banner195

banner177

banner193

BURSA'DA 2023-2024 KÜLTÜR SANAT SEZONU AÇILDI

Bursa’da ‘Kültür ve sanat herkes için her yerde’ parolası ile kentin kültürel hayatına değer katan Büyükşehir Belediyesi, 2023-2024 kültür sanat sezonunu açtı. Sezon açılışında bugüne kadar yaptıkları çalışmaları anlatıp, yeni sezonda yapılacaklar hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Şehrimizin her bir ilçesine, her bir köşesine kültür ve sanatı taşımaya gayret edeceğiz. Çünkü sanat, Bursa’nın atan kalbidir” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 07.11.2023, 09:13 07.11.2023, 09:51
BURSA'DA 2023-2024 KÜLTÜR SANAT SEZONU AÇILDI

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2023-2024 kültür sanat sezonunun açılışı, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Ünlü keman sanatçısı Canan Anderson’un mini konseriyle başlayan törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kültür ve sanatın milletleri bir araya getiren ve ayakta tutan temel taşlar olduğunu söyledi.

Bir toplumun kültür ve sanat alanındaki derinliği, zenginliği ve birikimi ile ilerleyip gelişebileceğini kaydeden Başkan Aktaş, zengin bir kültüre, özgün ve derinlikli bir sanat anlayışına, topluma yön verecek sanatçılara sahip olan milletlerin ne yaşarlarsa yaşasınlar küllerinden doğarak yeniden ayağa kalkmayı her zaman başardıklarına dikkat çekti. Binlerce yıllık köklü kültür birikimiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Türkiye’nin dünyada eşi benzeri olmayan bir kültürel mirasa sahip olduğunun altını çizen Başkan Aktaş, “Bursa’mız da bu alanlarda ülkemizin lokomotifidir diyebilirim. Doğal güzellikleri, köklü kültür arşivi ve tarihimize değer katan önemli isimleriyle ülkemize hoş bir renk ve ahenk katmaktadır.

Yıldırım Gürses, Ressam Şefik Bursalı, Zeki Müren ve daha niceleri, kültür ve sanat hayatlarını burada mayalamış ülkemizin özel isimlerinden bazılarıdır. Ülkemizde hangi şehre gitseniz, geçmişten bir hikâye karşılar sizi. İstanbul’dan Diyarbakır’a, Kars’tan Bursa’ya kadar Anadolu’nun her bir köşesinde farklı kimliklere, farklı inançlara rastlarsınız. İşte biz bu denli geniş kültür yelpazesine sahip topraklarda, geçmişten geleceğe kurduğumuz köprülerle, kültür ve medeniyet mirasımıza sahip çıkmak ve yarınlara aktarmak bizim asli misyonumuzdur” dedi.


Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlara en iyi hizmeti her şartta ve zeminde sağlayabilmek için var güçleri ile çalıştıklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Biz her zaman göğsümüzü kabartarak 'Bursa’mız, Türkiye’nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden biridir' diyoruz. Şehrimiz bu güzelliğini, taşıdığı ahenkten alıyor.

Güçlü bir sanayiye, kadim bir ticaret geleneğine, köklü bir tarihe, muhteşem bir doğaya ve dünyanın göz bebeği turizm alanlarına sahibiz. Bu zengin kültürü uluslararası arenada tanıttığımızda aldığımız geri dönüşler gösteriyor ki, dünyanın şehrimizi daha çok tanımaya ihtiyacı var. Bu kültürden ve sanattan beslenmek için binlerce kilometre öteden gelen insanlar biliyorum. Hepsinin ortak görüşü, eşsiz değerlere sahip olduğumuzdu. İşte bu değerleri korumak ve ileriye taşımak bizim öncelikli sorumluluğumuz. ‘Kültür ve sanat herkes için, her yerde’ sloganımız tam da burada anlam kazanıyor. Kültür ve sanat adına şehrin en ücra noktasına kadar elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Ve bugün, Bursa’nın kültür-sanat şehri olması yolunda verdiğimiz mücadelenin haklı gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2023
İmsak 06:27
Güneş 07:56
Öğle 12:56
İkindi 15:25
Akşam 17:47
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P