banner177

banner193

TÜRKİYE'YE GELEN TURİST SAYISI AÇIKLANDI

Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısına dair açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 7 ayda ülkeye gelen turist sayısının 26 milyon olduğunu bildirdi.

GÜNDEM 28.08.2022, 12:39
TÜRKİYE'YE GELEN TURİST SAYISI AÇIKLANDI

Türkiye farklı illerinde bulunan birçok turistik mekanıyla turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen Tokat Gastronomi Festivali kapsamında Küçükbağlar köyünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla Bereket Hasadı Programı düzenlendi.

"Ülkemizi 7 ayda ziyaret eden kişi sayısı 26 milyona ulaştı"

Program'da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da yer aldı. Ersoy burada Türkiye'nin turizm rakamlarına ilişkin önemli bilgiler verdi.

Ersoy, son üç yılda turizm alanındaki çalışmalarının meyvelerini fazlasıyla verdiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı: "Öncelikle sizinle geçtiğimiz hafta açıklanan güzel haberi paylaşacağım. Ülkemizi 7 ayda ziyaret eden kişi sayısı 26 milyona ulaştı. Emeklerimizin neticesini alıyoruz çok şükür ama bu noktaya kolay gelinmediğini de ifade etmek isterim. Bu başarının arkasında devletle sektörün sıkı iş birliği, büyük emek, çaba ve gayret var. Senenin başında bu yıl için hedeflerimizi 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir olarak belirlemiştik ama gelişmelere baktığımızda bu rakamları güncelleme kararı aldık. Bu sene ülkemizde 47 milyon ziyaretçi ağırlamayı, 37 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyoruz. Bu başarının arkasında turizmin çeşitlendirilmesi de önemli bir yer tutuyor."

Dünyada seyahat edenlerin yüzde 80'inin destinasyon seçiminde tercih yaparken, yeme ve içme imkan ve çeşitliliğini mutlaka göz önünde bulundurduğunun altını çizen Ersoy, bunu dikkate alarak gastroturizmi stratejik alan olarak belirlediklerini anlattı.

"Türk mutfağının markalaşmasını sağlamak, bizim için büyük, önemli bir hedef"

Türkiye'nin, dünyanın en zengin ve nitelikli mutfak kültürüne sahip ilk üç ülkesinden biri olduğunu belirten Ersoy, şunları kaydetti: "Bu kıymetli mirasımızı etkili biçimde tanıtarak Türk mutfağının markalaşmasını sağlamak, bizim için büyük, önemli bir hedef. Gastronomi turizmi, aynı zamanda nitelikli turisti de çekerek turizm gelirlerini önemli ölçüde artırıyor. Tokat da gastronomi olarak baktığımızda şanslı bir şehrimiz. Tarladan sofraya lezzet yolculuğu için her şey bu bölgede bulunuyor. Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri de hem Türk mutfağının tanıtılması hem de ata tohumunun yaygınlaştırılması için yoğun çaba gösteriyor. 21-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Türk Mutfağı Haftası'nın açılışını da Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile Balıkesir'de gerçekleştirmiştik. Türk mutfağının tanıtılması konusundaki çabaları nedeniyle bakanlığım, ata tohumunun yaygınlaştırılması yönündeki çabaları nedeniyle de gelecek nesiller adına kendisine teşekkür ettiğimi dile getirmek isterim."

Türkiye yi 7 ayda 26 milyon turist ziyaret etti #1

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 13 Nisan 2024
İmsak 04:52
Güneş 06:22
Öğle 13:09
İkindi 16:50
Akşam 19:47
Yatsı 21:11
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P