banner129

banner124

banner67

BURSA, KORONA VİRÜS İLE MÜCADELEDE VİTES BÜYÜTTÜ

Bursa'ya atanmasının ardından çalışmalara hız kazandıran Sağlık Müdürü Dr Fevzi Yavuzyılmaz, korona virüs ile mücadelede vites büyüttüklerini ifade ederek "90 olan filyasyon ekibi sayısını 200’e çıkardık. Yoğun bakımlara son 1 haftada 150 yeni yatak ilave edildi. Çağrı merkezindeki ekip sayısını 12’den 30’a çıkardık. Bursa'da günde 9 bin test yapıyoruz" dedi.

SAĞLIK 09.11.2020, 10:49
BURSA, KORONA VİRÜS İLE MÜCADELEDE VİTES BÜYÜTTÜ

Sosyal medyada paylaşılan "yoğun bakımlarda yer kalmadı, yatak kalmadı" gibi söylemlerin şehir efsanesi olduğunu belirten Yavuzyılmaz, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 75 olduğunu söyledi.
Başta kamu hastaneleri olmak üzere Üniversite Hastanesi ve özel hastanelerde dahil olmak üzere her gün 9 bin Covid 19 testi yapıldığını ifade eden Dr. Yavuzyılmaz, "Çok güçlüyüz ama hiç bir şey sınırsız değil, kurallara riayet etmemiz şart" diye konuştu.
Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı’nın istifasının ardından Bursa İl Sağlık Müdürlüğü görevine atanan Dr. Fevzi Yavuzyılmaz koronavirüs’te gelinen son noktayı ve verilen mücadeleyi İHA’ya anlattı.

"Sahadaki filyasyon ekibi iki katına çıkarıldı"
Korona virüs ile mücadelenin olmazsa olması filyasyon ekiplerini şehir genelinde 2 katına çıkardıklarını belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, "Bursa’da daha önce günlük 90 tane sahada olan filyasyon ekibi vardı. Şu anda bu sayıyı 200’ün üzerine çıkardık. Her gün üzerine ilave ederek sahadaki arkadaşları arttırmaya çalışıyoruz. 210 ekiple sabah 08:00’den gece 24:00’e kadar hasta olan pozitif çıkan veya temaslı olan bireyleri evlerinde ziyaret edip gerekirse ilacını veriyoruz. Gerekiyorsa temaslı olanların, test ihtiyacı olanların testlerini yapıyoruz. Onların evlerinde kalmalarını sağlıyoruz ve gerekli tavsiyeleri yapıp bu süreci yürütmeye çalışıyoruz" dedi.

"Önceden 4 kişinin yattığı bir odada bugün covidli bir hastayı tedavi edemezsiniz"
Korona virüs vak’a sayılarındaki artışa paralel hastanelerdeki müracaatlarında arttığını bu artışlara göre tedbirler alındığını belirten Yavuzyılmaz, "Bursa’daki hastanelerde sağlık alt yapısı son dönemdeki Türkiye’deki sağlık altyapısına paralel olarak çok düzenli. Geçen yıl şehir hastanemiz 1350 yatağı ile hizmete girdi ve büyük eksikliğimizi o anlamda giderdi. Yine ilçelerimizde hastane altyapılarımız iyi. Yeni binalar nitelikli özellikli odalar bulunuyor. Covid 19 salgınında bunun önemi daha iyi anlaşıldı. Önceden 4 kişinin yattığı bir odada bugün Covid'li bir hastayı tedavi edemezsiniz. Yanındaki hastaya bulaştırma risklerinden dolayı. Bizim bir çok hastanemizdeki odalarımız nitelikli oda dediğimiz tek kişilik yada en fazla iki kişilik odalar. Şu anda yoğun bakım yada yatak eksikliğimiz bulunmamakta. hastane doluluk oranımız yüzde 50-60 bandında seyrediyor. Yoğun bakım doluluk oranımızda yüzde 75 bandında seyrediyor" diye konuştu.


"Sosyal medyadaki söylemler şehir efsanesi, yoğun bakımlara 150 yeni yatak ilave edildi"
"Yoğun bakımda yer kalmadı, yatak kalmadı" gibi ifadelerin sosyal medyada dolaştığının sorulması üzerine Yavuzyılmaz, "Bunlar şehir efsanesi. Bu işler bir planlama dahilinde yürüyor. Bir hastaya yoğun bakım kararı verildikten sonra uygun yoğun bakım, uygun yatak, uygun yer planlamasında hastanın durumuna göre belki bir iki saat beklemeler söz konusu olabilir. Ama kesinlikle bunlar yoğun bakımda yer yok, yatak yok gibi algıya sebep olmamalı. Çünkü böyle bir durumumuz yok. Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 75’ler seviyesinde, yatak doluluk oranımızda 50-60 bandında seyrediyor. Merkezde yoğunluğumuz fazla ama yatak sıkıntımız yok. Yoğun bakımlarımıza son bir haftada yaklaşık 150 yatak ilave ettik. Bunu Covid için yaptık. İlimizdeki yatak kapasitesini bu anlamda arttırdık. diğer hastalarımızda biraz azalma var. Acil olmayan ertelenebilir ameliyatlarımızı özellikle kamuda daha sonrada yapılabilecek işleri biraz erteliyoruz. Acil vakalarda acil ihtiyaçlarda ve erken müdahale edilmesi gereken her türlü müdahalede hiç bir kesinti olmadan 7 gün 24 saat yine sürecimiz devam ediyor."şeklinde konuştu."En güvenli yer çekirdek ailemiz, aile apartmanlarında çay kahve oturmalarına gitmeyin"
Virüsün eskiye oranla çok daha yakında olduğunu, bu sebeple en güvenli yerin çekirdek aile olduğunu hatırlatan İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, "65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarını gündüz 10 ile 16 saatleri arasında görmelerini onun dışındaki saatlerde evlerinde olmalarını Bursa Valiliği ile birlikte karara bağladık. Belki büyüklerimiz bize sitem ediyor olabilirler ama bunu yapmakta ki tek amacımız onları korumak. Çünkü Covid 19’un 65 yaş üstü vatandaşlarımıza, ileri yaştaki vatandaşlarımıza etkileri daha dramatik sonuçları oluyor. Onların yoğun bakımda yatış süreleri, diğer bireylere göre daha fazla oluyor. En güvenli yer kendi yuvamız, kendi yuvamızdan kasıt çekirdek ailemiz. Öyle apartmanlarımız var ki aile apartmanı veya hemşehri apartmanı.10 dairelik 20 dairelik apartman ama hepsinin aile bağları kuvvetli. Bunların bile birbirine misafirlerine gidip gelmelerini, çay kahve oturma muhabbetlerini yapmalarını istemiyoruz. Çünkü virüs inanın çok yakınımızda" dedi.

"Günlük 9 bin test yapılıyor her geçen gün bu sayıyı arttırıyoruz"
Bursalılardan gelen taleplerin başında ailede ve etrafta bir pozitif çıktığında şüpheli bir temas olduğunda "test yaptıralım" talebi olduğunu belirten Dr. Yavuzyılmaz, "Testi zaten biz ihtiyacı olanlara ve gerekli gördüklerimize yapıyoruz. İlimizde şuan 9 bin civarında test yapılıyor ve bunun kapasitesini her geçen gün arttırıyoruz. 3 ayrı merkezde yapıyoruz. 20 civarında mikrobiyoloji uzmanımız var. Laboratuvar teknisyenlerimiz var. Halk sağlığı laboratuvarımızda yapıyoruz. Şehir Hastanesi’nde yapıyoruz. Yüksek İhtisas Hastanemizde yapıyoruz. Üniversite ve özel hastanelerde ve özel laboratuvarlarda yapılan testler de var. Ama bizim kamuda sadece Sağlık Bakanlığı'nın uhdesinde 3 merkezde 9 cihazımız vardı. Bugün 10’uncu cihazı kuruyoruz. 10 cihazla test yapıyoruz. Şu anda kapasitemizi aşmış durumda değiliz. Kapasitemiz "sınırlı" diye kimseyi geri çevirmiyoruz. 7 gün 24 saat esasına göre laboratuvarlarımız çalışıyor. Şu anda ortalama 8 bin ile 9 bin arasında test talebi oluyor ve bunları karşılıyoruz" dedi.

"Hiç bir şikayeti olmayandan test yaptırmak anlamsız"
Şikayet olmadan test yaptırmanın bir anlamı olmadığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyolmaz, "Temastan sonra 14 gün boyunca birinci ve ikinci gün olabileceği gibi 13’üncü 14’üncü güne kadar pozitiflikler görüyoruz. Siz ikinci gün yada beşinci gün bir test yaptırdınız negatif çıktı, "ben temizim deme şansınız" yok. Çünkü 4’üncü günde virüs size yerleşmeye başlar 5’inci 6’ıncı günde belirtilerini gösterir ve 10’uncu günde testiniz pozitif çıkar. O yüzden insanlarımızın öyle bir algısı var. "Ben test yaptırdım, bende bir şey yok" eğer bir temas varsa test yaptıracak kadar kendimizden şüpheleniyorsak, 14 gün kendimizi ve sevdiklerimizi koruma altına almak için izole olacağız. Bunun başka yolu yok. Şikayet varsa mutlaka bizim çağrı merkezlerimize ulaşın. Hastanelerimize gidip test yaptırabilirsiniz. Ama hiç bir şikayeti olmayan birinden test almanın da bir manası yok. Bu gereksiz bir iş yükü. Hem sağlık camiasına gereksiz bir yük hem de vatandaşın kendisine yalancı bir güvenlik duvarı oluşturmasına sebep oluyor" dedi.

Çağrı merkezindeki ekip sayısı 30’a çıktı
Covid 19 hastalığı ile ilgili her türlü bilgi ve danışmanlık hizmeti verilen yeni birimler oluşturduklarını aktaran Yavuzyılmaz, "Çağrı merkezinde 12 civarında arayan birimimiz vardı, bunun sayısını 30’a çıkardık. İhtiyacı göre artırıyoruz" dedi.
Danışmanlık hizmeti olarak iki türlü arama ekibinin bulunduğunu belirten Dr. Yavuzyılmaz, "Pozitif yada temaslı çıkanları arayıp her hangi bir şikayet gelişip gelişmediğini sorgulayan, eğer bir şikayet gelişmişse onlara ekip gönderip muayenelerini ve testlerini yapmak üzere kurguladığımız bir ekibimiz var. Birde vatandaşın hem danışmanlık hem bilgilendirme hem de şikayetini iletmek üzere vatandaşlarımızın aradığı bir ekibimiz var. Bir arayan birde aranan ekip var. Bunlarında kapasitesini arttırıyoruz" diye konuştu.

Çok güçlüyüz ama hiçbir şey sınırsız değil
Bursa genelinde 80 tane 112 istasyonunun aktif olarak görev yaptığını bunların yanında hastanelere ait hasta nakil ambulanslarının da görev yaptığını anlatan Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, "Çok güçlüyüz ama hiç bir şey sınırsız değil. İstanbul’da yapıldığı gibi bin yataklı bir sahra hastanesi veya acil servis hastanesi yapılabilir. Ama bunu çalıştırmak için doktora, hemşireye, sağlık personeline ihtiyaç var. Dolayısıyla elimizdeki kaynağı sınırsız kullanma gibi bir lüksümüz yok. Onun için bu önemli tedbirlere riayet edilmesini istiyoruz. Şuan yatak olarak, personel olarak yetişebilir durumdayız. Bir sıkıntımız yok ama sistemi rahat yönetebilmemiz adına vatandaşımızın bu konudaki desteğine sonuna kadar ihtiyacımız var" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:30
Güneş 05:27
Öğle 13:10
İkindi 17:08
Akşam 20:42
Yatsı 22:30
banner125
16°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30