banner201

banner177

banner193

ATATÜRK'ÜN İZNİK'E GELİŞİ KUTLANDI

Atatürk’ün İznik’e gelişinin 86’ıncı yılı anma törenleri sabah 10.00'da Hükümet Konağı önünde yapıldı.

İZNİK BELEDİYESİ 15.07.2021, 15:06
ATATÜRK'ÜN İZNİK'E GELİŞİ KUTLANDI

Atatürk Anıtı önündeki programda konuşan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta " Kıymetli İznik’li hemşerilerim. 15 Temmuz 1935 tarihinde yani 86 yıl önce Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ilçemizi ziyaret etmesi ile İznik’te tarihi bir gün yaşanmıştır. Yeni Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluşundan tam 12 yıl sonra , Anadolu’da onlarca il, yüzlerce ilçeye gidilemezken nüfusu 3 bin dahi olmayan bu tarihi kente gelerek İznik'i onurlandırmıştır.


Bu anlamlı ziyaret esnasında yanında bulunan Prof. Afet İnan şehri gezmek üzere Atatürk’ten müsaade istediğinde İznik’in görkemli geçmişini de çok iyi bilen Atatürk, “ Gidebilirsin fakat unutma ki, asıl İznik’i göremeyeceksin, Çünkü o toprağın altındadır” der. Tarihinde çok eski medeniyetlerin eserlerini taşıdığı için ilerde çok büyük bir turistik şehir olabilecek bu tarihi kenti, keşke il merkezi yapabilsek” sözleri ile adeta ilçemizin geleceği için bir vizyon ortaya koymuştur.


Milli Mücadele de İstanbul Hükümetleri’nin ve işgalci devletlerin her türlü tuzağına, baskısına ve zulmüne rağmen tavrını Ankara’dan yana koymuş bu tarihi yeşil kent, yörenin ilk Kuva-i Milliye güçlerini oluşturmuştur. İznik Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile siyasi mücadeleye atılan ilçemiz, ilk meclis’e Halil İbrahim Ağa’yı seçip göndermiş, Yüzbaşı Hasan Tahsin Bey gibi İstiklal savaşı kahramanları yetiştirmiştir. Mustafa Kemal’in kendi deyimi ile (İznik Cephesi) adeta düşmana kalkan olmuştur.
Böylesi her karış toprağı tarih ve kahramanlık öyküleriyle dolu bu şehre yakışır bir hizmet anlayışı ile bizlerde bayrağı devraldığımız yerden daha ileriye taşıma inancı ve gayesi ile yolumuza devam edeceğiz.
Ben bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını minnetle anıyor, Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum." dedi.
Selçuk Ortaokul Müdür Yardımcısı Oktay Kırbaçlı'nın sunduğu anma programında Selçuk Orta Okulu Öğrencileri Zehra Candar, İznik Üzerine Düzenlenmiş "Bir Tarihtir İznik" adlı şiiri ve Elif Yılmaz ise "Ben İznik Kızıyım" adlı şiirlerini okumasının ardından program sona erdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Nisan 2024
İmsak 04:41
Güneş 06:13
Öğle 13:08
İkindi 16:52
Akşam 19:53
Yatsı 21:19
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P