banner201

banner177

banner193

banner195

BURSA HAYVANAT BAHÇESİNİN YENİ MASKOTLARI İLGİ ODAĞI OLDU

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nin yeni maskotu 3 yavru aslanın doğal ortamındaki gibi yanına yaklaşan bakıcısına bile kükremesi dikkat çekti. Boyuna bakmadan kükreyen yavrular, korktukları anda ise hemen ortamdan uzaklaşıyor.

BURSA 29.08.2021, 12:36
BURSA HAYVANAT BAHÇESİNİN YENİ MASKOTLARI İLGİ ODAĞI OLDU

Zoopark'ın Afrika Savanası adı verilen bölümünde yer alan ‘Kaptan’ ile ‘İnci’ adlı Afrika aslanları, biri dişi ikisi erkek olmak üzere 3 tane sağlıklı yavru dünyaya getirdi. Yaklaşık 4 aylık olan aslanların boylarına bakmadan sağa sola kükremeleri ziyaretçilerin ilgisini çekti. Yavru aslanların korktukları anda hemen bulunduğu ortamdan uzaklaşmaları ise tebessüme sebep oldu. Yaklaşık 206 bin metrekare alanda 136 türden bin 100 hayvanın bulunduğu Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, normalleşme süreciyle birlikte insanların akınına uğradı. Yılda 1 milyon ziyaretçiye ulaşılan hayvanat bahçesinin yavru aslanlarına Güneş, Çınar ve Vezir isimleri verildi. Nesli tükenmekte olan hayvanların yer aldığı kırmızı listede hassas kategorideki Afrika aslanlarının sayısı böylece 5’e yükselmiş oldu. Yavruların cinsiyet tayini, ilk muayenesi ve ağırlık ölçümleri, ziyaretçilerin ve çocukların meraklı bakışları arasında veteriner ekip tarafından yapıldı. Çocukların göstermiş olduğu ilgiye rağmen aslan olduğunu unutmayan yavrular kükremeyi ihmal etmedi. Bakıcılarının sürekli onlarla ilgilenmesine rağmen onları gördüklerinde dahi dişlerini göstermeleri doğal hayata kısa sürede alıştıklarını gösterirken, korktuklarında ise hemen uzaklaşmaları dikkat çekti.


10 yıldır hayvanat bahçesinde bakıcılık yapan Önder Sevim, “14 Mayıs 2021 tarihinde dünyaya geldi. Anne yaklaşık 2 ay yavrularıyla yakından ilgilendi. Daha sonra ilgilenmeyi bıraktı. Biz özel formüllü hazırladığımız mama ile onları besledik. Daha sonra sıra ile yağsız dana kıyma, kuşbaşı ve kemikli et vermeye başladık. Hayvanları biz elimize alıp beslemiyoruz, sevmiyoruz. Biz onların doğasını bozmamak ve vahşi ortamlarına adapte olmaları için çalışıyoruz. Bize bile kükrüyorlar. Biz hayvanları evcilleştirmiyoruz. Sabah beslemesini yaptıktan sonra bu alana salıyoruz. Burada güneşlenip oyunlar oynuyorlar. Biraz daha büyüdüklerinde anne ve babasıyla birlikte alana salacağız” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:29
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:24
Akşam 17:46
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P