banner204

banner177

banner205

banner193

NACİ GÖRÜR'DEN YENİ FAY UYARISI

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrası bölgedeki sismik hareketlilik sürüyor. 6 Şubat’taki depremlerin, levha hareketlerinde hızlanma yarattığını söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, “Arap levhası, Avrasya'ya doğru hareket etti, arada Doğu Anadolu'yu sıkıştırdı. Dolayısıyla Diyarbakır'da biz sıkışmaya bağlı depremlerin göreceli olarak artışını bekleyebiliriz.” dedi. Görür, önceki gün 5,3 büyüklüğünde depremle sarsılan Malatya hakkında da konuştu. Bu depremin artçı bir sarsıntı olmadığını söyleyen Görür, “Malatya'da son olan iki depremin hangi fay tarafından üretildiğini biz bilmiyoruz.” dedi.

GÜNDEM 12.08.2023, 17:41
NACİ GÖRÜR'DEN YENİ FAY UYARISI

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden 6 ay sonra Antalya, Bingöl, Malatya ve Diyarbakır'da 4'ten büyük depremler meydana geldi.

Son 2 gün içerisinde AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre, Malatya'da Yeşilyurt merkezli 5.3 şiddetinde, Diyarbakır'ın Hani ilçesinde 4,2 büyüklüğünde Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde saat 4,5 büyüklüğünde Bingöl'ün Karlıova ilçesinde 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremlerin 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin neden olduğu artçılardan olduğunu ve bölgedeki artçıların devam edeceğini belirtti.

Görür, Malatya'daki depremin ise Doğu Anadolu fayı üzerinden gelmediğini belirterek, “yeni bir fay” uyarısında bulundu.

“MALATYA’DAKİ SON DEPREM ARTÇI DEĞİL”

Görür, önceki gece Malatya’da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin artçı olmadığını söyledi. 6 Şubat depremlerinin, bu bölgedeki fayların, stress alanlarını değiştirdiğini söyleyen Görür, “Stres alanları değişti demek o fayların içerisinde depremi kıracak kuvvetlerin miktarında değişiklik oldu. Kimisinde arttı, kimisinde azaldı. Şimdi, ona göre bizim bu son gördüğümüz Malatya depremleri muhtemelen bu stres transferinin bir tezahürü olsa gerek. Bu depremi artçı diye nitelendirdiler. Ben artçı olduğunu düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Görür şunları söyledi:

“Artçı deprem, büyük depremi oluşturan fay düzlemi üzerinde veya sistemi içerisinde olursa biz ona artçı deprem diyoruz. Halbuki Malatya'da son olan bu 4-5 depremler mevcut asıl depremleri oluşturan faya bağlı olarak oluşmuş faylar değil. Bunlar muhtemelen komşu faylar, bağımsız faylar dolayısıyla oluşan depremlerde bence yani bağımsız depremler.”


“FAYI GÖREMİYORUM; ACABA YENİ BİR FAY MI?”

Prof. Dr. Naci Görür, Malatya'daki son iki depremin hangi fay tarafından üretildiğini tespit edemediklerini ifade ederek şöyle devam etti:

“Malatya'da son olan iki depremin hangi fay tarafından üretildiğini biz bilmiyoruz. Odak noktalarını koyup baktığımız zaman, bu deprem noktalarının odaklarının, Doğanşehir fayına veya Malatya fayına paralel veya belki de belli bir açıyı da açıyla kesen bir fay üzerinde olabileceğini düşünüyorum. Ama o fayı da göremiyorum haritada da çizilmediğine göre bir soru işaretiyle 'Acaba yeni bir fay mı?' diye söyledim. O bölgede daha büyük deprem olmaz. Niye? Çünkü büyük depremleri oluşturacak büyük fayların çoğu kırıldı. Kalan faylarda da o kadar büyük depremler oluşturacak güç yok zaten. O nedenle o bölge için diyorum; daha büyük deprem habercisi değil. Şimdi böyle büyük depremler olursa o bölgede bulunan büyük depremleri üretmiş faya bağlı veya komşusu olan faylarda hareketlenmeler başlar. Çünkü denge bozulmuştur. Artçı depremler niye olur? Önce büyük deprem olur, artçılar başlar. Çünkü o büyük depremi oluşturan fayın kırılmamış yerleri vardır, yavaş yavaş onlar kırılır. Fay bir anlamda, o sistem kendi kendini temizler. Yani kalıntılarını kırar eder. Rahatlamaya çalışır, o rahatlamaya çalışmak için de küçük küçük depremler oluşturur. Yerleşir ve bir zaman alır. Büyük depremlerden sonra kırılmayan yerler kırılıyor, temizleniyor. Enerjiyi oradan boşaltılıyor küçük şeylerle…”

Görür, Prof. Dr. Celal Şengör’ün beklenen Marmara depremi nedeniyle İstanbul'dan taşınacağına yönelik açıklamalarına da değindi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 06:04
Güneş 07:27
Öğle 13:21
İkindi 16:31
Akşam 19:04
Yatsı 20:22
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P