banner204

banner177

banner205

banner193

METAL İŞÇİLERİNDEN GREV KARARI

Birleşik Metal-İş, örgütlü olduğu 2 fabrikada anlaşma sağlanamaması üzerine bugün greve çıkacak.

GÜNDEM 23.01.2023, 16:41
METAL İŞÇİLERİNDEN GREV KARARI

Birleşik Metal-İş Sendikası, Metal Sanayicileri Sendikası’na (MESS) üye Schneider Enerji, Grid Solutions Enerji işletmelerinin fabrikalarında 900ü aşkın işçinin bugün saat 10.00'da greve çıkacağını duyurdu.

Metal sektöründe MESS ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında iki yılda bir toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde bu sene birçok fabrikada anlaşma sağlanamadı. TİS kazanımları eriyen metal işçileri ise haklarını almakta kararlı. İşçiler yılın ilk 6 ayı için yüzde 110 ile yüzde 130 arasında zam talep etti. İşveren sendikası ise yüzde 50 zam teklifinde bulundu.

İlk olarak 5 işletmeye bağlı 11 fabrikada yaklaşık 2 bin işçiyi kapsayan grup toplu sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması sonrası Birleşik Metal-İş grev kararı aldı. Öte yandan sendika, grev kararı alındıktan sonra Manisa’da yer alan Schneider Elektrik'te, Balıkesir Bandırma’da faaliyet yürüten Arıtaş Kriyojenik’te ve Hitachi’de anlaşma sağlandığı duyurdu. Anlaşma sağlanamayan Schneider Enerji ve Grid Solutions Enerji’ye bağlı 2 fabrikada ise 900’ün üzerinde metal işçisi yarın saat 10.00’da greve çıkacak.

BirGün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre; Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Eylül ayında beri yaptığımız görüşmeler sonuçlanmadı. Biz de grev karar aldık. Grev kararı sonrası 2 işletmede anlaşma sağlandık. Bu da işçileri memnun etti. Diğer fabrikalarda da görüşmeler sürüyor. Biz anlaşmaya açığız. İşçilerin enflasyon altında ezilmesini istemiyoruz. İşverenin yüzde 50 zam teklifi kabul edemeyiz. Bu zam oranı işçiyi zor durumda bırakır. Aynı zamanda sosyal haklarda da anlaşamadığımız maddeler var” diye konuştu.

ÖRGÜTLÜ GÜCÜMÜZLE DİRENECEĞİZ

İşverenin TÜİK’in enflasyonuna göre yeni sözleşme yapmak istediğini vurgulayan Serdaroğlu, “İşverenin gerçek enflasyonu görmesi gerekiyor. TÜİK’in açıkladığı rakamları kabul etmiyoruz, ülkenin gerçeğini maalesef ki göstermiyor. Biz örgütlü gücümüzle direneceğiz ve iyi sözleşmeler yapmak istiyoruz. Bundan önce anlaştığımız fabrikalarda iyi kazanımlar oldu. 6 fabrikada iyi sözleşmeler yapmak istiyoruz. Bu yüzden direneceğiz ve direniş kazandıracak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 06:02
Güneş 07:26
Öğle 13:20
İkindi 16:31
Akşam 19:05
Yatsı 20:23
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P