banner165

banner156

banner114

'BİR BİLENLE BİLGE NESİL' KİTAP OKUMA YARIŞMASINDA KAZANANLAR BELLİ OLDU  

Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube’nin Genç Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği ile ortak yürüttüğü bu yıl 6’ıncısı düzenlenen ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ kitap okuma yarışmasında, dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

BURSA 27.05.2022, 12:59 27.05.2022, 15:31
'BİR BİLENLE BİLGE NESİL' KİTAP OKUMA YARIŞMASINDA KAZANANLAR BELLİ OLDU  

Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şubenin proje ortağı olduğu, Genç Memur-Sen Bursa Temsilciliğinin yürüttüğü 'Bir Bilenle Bilge Nesil' ödüllü kitap okuma yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi.

Yıldırım Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Eğitim Bir Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Maksut Ali Atamer, Memur Sen Konfederasyonuna bağlı sendikaların şube başkanları yönetimleri, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sevinç, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, Mudanya, İnegöl, Nilüfer Şube Müdürleri; Mehmet Ali Dursun, İsmail Kayışlı, Mehmet Orhan  danışman öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı.

ATAMER, “PROJEMİZİ 50 DANIŞMAN ÖĞRETMEN VE 500 ÖĞRENCİMİZLE GERÇEKLEŞTİRDİK”

 Açılış konuşmasını gerçekleştiren, Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Maksut Ali Atamer, “Okumak; insanlığın varlığından bugüne her dönemde çağın en kutlu eylem olarak karşımıza çıkmıştır. Nitekim Kur’an‘ın oku emriyle başlaması dini anlamda da okumanın ne denli değerli olduğunun bir kanıtıdır. Kur’an‘daki bu oku emri aynı zamanda Müslümanların bu süreçte önder olmaları gerektiğinin de göstergesidir. Bu sebeple tüm Müslümanlar ilimde ve bilimde yarışmalı bu noktada ortaya eserler koyma konusunda birbirlerini teşvik etmelidir. İşte tam da bu noktada bizim ihtiyacımız olan şey gençliktir. Bizleri geleceğe yürütecek, bizlerin içerisinde bulunduğumuz müşkül durumdan kurtulmamızı sağlayacak olanlar gençlerdir. Genç Memur Sen bu gençlik hareketinin Türkiye’deki en büyük örneklerinden biridir. Bu sene 6’ncısını gerçekleştirdiğimiz Bir Bilenle Bilge Nesil projemiz bizim çalışmalarımızın ana unsuru niteliğindedir. Projemizi bu yıl 50 danışman öğretmen ve 500 öğrencimizle gerçekleştirdik. Bizler gençlerin, edebiyat ve Türkçe ile tanışmasını arzu ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki Türkçe bizim vatanımızdır. İşte bu projemizde hem gençlerimizi Türkçemizde buluşturuyor, hem de kendilerine kitaplardaki dünyaların kapılarını arıyoruz.  Kısacası taklitten uzak kendinin farkında olan tarihini bilen bir ideali olan bir ideal yaşayan üreten ahlaklı bireyler olmalarını temenni ediyoruz. İşte bu projemize altı yıldır katılan tüm gençlerimiz bu amaçla bir arada bulunmaktadır. Bu vesileyle; böyle bir inançla burada olan projemize katılan tüm kardeşlerime ve projemize destek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

REMZİ AYAZ, “PROJEMİZE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ, CİDDİ EMEK HARCIYORUZ”

EBS Bursa 1 Nolu Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu, Şube Başkan Yardımcısı Remzi Ayaz, şöyle konuştu: “Paydaşlarımızla iş birliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projemize gerçekten büyük önem veriyoruz. Eğitim Bir Sen olarak en çok önem verdiğimiz ve büyük emek harcadığımız projemize öğrencilerimizin gösterdiği ilgi, danışman öğretmenlerimizin gösterdiği emek çok kıymetli ve değerli. Güzel yürekli öğrencilerimiz bu yıl 2000 binin üzerinde kompozisyon yazdı. Hepsi birbirinden kıymetli. Büyük bir emeğin eseri olan kompozisyonları danışman öğretmenlerimizle birlikte titizlikle inceleyerek dereceye girenleri belirledik. Kompozisyonların içeriği, dili ve verilmek istenen mesajlar öğrencilerimiz tarafından takdiri hak edecek şekilde aktarılmış. Projemizde emeği geçen başta danışman öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere herkese tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

ACAR: “6 YILDA 5 BİN ÖĞRENCİMİZİ, 20 BİNDEN FAZLA KİTAPLA BULUŞTURDUK”

6 yıldır istikrarla devam eden Bir Bilenle Bilge Nesil projesinin binlerce gence ulaştığını kaydeden, Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, “Bursa’mızda olduğu gibi Türkiye’nin 81 ilinde de, yüzlerce okulda binlerce gencimizi kitapla buluşturduk. Öğretmen ve öğrencilerin birlikte bir şeyler öğrendiği, ufuk kazandığı, yeni bakış açılarına kavuştuğu bu anlamlı proje ile geleceğimizin teminatı olan gençlerimize dokunmaya devam edeceğiz.  Bugün burada, bu güzel tabloda; yarının akademik birikimini, Türkiye’nin entelektüel geleceğini, Sezai Karakoç üstadın ifadesiyle ‘diriliş işçileri’ni; heybetini inancından, gücünü medeniyet birikiminden alan bilge nesil var. Bursa’mızda Bir Bilenle Bilge Nesil projesinde 6 yıl boyunca beş binden fazla öğrencimizi 20 binden fazla kitapla kitapla buluşturduk.” dedi.

ACAR, “SADECE SENDİKA DEĞİLİZ”

EBS Bursa 1 Nolu Sendika olarak sadece sendikal faaliyetler ve üyelerin hakları koruma noktasında faaliyet yürütmediklerini altını çizen Acar şunları söyledi, “Sendika olarak sadece çalışanların özlük hakları noktasında değil aynı zamanda gençlerimizin bilinçlenmesi noktasında da başat faaliyetlerimizden olan ve  konfederasyonumuzun gençlik yapılanması Genç-Memur-Sen’mizin Bursa'da düzenlediği faaliyetlere büyük önem veriyor, destekliyoruz; bu bağlamda Bir Bilenle Bilge Nesil projemizin paydaşı olarak Milli Eğitim Müdürlerimize, Okullarımıza, projeye destek olan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’a, Yıldırım Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz’a projemizi Bursa’mızda, sahiplenen başta danışman öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere tüm teşkilatımıza ve emeği geçen tüm paydaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Kadim Şehir, Osmanlı Dibaçesi, Evliyalar, Sultanlar, Şairler şehri Bursa’nın bilge gençleri, sizlere güveniyor, sizlere inanıyoruz.  Biz imkanı, siz gayreti ortaya koydunuz ve bu işbirliğinden büyük bir gelecek potansiyeli doğdu. Bize analitik düşünen gençler; hakikati arayıp bulup haykıracak bir gençlik lazım. Bu gençliği burada görüyor ve hepinizi yürekten kutluyorum.”

YILMAZ: “MERHAMET MEDENEYETİNİ SİZLER İNŞA ETMİŞ OLACAKSINIZ”

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ise, “Şehir denildiğinde, bizim aklımıza hizmet ettiğimiz beton binalar değil insanın kendi geliyor. İnsana yapılan yatırımı en az ulaşım, dönüşüm hizmetleri kadar önemli görüyoruz. Göreve gelir gelmez bu bilinçle ilk iş olarak Yıldırım ilçemize Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi’ni kazandırdık. Yapılan bu hizmet sadece Yıldırımlılardan değil Bursa’nın tamamından teveccüh alınca, bizler de kendimize yeni görevler belirledik ve yeni yeni kültür merkezleri, yeni yeni kütüphaneler açmak adına çalışmalara başladık. İnsan hem bir taş hem de bir heykeltraştır. Kendi vurduğu çekiç darbeleriyle, kendi özvarlığını şekillendirir. Ve bu çekiç de aslında okuduğumuz kitaplardır. Bu noktada ne kadar altın çekiç elde edersek, kendimize o kadar güzel şekil vermiş oluruz. Türkiye insanlık tarihine birçok filozof, bilim adamı kazandırmış bir coğrafya. İnşallah sizin de aranızdan çıkacak, bilim adamları, akademisyenler, iş insanları, girişimcilerle birlikte, yeryüzüne hem ilim hem iyilik hem de merhamet yaymaya devam edeceğiz. İnsanlığın kurtuluşu olan merhamet medeniyetini inşallah sizler inşa etmiş olacaksınız. Bu noktada bun böylesine güzel bir etkinliğe katılan tüm kardeşlerimizi yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı.

YILDIZ: “TÜRKİYE’DE ‘KIZLAR OKUTULMUYOR’ ALGISININ YANLIŞ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖRDÜK”

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız, kitap okumanın ne önemine dikkat çektiği konuşmasında, “Bugün Türkiye’de kızlar okutulmuyor algısının ne kadar yanlış olduğu bir kez daha gördük. Ödül alan kardeşlerimizin içinde sadece bir erkek öğrencimiz var. Diğer ödül alan öğrencilerimiz tamamen kızlardan oluşuyor. Bursa’da gittiğim bütün kütüphaneler hınca hınç dolu. Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek, gençlerimiz okumaya devam ediyor. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.” diye konuştu.

Okunan dört kitap için ayrı ayrı dereceye giren öğrencilerin isimleri açıklanarak ödülleri takdim edildi. Birincilere telefon, ikincilere tablet, üçüncülere ise kulaklık verildi.

Dereceye giren öğrencilerin şu şekilde sıralandı:

1.Kitap: Bir Ömür Nasıl Yaşanır (İlber Ortaylı)

1.Yaren Eser (Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi)

2.Öznur Bölükçü (Turan Tayan Anadolu Lisesi)

3.Nebehat Güner (Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi)

2.Kitap: Vakti Kuşanmak (Atasoy Müftüoğlu)

1.Fatih Kapusuz (Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi)

2.Zeynep Kaya (Şükrü Şenkaya Anadolu Lisesi)

3.Aybüke Esen (Kaşgarlı Mahmut Anadolu Lisesi)

3.Kitap: Malazgirtte Bir Cuma Sabahı (Yavuz Bahadıroğlu)

1.Sedef Aydın (Şehit Fevzi Başaran Anadolu İmam Hatip Lisesi)

2.Fatma Yaren Koç (Turan Tayan Anadolu İmam Hatip Listesi)

3.Emine Kayır (Yeniceabat Anadolu Lisesi)

4.Kitap: İslami Yeniden Doğuşun Sorunları (Aliya İzzet Begoviç)

1.Menekşe Nur Özoğul (Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi)

2.Rabia Erdem (Yusuf Ateş Anadolu İmam Hatip Lisesi)

3.Şeymanur Sevinç (Zübeyde Hanım Mesleki)

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
banner109
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 14 25
4. Pendikspor 14 25
5. Bodrumspor 15 25
6. Keçiörengücü 14 25
7. Boluspor 14 25
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4