ACAR, “KANTİN KİRALARI NEDEN YARIM ÖDENİYOR, SORUNLAR NEDEN GÖZ ARDI EDİLİYOR?”

Eğitim Bir Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada okul bazlı bütçe çağrısını yinelerken; “Okullar 6 Eylül 2021 tarihinden bu yana tam kapasite açık olmasına rağmen kantin kiraları neden hala yarım ödeniyor?  Milli Eğitim Bakanlığı daha fazla gecikmemeli, yoksa durum vahim” dedi.  Acar ayrıca okullarda birçok sorunun göz ardı edildiğini ifade ederek, okulların yaşadığı mali sıkıntıları gündeme taşıdı.

BURSA 23.02.2022, 11:42 23.02.2022, 11:47
ACAR, “KANTİN KİRALARI NEDEN YARIM ÖDENİYOR, SORUNLAR NEDEN GÖZ ARDI EDİLİYOR?”

Eğitimcilerin ve okulların sorunlarını sürekli olarak gündeme taşıyarak çözüm üreten Eğitim Bir Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, bu kez okulların bütçe sorununu kantin kiraları üzerinden eleştirdi. Başkan Acar sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarda MEB’i konu ile ilgili göreve davet ederek, okul bazlı bütçe çağrısını yineledi.

ACAR, “BÜTÇE EKSİK KİRALAR YARIM”

Başkan Acar açıklamalarında, “Okullar, 6 Eylül 2021 tarihinden bu yana, okullar tam kapasite açık olmasına rağmen kantin kiraları yarım ödeniyor. Pandemi öncesindeki gibi tam kapasite açık olan okullarda neden birçok sorun göz ardı ediliyor?  Hizmetli, güvenlik gibi personel eksikliklerini yaşandığı okullarımızda; idareciler okulları temiz ve açık tutmak için gayret gösteriyor. Bütçe eksikliği gibi birçok önemli sorunların ortaya çıktığı okullar diğer yandan ise eksiksiz ve hazır olması isteniyor. Eğitim Bir Sen olarak gündeme taşıdığımız sorunların çözüm bulması kaçınılmaz olmuştur.” dedi.

“MEB DAHA FAZLA GECİKMELELİ YOKSA DURUM VAHİM”

Başkan Acar, kantinlerin yüzde 50 kira ödemesiyle hesapların karıştığını aktarırken, “Okulun maddi ihtiyaçları; Okul Aile Birlikleri, bağış ve kantin kira gelirleri ile karşılanıyor. Fakat kantinler yarım kira ödeyicine hesap tutmuyor.  Kantinciler 18.10.2020 tarihli ve (15021892) sayılı yazı gereği kiralarının yarısını ödemeye devam ediyor. Okullar pandemi öncesinde olduğu gibi eğitim ve öğretim hayatına devam ederken, üstelik maddi olarak yükü pandemi dönemi öncesinden fazla olmasına rağmen kantin kiraları neden hala yüzde 50 olarak ödeniyor? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) daha fazla gecikmemeli, okulların kantin kiralarının tam olarak ödenmesini bir an önce sağlamalıdır. Yoksa durum vahim.” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Haziran 2024
İmsak 03:31
Güneş 05:28
Öğle 13:11
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:32
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P