banner209

banner177

banner193

6 YAŞINDAKİ GELİN SKANDALINDA YENİ GELİŞME

H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesiyle ilgili olarak, 2012 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden yaşını büyük göstermek için alınan “sahte kemik yaşı tespit” raporu ile ilgili 3’ü doktor 7 şüpheli ilk kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Emin Marankoz’un tahliyesine karar verdi.

ASAYİŞ 11.09.2023, 16:38
6 YAŞINDAKİ GELİN SKANDALINDA YENİ GELİŞME

H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesiyle ilgili olarak görülen davada yeni bir gelişme yaşandı. Mahkeme, davanın tek tutuklu sanığı Mehmet Emin Marankoz’un tahliyesine karar verdi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, H.K.G.’nin 2012 yılında 14 yaşındayken gittiği doktor muayenesinde, istismara uğradığı ortaya çıkmıştı.

Olayın savcılığa yansıması üzerine, H.K.G.’nin yaşının tespit edilmesi için kemik yaşı raporu alınmıştı. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen raporda H.K.G.’nin yaşı 21 olarak tespit edilmiş ve takipsizlik kararı verilmişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11 yıl sonra başlatılan “sahte rapor” alınmasına ilişkin soruşturma 3’ü doktor 7 şüphelinin yargılanmasına başlandı.

Anadolu 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya başka suçtan tutuklu sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel ile beraber davanın tutuklu sanığı Mehmet Emin Marankoz katıldı.

Diğer tutuksuz sanıklar M.O.B., M.G.L. ve K. Ş. de salonda hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, duruşmanın kapalı görülmesine karar vermesinin ardından basın mensupları ve izleyiciler salondan çıkarıldı. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Emin Marankoz’un suç işlendiğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu ancak tutuklulukta geçirdiği süreyi göze alarak tahliyesine karar verdi.

Duruşma 16 Ocak 2024’e ertelendi.


DAVANIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 2012 yılında “sahte kemik yaşı raporu” alınmasıyla ilgili doktorlar A.K.Ö., M.O.B., M.G.L. hakkında “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” suçundan, 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Kadir İstekli, Mehmet Emin Marankoz, Yusuf Ziya Gümüşel ve hastane çalışanı K.Ş. hakkında ise “kamu görevlisinin azmettirilmesi suretiyle resmi belgede sahtecilik” suçundan 8’er yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 03:31
Güneş 05:28
Öğle 13:11
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:32
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P