banner201

banner177

banner193

KOLAJ İLE ZİHİN HARİTASI ATÖLYESİ

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Kolaj ile Zihin Haritası atölyesine katılanlar, duygu ve düşüncelerini, zihinlerindeki hatıralarını atık kağıtlar kullanarak kolaj çalışmasına yansıttılar.

KÜLTÜR SANAT 19.02.2024, 10:37
KOLAJ İLE ZİHİN HARİTASI ATÖLYESİ

Nilüfer Belediyesi’nin yeni kültür sanat ve tasarım merkezi olan Pancar Deposu, bu defa Kolaj ile Zihin Haritaatölyesine ev sahipliği yaptı. Atölyeye katılanlar, mimar ve kolaj sanatçısı Selva Kaya eşliğinde kolaj çalışması yaptı. Düşünceleri gruplamak, sınıflandırmak, görselleştirmek ve ilişkilendirmek için kullanılan bir teknik olan zihin haritasını kolaj çalışmasıyla yapan katılımcılar, verimli bir gün geçirdi. Renkli kağıt, atık fotoğraf ve dergilerde yer alan görseller ile yazıları diledikleri gibi kesen katılımcılar, duygu, düşünce ve zihinlerinde yer alan hatıraları, kolajla yansıttılar.


Kolaj sanatında, genellikle ana bileşen olarak fotoğraf kullanıldığını ancak katılımcının tercihlerine bağlı olarak farklı malzemelerle de ilginç eserlerin ortaya çıktığını belirten kolaj sanatçısı Selva Kaya, “Zihin haritası, kişiye konuya, kavrama veya fikre bütünsel bakabilmeye imkan sağlar. Ayrıca zihinsel yorgunluğu azaltır, çalışmayı keyifli hale getirir, hafıza ve hayal gücünü geliştirir ve ortak çalışma ve fikir üretilebilmesini sağlar. Biz de bu atölyede zihnimizde haritalanmış duyguların, durumların bizde nasıl tetiklendiğini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Örneğin dalış yapmaktan çok keyif alıyorsanız, bunu tam bir dalgıç resmi gibi değil de o hissin, hangi renklerle, dokularla, imajlarla sizin zihninize nasıl yerleştiği ya da bir anınızı bu şekilde zihnimizde canlanan halini kolajla en iyi resmedebiliriz diye uğraşıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:41
Güneş 06:13
Öğle 13:08
İkindi 16:52
Akşam 19:53
Yatsı 21:19
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P