banner165

banner177

banner114

DİZİ SETİNDE ÖLEN BOYACI İÇİN YAPIMCIYA HAPİS TALEBİ

Atiye dizisinin setinde boyacı olarak çalışan Hasan Karatay'ın ölümüne ilişkin, yapımcı Onur Güvenatam ile sanat yönetmeni Deniz Kobanbay'ın yargılandığı davada, Güvenatam'ın "taksirle ölüme neden olmak" suçundan dolayı 6 yıla kadar hapsi istendi. Sanat Yönetmeni Kobanbay için ise beraat talebinde bulunuldu.

ASAYİŞ 05.04.2023, 15:03
DİZİ SETİNDE ÖLEN BOYACI İÇİN YAPIMCIYA HAPİS TALEBİ

Başrollerini Beren Saat ve Mehmet Günsur'un paylaştığı Atiye dizisinin setinde boyacı olarak çalışan Hasan Karatay'ın ölümüne ilişkin yapımcı Onur Güvenatam ile sanat yönetmeni Deniz Kobanbay hakkında dava açıldı. İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Onur Güvenatam'ın avukatı Maruf Kemal Yavuz ile sanık Deniz Kobanbay'ın avukatı Süreyya Yiğitbaşı katıldı.

"İKİ RAPORDA SORUMLULAR VE OLAY KENDİ İÇİNDE ÇELİŞMEKTEDİR"

Sanık Kobanbay'ın avukatı Yiğitbaşı, ilk bilirkişi raporunda müvekkiline kusur atfedilmediğini, ikinci raporda yanlış yönlendirmeyle kusurlu bulunduğunu belirterek beraat talebinde bulundu. Sanık Güvenatam'ın avukatı Yavuz, dosya içindeki iki farklı bilirkişi raporuna değinerek, "İki raporda da sorumlular ve olay kendi içinde çelişmektedir. Bu çelişkiler giderilmeden savcılığın görüş sunması içtihatlere aykırıdır. Müvekkil ile suçtan zarar gören kişi ve olay hakkında illiyet bağı yoktur. Bu sebeple müvekkilin kusuru ve sorumluluğu düşünülemez. İki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi için dosyanın üçüncü bir bilirkişiye gönderilmesi gerekmektedir. Beraat talebinde bulunuyoruz" diye konuştu.

Boyacının sette ölümüne ilişkin davada yapımcının hapsi istendi

MÜTALAA AÇIKLANDI

Mahkeme, dosyadaki raporlar, toplanan deliller ve tüm dosya kapsamı dikkate alınarak yeniden bilirkişi raporu alınmasının davaya bir yenilik katmayacağından, taleplerin reddine karar verdi. Daha sonra duruşma savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanık Güvenatam'ın OGM Pictures şirketinin sahibi, Deniz Kobanbay'ın ise film setinde sanat yönetmeni olarak görev aldığı bildirildi.

OLAY İŞ KAZASI OLARAK GEÇİYOR

Olay tarihinde, boyacı Hasan Karatay'ın, Beyoğlu'nda sette boya yaparken 5 Nisan 2019'da üzerinde bulunduğu merdivenden düştüğü, kafasını beton zemine çarptığı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği aktarılan mütalaada, olayın raporlara iş kazası olarak geçtiği ifade edildi.

Boyacının sette ölümüne ilişkin davada yapımcının hapsi istendi
Hasan Karatay

YAPIMCI ONUR GÜVENATAM'IN 6 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Mütalaada, sanıklardan Güvenatam'ın yerine getirmediği önlemlerin önemli olduğu, bu nedenle olayda ihmali bulunduğu belirtilerek, "taksirle ölüme neden olmak" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istenirken, diğer sanık Kobanbay'ın olayda kusuru tespit edilemediğinden beraati talep edildi. Duruşma, tarafların mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talebinde bulunmaları üzerine ertelendi.

Boyacının sette ölümüne ilişkin davada yapımcının hapsi istendi
Onur Güvenatam

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 10 Haziran 2023
İmsak 03:32
Güneş 05:27
Öğle 13:08
İkindi 17:06
Akşam 20:39
Yatsı 22:25
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P