banner195

banner177

banner193

banner194

YENİDEN BURSA'NIN GÖZDE YERİ OLACAK

Bursa Büyükşehir Belediyesi kentin en prestijli caddelerinden olan Çekirge Caddesi’nin çehresini güzelleştiriyor. Caddedeki yaya kaldırımları ve aydınlatma sistemleri sil baştan yenilenirken, Başkanlık konutu yerine yapılacak Süleyman Çelebi Külliyesi ve imalatları devam eden Çekirge Teras Projesi ile Çekirge, yeniden Bursa’nın en gözde semtlerinden biri olacak.

YENİDEN BURSA'NIN GÖZDE YERİ OLACAK

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri kararlı adımlarla hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan zamanla yıpranan kent dokusunu yenileyerek Bursalılara konforlu bir yaşam sunuyor. Çalışmalar kapsamında Bursa’nın en prestijli caddelerinden olan Çekirge Caddesi’nin yaya kaldırımları sil baştan yenilenecek. Çekirge Meydanı’nda başlayan çalışma ile eski stadyum girişindeki Altıparmak Kavşağı’ndan Zübeydehanım Hastanesi’ne kadar toplam 3,5 kilometrelik güzergahta yaya kaldırımları ile aydınlatma sistemleri komple değişecek. Çalışma kapsamında, 11 bin metreküp kazı dolgu, 4 bin metrekare bordür, 19 bin metrekare parke, 1400 metreküp beton ve 20 ton demir imalatı gerçekleştirilecek.

Sosyal hayat renklenecek

Bu arada Çekirge Caddesi’nde sosyal hayata değer katacak Çekirge Teras Projesi’nde de imalatlar devam ediyor. Projede özellikle 15- 30 yaş arası gençlerin kullanımına imkan sağlayan, yetişkin, gençler ve çocuklar için kütüphane, modern sanat merkezi, paylaşımlı ofisler, e-spor müsabakalarının yapılacağı ve eğitimlerinin sağlanacağı, genç youtuberlar için dijital stüdyolar ile akıllı şehircilik ve inovasyon merkezinin de olacağı dijital gençlik merkezi yer alacak. Sanatsal ve kültürel faaliyetlerin hem atölye hem de sahne bazında sergilenebileceği alanların da bulunduğu projede bayanlar için hayat boyu sağlık merkezi, çok amaçlı salonlar ve sinema salonu, restoran ve kafeler, 215 araçlık kapalı otopark ile yürüyüş yolları, terasları ve çocuk oyun alanları da olacak. Tam bir sosyal yaşam alanı olarak tasarlanan projede, yapı dışında kalan 31 bin 370 metrekare alan ise iç yollar ve millet bahçesi olarak Bursalılara hizmet verecek.

Külliyede geri sayım

Öte yandan Çekirge semtinde içinde 63 yıldır başkanlık konutu olarak kullanılan villanın da bulunduğu 28 bin metrekarelik alanı Süleyman Çelebi Külliyesi’ne dönüştürecek projede, uygulama için geri sayım başladı. Mevlit Yazarı Süleyman Çelebi’nin türbesinin de bulunduğu alan, mescit, kitap kafe ve özellikle mevlit üzerine araştırmaların da yapılabileceği bir külliye olarak kente kazandırılacak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Eylül 2023
İmsak 05:20
Güneş 06:44
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:10
Yatsı 20:29
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P