banner204

banner177

banner193

banner195

MİLYONDA 2 KİŞİDE GÖRÜLÜYOR: GRİP OLDU, BURNUNU KAYBETTİ

ABD'nin Florida eyalaetinde yaşayan 31 yaşındaki itfaiyeci Brandon Boothby, milyonda 2 kişide görülen bir hastalığa yakalandı. Boothby'e grip olduktan sonra vücudunu zararsız patojenlere ve bakterilere karşı savunmasız bırakan bir hastalık teşhisi koyuldu. Bu olay, genç adamın burnunu kaybetmesine neden oldu.

YAŞAM 06.02.2024, 11:12
MİLYONDA 2 KİŞİDE GÖRÜLÜYOR: GRİP OLDU, BURNUNU KAYBETTİ

Florida'da yaşayan 31 yaşındaki itfaiyeci Brandon Boothby, nadir görülen bir hastalığa yakalanınca hayatı kökten değişti.

The Mirror'ın haberine göre, Boothby, grip olduktan sonra vücudunu zararsız patojenlere ve bakterilere karşı savunmasız bırakan bir hastalık teşhisi koyuldu.

Bu hastalık, genç adamın burnunu kaybetmesine neden oldu.

Boothby, grip benzeri semptomlar geliştikten sonra yaşadığı rahatsızlığın ciddiyetini fark etti. Burnundaki enfeksiyon, hızla yayılarak genç itfaiyecinin vücudunu zayıf düşürdü. Mantar enfeksiyonu, dokularını yiyerek ölümcül bir hal aldı ve Boothby, acil servise götürülerek ciddi aplastik anemi teşhisi konuldu.

Aplastik anemi, vücudun yeni kan hücreleri üretmeyi durdurduğu nadir bir durum. Brandon için hayat kurtaracak bir kemik iliği nakli bulma çabası başladı. Ancak, nakil sonrasında sağlıklı kabul edilen donörün vücudu tarafından gelişen 'graft-versus-host' sendromu, yeni bir mücadeleyi beraberinde getirdi.

Boothby, hastalığın neden olduğu egzama benzeri semptomlar ve organ sistemlerinde iltihaplanma ile başa çıkmak zorunda kaldı. Bu durum, kolostomi (kalın bağırsağın karın yüzeyine getirilmesi işlemi) riskini de beraberinde getirdi.

Brandon, hastalığın etkilerini şu sözlerle anlattı: "Bu otoimmün hastalık, zararsız patojenlere karşı inanılmaz derecede savunmasız bırakır. Burnumdaki mantar enfeksiyonu, dokularımı yemeye başladı; tamamen alınmasaydı, gözlerime ve beynime ulaşacaktı."

Boothby şöyle devam etti:

"Burnumda mantar enfeksiyonu oluştuğunda, dokuları yemeye, öldürmeye ve daha da geriye gitmeye başladı; eğer tamamen alınmamış olsaydı, birkaç hafta içinde gözlerime, bir ay içinde de beynime ulaşacaktı. 

Vücudumuz hakkında hiçbir şey bilmediğimiz o kadar çok bakteri ve patojenle savaşıyor ki, ancak nötrofil sayınız düştüğünde veya hiç olmadığında bunlar öldürücü hale geliyor. Geliştirdiğim mantar enfeksiyonunu durdurmanın tek yolu onu tamamen ortadan kaldırmaktı.

Aplastik anemi hastalarında ölüm oranı çok yüksek. Yaşım ve sağlık durumum açısından çok şanslıydım. 35 yaş ve altındaysanız ve sağlıklıysanız listenin en üst sıralarında yer alıyorsunuz. Nakillerin boşa gitmemesi için en uygun adaylar."

Brandon, yaşadığı süreci doktorlarının yardımıyla atlattı ve şu anda iyileşme sürecini sürdürüyor. Ancak, hastalığın yarattığı ciddi zorluklar ve tedavi sürecindeki iniş-çıkışlar, genç adamın güçlü bir iradeyle başa çıkmasını gerektirdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 06:18
Güneş 07:42
Öğle 13:22
İkindi 16:23
Akşam 18:53
Yatsı 20:11
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P