaret Bakanlığı tarafından 'Influencer Sertifika Programı' ile sosyal medyada yeni bir dönem başlatıyor. Artık Influencerlar daha fazla denetime tabii tutulacak. 

Ticaret Bakanlığı 2024-2028 Stratejik Planı'na göre, tüketicilerin korunmasına yönelik faaliyetler önümüzdeki dönem daha da artırılacak. Bu kapsamda tüketicinin korunmasına ilişkin mevzuat güncel gelişmelere uygun olarak gözden geçirilecek.

DAHA SIKI DENETLENECEKLER

Sabah'tan Barış Savaş'ın haberine göre, dijital tüketicinin korunması yaklaşımıyla dijital mecralarda yer alan reklamlar başta olmak üzere tüketiciyi aldatıcı, yanıltıcı uygulamalara karşı çalışmalar yürütülecek. İnternet alışveriş tercihlerini önemli ölçüde etkileyen Influencerlar da denetime tabi olacak.

SERTİFİKA ALMAYAN INFLUENCER OLAMAYACAK

Reklam Özdenetim Kurulu ve Reklam Kurulu işbirliğinde "Influencer Sertifika Programı Projesi" hayata geçirilecek.

Yeni çalışma ile birlikte sertifika sahibi ınfluencerların sorumluluk içerisinde hareket ettiğine yönelik reklam verenlere bakanlık tarafından bir güvence verilmiş olacak. e-ticarette uygulanan "Güven Damgası" modelinde olduğu gibi, güven damgasının yer aldığı e-ticaret platformlarına vatandaşın nasıl güven duyabileceği ifade ediliyorsa burada da sertifika sahibi ınfluencerlara güven duyulabileceği algısı pekiştirilecek.

Tüketici hakem heyetlerinin 81 il merkezinde olacak şekilde yeniden yapılandırılması sağlanacak, kurumsal ve beşeri kapasiteleri geliştirilecek.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Mart 2024
İmsak 06:02
Güneş 07:26
Öğle 13:20
İkindi 16:31
Akşam 19:05
Yatsı 20:23
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P