DÜNYA BENZERİ ATMOSFER OLABİLİR

Bilim insanları James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanarak, yeni bir ötegezegen keşfettiler.

Cetus takımyıldızından 49 ışık yılı uzaklıkta bulunan LHS 1140 b isimli gezegen, Dünya'nın 1,7 katı büyüklüğünde.

1 YILI 25 DÜNYA GÜNÜNE DENK

10 YILLIK KAYIP CESET DEPREMİN YIKTIĞI EVİN TEMELİNDE BULUDU 10 YILLIK KAYIP CESET DEPREMİN YIKTIĞI EVİN TEMELİNDE BULUDU

Yıldızıyla yakın bir yörüngeye bağlı olan gezegenin bir yılı 25 Dünya gününe denk geliyor.

Ayrıca bu ötegezegenin tıpkı dünyamız gibi zengin bir atmosfere sahip olabileceği de doğrulandı.

EN İYİ ŞANSIMIZ OLABİLİR"

Montreal Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan baş yazar Charles Cadieux, "Şu anda bilinen tüm ılıman dış gezegenler arasında LHS 1140 b, bir gün güneş sistemimizin ötesindeki yabancı bir dünyanın yüzeyindeki sıvı suyu dolaylı olarak doğrulamak için en iyi şansımız olabilir. Bu, potansiyel olarak yaşanabilir ötegezegen arayışında önemli bir kilometre taşı olacaktır." dedi

Çalışma sonunda “LHS 1140 b”nin su içermesinin ve Dünya gibi nefes alınabilir bir atmosferi bulunmasının muhtemel olduğu belirlendi.

"İLK KEZ ATMOSFERİN VARLIĞINI GÖRÜYORUZ"

Michigan Üniversitesi’nden Dr. Ryan MacDonald da “Yaşama elverişli, kayalık ve buz zengini bir dış gezegende ilk kez atmosferin varlığını görüyoruz” diye konuştu.

UZAYLILAR BURADA OLABİLİR

Araştırmanın yazarlarından Charles Cadieux, “Şu anda bilinen tüm ılıman dış gezegenler arasında LHS 1140 b ötegezegeni, bir gün güneş sistemimizin ötesindeki yabancı bir dünyanın yüzeyinde sıvı su olduğunu dolaylı olarak doğrulamak için en iyi şansımız olabilir.” sözleriyle anlatıyor.

Henüz uzaylı yaşamının neye benzediği tam olarak bilinmese de, araştırmacılar hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyulacağından eminler.

Analizler sonucunda bir su dünyası olarak değerlendirilen ötegezegen içerisinde uzaylı yaşamı barındırıyor olabilir.

Editör: Haber Merkezi