banner163

banner165

banner149

'BİR BİLENLE BİLGE NESİL' KİTAP OKUMA YARIŞMASINDA KAZANANLAR BELLİ OLDU  

Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube’nin Genç Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği ile ortak yürüttüğü bu yıl 6’ıncısı düzenlenen ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ kitap okuma yarışmasında, dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

BURSA 27.05.2022, 12:59 27.05.2022, 15:31
'BİR BİLENLE BİLGE NESİL' KİTAP OKUMA YARIŞMASINDA KAZANANLAR BELLİ OLDU  

Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şubenin proje ortağı olduğu, Genç Memur-Sen Bursa Temsilciliğinin yürüttüğü 'Bir Bilenle Bilge Nesil' ödüllü kitap okuma yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi.

Yıldırım Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Eğitim Bir Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Maksut Ali Atamer, Memur Sen Konfederasyonuna bağlı sendikaların şube başkanları yönetimleri, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sevinç, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz, Mudanya, İnegöl, Nilüfer Şube Müdürleri; Mehmet Ali Dursun, İsmail Kayışlı, Mehmet Orhan  danışman öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı.

ATAMER, “PROJEMİZİ 50 DANIŞMAN ÖĞRETMEN VE 500 ÖĞRENCİMİZLE GERÇEKLEŞTİRDİK”

 Açılış konuşmasını gerçekleştiren, Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Maksut Ali Atamer, “Okumak; insanlığın varlığından bugüne her dönemde çağın en kutlu eylem olarak karşımıza çıkmıştır. Nitekim Kur’an‘ın oku emriyle başlaması dini anlamda da okumanın ne denli değerli olduğunun bir kanıtıdır. Kur’an‘daki bu oku emri aynı zamanda Müslümanların bu süreçte önder olmaları gerektiğinin de göstergesidir. Bu sebeple tüm Müslümanlar ilimde ve bilimde yarışmalı bu noktada ortaya eserler koyma konusunda birbirlerini teşvik etmelidir. İşte tam da bu noktada bizim ihtiyacımız olan şey gençliktir. Bizleri geleceğe yürütecek, bizlerin içerisinde bulunduğumuz müşkül durumdan kurtulmamızı sağlayacak olanlar gençlerdir. Genç Memur Sen bu gençlik hareketinin Türkiye’deki en büyük örneklerinden biridir. Bu sene 6’ncısını gerçekleştirdiğimiz Bir Bilenle Bilge Nesil projemiz bizim çalışmalarımızın ana unsuru niteliğindedir. Projemizi bu yıl 50 danışman öğretmen ve 500 öğrencimizle gerçekleştirdik. Bizler gençlerin, edebiyat ve Türkçe ile tanışmasını arzu ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki Türkçe bizim vatanımızdır. İşte bu projemizde hem gençlerimizi Türkçemizde buluşturuyor, hem de kendilerine kitaplardaki dünyaların kapılarını arıyoruz.  Kısacası taklitten uzak kendinin farkında olan tarihini bilen bir ideali olan bir ideal yaşayan üreten ahlaklı bireyler olmalarını temenni ediyoruz. İşte bu projemize altı yıldır katılan tüm gençlerimiz bu amaçla bir arada bulunmaktadır. Bu vesileyle; böyle bir inançla burada olan projemize katılan tüm kardeşlerime ve projemize destek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

REMZİ AYAZ, “PROJEMİZE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ, CİDDİ EMEK HARCIYORUZ”

EBS Bursa 1 Nolu Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu, Şube Başkan Yardımcısı Remzi Ayaz, şöyle konuştu: “Paydaşlarımızla iş birliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projemize gerçekten büyük önem veriyoruz. Eğitim Bir Sen olarak en çok önem verdiğimiz ve büyük emek harcadığımız projemize öğrencilerimizin gösterdiği ilgi, danışman öğretmenlerimizin gösterdiği emek çok kıymetli ve değerli. Güzel yürekli öğrencilerimiz bu yıl 2000 binin üzerinde kompozisyon yazdı. Hepsi birbirinden kıymetli. Büyük bir emeğin eseri olan kompozisyonları danışman öğretmenlerimizle birlikte titizlikle inceleyerek dereceye girenleri belirledik. Kompozisyonların içeriği, dili ve verilmek istenen mesajlar öğrencilerimiz tarafından takdiri hak edecek şekilde aktarılmış. Projemizde emeği geçen başta danışman öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere herkese tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

ACAR: “6 YILDA 5 BİN ÖĞRENCİMİZİ, 20 BİNDEN FAZLA KİTAPLA BULUŞTURDUK”

6 yıldır istikrarla devam eden Bir Bilenle Bilge Nesil projesinin binlerce gence ulaştığını kaydeden, Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar, “Bursa’mızda olduğu gibi Türkiye’nin 81 ilinde de, yüzlerce okulda binlerce gencimizi kitapla buluşturduk. Öğretmen ve öğrencilerin birlikte bir şeyler öğrendiği, ufuk kazandığı, yeni bakış açılarına kavuştuğu bu anlamlı proje ile geleceğimizin teminatı olan gençlerimize dokunmaya devam edeceğiz.  Bugün burada, bu güzel tabloda; yarının akademik birikimini, Türkiye’nin entelektüel geleceğini, Sezai Karakoç üstadın ifadesiyle ‘diriliş işçileri’ni; heybetini inancından, gücünü medeniyet birikiminden alan bilge nesil var. Bursa’mızda Bir Bilenle Bilge Nesil projesinde 6 yıl boyunca beş binden fazla öğrencimizi 20 binden fazla kitapla kitapla buluşturduk.” dedi.

ACAR, “SADECE SENDİKA DEĞİLİZ”

EBS Bursa 1 Nolu Sendika olarak sadece sendikal faaliyetler ve üyelerin hakları koruma noktasında faaliyet yürütmediklerini altını çizen Acar şunları söyledi, “Sendika olarak sadece çalışanların özlük hakları noktasında değil aynı zamanda gençlerimizin bilinçlenmesi noktasında da başat faaliyetlerimizden olan ve  konfederasyonumuzun gençlik yapılanması Genç-Memur-Sen’mizin Bursa'da düzenlediği faaliyetlere büyük önem veriyor, destekliyoruz; bu bağlamda Bir Bilenle Bilge Nesil projemizin paydaşı olarak Milli Eğitim Müdürlerimize, Okullarımıza, projeye destek olan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’a, Yıldırım Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz’a projemizi Bursa’mızda, sahiplenen başta danışman öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere tüm teşkilatımıza ve emeği geçen tüm paydaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Kadim Şehir, Osmanlı Dibaçesi, Evliyalar, Sultanlar, Şairler şehri Bursa’nın bilge gençleri, sizlere güveniyor, sizlere inanıyoruz.  Biz imkanı, siz gayreti ortaya koydunuz ve bu işbirliğinden büyük bir gelecek potansiyeli doğdu. Bize analitik düşünen gençler; hakikati arayıp bulup haykıracak bir gençlik lazım. Bu gençliği burada görüyor ve hepinizi yürekten kutluyorum.”

YILMAZ: “MERHAMET MEDENEYETİNİ SİZLER İNŞA ETMİŞ OLACAKSINIZ”

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ise, “Şehir denildiğinde, bizim aklımıza hizmet ettiğimiz beton binalar değil insanın kendi geliyor. İnsana yapılan yatırımı en az ulaşım, dönüşüm hizmetleri kadar önemli görüyoruz. Göreve gelir gelmez bu bilinçle ilk iş olarak Yıldırım ilçemize Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi’ni kazandırdık. Yapılan bu hizmet sadece Yıldırımlılardan değil Bursa’nın tamamından teveccüh alınca, bizler de kendimize yeni görevler belirledik ve yeni yeni kültür merkezleri, yeni yeni kütüphaneler açmak adına çalışmalara başladık. İnsan hem bir taş hem de bir heykeltraştır. Kendi vurduğu çekiç darbeleriyle, kendi özvarlığını şekillendirir. Ve bu çekiç de aslında okuduğumuz kitaplardır. Bu noktada ne kadar altın çekiç elde edersek, kendimize o kadar güzel şekil vermiş oluruz. Türkiye insanlık tarihine birçok filozof, bilim adamı kazandırmış bir coğrafya. İnşallah sizin de aranızdan çıkacak, bilim adamları, akademisyenler, iş insanları, girişimcilerle birlikte, yeryüzüne hem ilim hem iyilik hem de merhamet yaymaya devam edeceğiz. İnsanlığın kurtuluşu olan merhamet medeniyetini inşallah sizler inşa etmiş olacaksınız. Bu noktada bun böylesine güzel bir etkinliğe katılan tüm kardeşlerimizi yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı.

YILDIZ: “TÜRKİYE’DE ‘KIZLAR OKUTULMUYOR’ ALGISININ YANLIŞ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖRDÜK”

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız, kitap okumanın ne önemine dikkat çektiği konuşmasında, “Bugün Türkiye’de kızlar okutulmuyor algısının ne kadar yanlış olduğu bir kez daha gördük. Ödül alan kardeşlerimizin içinde sadece bir erkek öğrencimiz var. Diğer ödül alan öğrencilerimiz tamamen kızlardan oluşuyor. Bursa’da gittiğim bütün kütüphaneler hınca hınç dolu. Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek, gençlerimiz okumaya devam ediyor. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.” diye konuştu.

Okunan dört kitap için ayrı ayrı dereceye giren öğrencilerin isimleri açıklanarak ödülleri takdim edildi. Birincilere telefon, ikincilere tablet, üçüncülere ise kulaklık verildi.

banner105

Dereceye giren öğrencilerin şu şekilde sıralandı:

1.Kitap: Bir Ömür Nasıl Yaşanır (İlber Ortaylı)

1.Yaren Eser (Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi)

2.Öznur Bölükçü (Turan Tayan Anadolu Lisesi)

3.Nebehat Güner (Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi)

2.Kitap: Vakti Kuşanmak (Atasoy Müftüoğlu)

1.Fatih Kapusuz (Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi)

2.Zeynep Kaya (Şükrü Şenkaya Anadolu Lisesi)

3.Aybüke Esen (Kaşgarlı Mahmut Anadolu Lisesi)

3.Kitap: Malazgirtte Bir Cuma Sabahı (Yavuz Bahadıroğlu)

1.Sedef Aydın (Şehit Fevzi Başaran Anadolu İmam Hatip Lisesi)

2.Fatma Yaren Koç (Turan Tayan Anadolu İmam Hatip Listesi)

3.Emine Kayır (Yeniceabat Anadolu Lisesi)

4.Kitap: İslami Yeniden Doğuşun Sorunları (Aliya İzzet Begoviç)

1.Menekşe Nur Özoğul (Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi)

2.Rabia Erdem (Yusuf Ateş Anadolu İmam Hatip Lisesi)

3.Şeymanur Sevinç (Zübeyde Hanım Mesleki)

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak 03:38
Güneş 05:33
Öğle 13:13
İkindi 17:11
Akşam 20:44
Yatsı 22:30
banner109
12
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31