banner201

banner177

banner193

banner195

BURSA'DA AYILAR RESTORAN VE MARKETLERE DALDI ESNAF İSYAN ETTİ

 Türkiye'nin kış turizm merkezi Uludağ’da ormanda aç kalan ayılar, yavrularıyla birlikte turizm alanında bulunan eğlence, restoran ve marketlere daldı. Camları, kapıları kırıp içeri giren ayılar mutfaklarda "ne var ne yok" yerken, sabah işyerine gelen esnaflar şaşkınlık içerisinde Milli Park’ın olaya el atmasını istedi.

BURSA 11.11.2023, 09:31
BURSA'DA AYILAR RESTORAN VE MARKETLERE DALDI ESNAF İSYAN ETTİ

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uludağ Sarıalan’da gece saatlerinde çöp konteynırlarında yemek bulamayan ayılar, eğlence merkezlerinden market ve restoranların mutfaklarına daldı.

Cam, çerçeve bırakmayan ayılar mutfaklarda ne var ne yok boşaltırken, sabah işe gelen esnaflar, içeri girdiklerinde neye uğradıklarını şaşırdı. Bazı camlarda ayıların pençe izleri kalırken, bazı demir kapılar ise hasar gördü. Toplamda 300 bin lira üzerinde zarar oluşturan ayı ailesi, sabah saatlerinde doğal alanlarına doğru ormanda kayıplara karıştı.

‘Yemleme yapılmıyor’

Bölgede çalışan ve ayıların verdiği hasarı toplamak için kolları sıvayan dükkan sahipleri ise, “Milli parkların, burada ayılara yemleme yapması gerekiyor. Eskiden köpekler ile önlem alıyorduk. En azından ayı geldiği zaman köpekler ayıları kovalıyordu. O hayvanlar da doğal yaşamlarında yemek bulamıyor. Milli parklardan isteğimiz hayvanlara yemleme yapması” diye konuştu.

Ayılardan geriye kalan görüntüler ise, tablonun boyutunu gösterdi.

Sarıalanda 4-5 ayı ailesinin bulunduğu nüfusun 20 civarında olduğu kaydedilirken, Milli Park yetkilileri de kış sezonu ile birlikte ayıların kış uykusuna yatmasını beklediklerini ifade ettiler.

Zaman zaman Uludağ'a çıkan günübirlikçiler ise çöp konteynerlerini yıkan, karıştıran ve karnını doyuran ayı ailelerini izlemeye Sarıalan'a geliyorlardı.

Yorumlar (1)
Demira 3 hafta önce
Barakalarin arasinda ayı beslemesi yapilmasına, çöpleri aksam yerine sabah toplanmasına izin verenler düşünsün. Eskiden korkudan insanlara yaklasmayan ayılar, onları izleyip fotoğraf çekmek için her gece ayı görmeye giden insanlar yuzunden artık insanlardan kacmıyorlar. Besleme yapılacaksa ormanın derinliklerinde yapılır, kamp alanının içinde değil.
Ayrıca gece defalarca karsilastığım ayıların cüssesi hiçte aç kalmişa benzemiyordu.
Namaz Vakti 03 Aralık 2023
İmsak 06:32
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P