banner204

banner177

banner193

banner195

ÇAĞLAR ÖNCESİNE FESTİVAL TADINDA YOLCULUK

Bursa Büyükşehir Belediyesinin şehrin zengin tarihinin daha fazla bilinmesi amacıyla düzenlediği Arkeoloji Festivali (Arkeofest 2022), 13-14 Ağustos’ta Arkeopark’ta arkeoloji meraklılarını buluşturuyor.

ÇAĞLAR ÖNCESİNE FESTİVAL TADINDA YOLCULUK

Arkeopark’taki çocuk atölyelerini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tüm vatandaşları tarihle buluşmaya davet etti.
Tarihi ve kültürel miras çalışmalarında 8500 yıllık Arkeopark’tan 2300 yıllık Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, şehrin tarihi değerini ülke vitrinine çıkaracak bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Şehir tarihinin daha geniş kesimler tarafından bilinmesi ve ziyaret edilmesini amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, 13-14 Ağustos tarihlerinde Arkeofest 2022’yi düzenliyor. Şehir içinden ve şehir dışından birçok arkeoloji meraklısını buluşturacak olan festivalde her yaştan ve gruptan ziyaretçiye hitap edecek etkinlikler yer alacak. Kilden çömlek yapımı, fosil kolye yapımı, yontma taştan alet yapımı, sepet yapımı, demir dövme, ok atma, minyatür kerpiç ev uygulaması, balon dinozor, mandal kukla, tekstil baskı, çömlekçi çarkı, çatlak yumurta ile kâğıt atölyesi, boyama, mozaik, sikke basım, restorasyon, Hitit çivi yazısı atölyesi gibi faaliyetlerle katılımcılar keyifli bir gün geçirecek.

Bu yılki sürpriz Rafadan Tayfa
Arkeopark gezisi yapmak isteyenler için her saat başı alan gezisi yapılacak. Arkeolojik kazıları deneyimlemek isteyenler ise uzman personel eşliğinde kazıya katılabilecek. Eğitim faaliyetleri etkinliğinde ise alan için hazırlanan drama atölyeleri ile zamanda yolculuğa çıkılacak. Antandros Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat ve Doç. Dr. Yasemin Polat, Troia Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Serap Ala Çelik, arkeoloji, müzecilik ve bilim adına merak edilenleri cevaplamak üzere Arkeofest’e yer alacak. Arkeofest’in bu yılki sürprizi ise Rafadan Tayfa ekibi olacak. Rafadan Tayfa ekibi, iki gün boyunca Göbeklitepe isimli gösterilerini ziyaretçiler için sergileyecek.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilen Arkeofest’te bu yıl Müzeler Şube Müdürlüğü, Osmangazi Belediyesi, Antandros Derneği, Yalova Belediyesi, Besaş, Akıncılar Geleneksel Okçuluk Derneği, Bilim ve Teknoloji Merkezi misafirlerini karşılayacak.“Tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Arkeopark’ta çocuk atölyelerini ziyaret etti. Çocuklarla sohbet ederek yaptıkları etkinlikleri takip eden Başkan Aktaş, miniklere dondurma ikramında bulundu. Büyükşehir Belediyesinin yoğun bir şekilde yol, altyapı, ulaşım, restorasyon, kültür sanat gibi konularda çalışmalar yaptığını söyleyen Başkan Alinur Aktaş, tarihimizi daha iyi anlamak adına gençlere ve çocuklara yönelik farklı programları hayata geçirdiklerini belirtti. Bünyesinde önemli bir tarihi miras barındıran Arkeopark’ta 13-14 Ağustos tarihlerinde Arkeofest 2022’nin düzenleneceğini ifade eden Başkan Aktaş, “Gerek yetişkinler, gerekse gençler ve çocuklar, tarihimizi doğru bir şekilde öğrenme ve arkeolojinin nasıl bir bilim dalı olduğunu deneyimleme fırsatı bulacak. Arkeoparklar, birer açık hava müzeleridir. Aktopraklık Höyük Arkeopark’ta toplumu arkeoloji bilimi ile buluşturma faaliyetleri 2014 yılından itibaren kesintisiz biçimde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülmektedir. 8500 yıl öncesine uzanan arkeolojik kazı mevcuttur. Arkeolojiye meraklı tüm vatandaşlarımızı harika alana tarihimizle buluşmaya davet ediyorum" dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Şubat 2024
İmsak 06:10
Güneş 07:33
Öğle 13:21
İkindi 16:28
Akşam 19:00
Yatsı 20:18
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P