banner209

banner177

banner193

OKULDA MİLYONLUK VURGUN: "Oğlum borsada kaybetti"

Kocaeli’de bir ortaokulda görev yapan öğretmenlerin hesaplarına yatan ek ders ücreti ile bordrolarındaki tutarın farklı olduğu iddia edilince 4,5 milyon lirayı bulan yolsuzluk ortaya çıktı. Mağdur bir öğretmen ifadesinde okul müdürü M.H.A.'nın, “Oğlum şifrelerimi kullanarak borsada para kaybetti ve bu işlemleri benden habersiz yaptı. Emekli olana kadar şikayetçi olmayın, sonra şikayet edin.” dediğini belirtti.

GÜNDEM 24.05.2024, 18:35 24.05.2024, 18:38
OKULDA MİLYONLUK VURGUN: "Oğlum borsada kaybetti"

Milyonluk ek ders vurgunu: Müdürden öğretmenlere "Emekli olana kadar şikayetçi olmayın" isteği - 1

Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Saraylı Ortaokulu’nda görev yapan bazı öğretmenler, sistem üzerindeki e-bordroları ile maaş ödeme dekontlarında tutarsızlık olduğunu tespit etti.

İddiaya göre, ek ders ücretlerini karşılaştıran öğretmenler, e-bordro üzerinde görünen ek ders ücretinin hesaplarına yatan ücretten yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu fark etti.

Bunun üzerine geriye dönük yapılan kontrollerde, öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yaklaşık 4 yıldır bu durumun yaşandığı ve fazla olan miktarın farklı banka hesaplarına yatırıldığı tespit edildi.

Milyonluk ek ders vurgunu: Müdürden öğretmenlere "Emekli olana kadar şikayetçi olmayın" isteği - 2

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İddialar hakkında Hürriyetçi Eğitim Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Adem Ellialtıoğlu, ek ders ücretlerini hesaplayan okul müdürü M.H.A, işlemleri inceleyen ve onaylayan ilçe destek hizmetleri şefi ve memurları, şube müdürü ve Gölcük Milli Eğitim Müdürü hakkında; irtikap, görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik suçlarından Kocaeli Adliyesi’ne gidip, suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili adli soruşturma başlatılırken Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü de idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Milyonluk ek ders vurgunu: Müdürden öğretmenlere "Emekli olana kadar şikayetçi olmayın" isteği - 3

8 ÖĞRETMEN ŞİKAYETÇİ OLARAK İFADE VERDİ

Okulda görev yapan 8 öğretmen, dün savcılık talimatıyla Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlar Büro Amirliği’ne davet edilerek şikayetçi sıfatıyla ifade verdi.

Öğretmenlerin ifadesinde, olayla ilgisi olan herkesten şikayetçi olduklarını söyledi

Milyonluk ek ders vurgunu: Müdürden öğretmenlere "Emekli olana kadar şikayetçi olmayın" isteği - 4

"OĞLUM BORSADA PARA KAYBETTİ; BU İŞLEMİ BENDEN HABERSİZ YAPTI"

Öğretmenler ifadelerinde okul müdürünün öğretmenler odasında yaptığı konuşmayı da anlattı.

Bir öğretmen, okul müdürü M.H.A.'nın odada kendilerine “Oğlum e-Devlet ve diğer şifrelerimi bilmekteydi. Borsada para kaybettiği için bu işlemleri kendisi benden habersiz yaptı. Ben emekli olana kadar lütfen herhangi bir yere şikayette bulunmayın. Emekli olduktan sonra şikayetçi olmanızı rica ediyorum." dediğini söyledi.

Diğer öğretmenlerin de okul müdürü M.H.A.’nın öğretmenler odasında yaptığı iddia edilen konuşmayı doğrular yönde ifade verdiği öğrenildi.

Öğretmenlerin okul müdürünün bu teklifini kabul etmeyerek 20 Mayıs günü savcılığa giderek şikayetçi oldukları öğrenildi.,

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:31
Güneş 05:28
Öğle 13:11
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:32
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P