banner201

banner177

banner193

banner195

EDA SÜRMELİ, "BURSA'YI 2 DİZİ PROJEMİZLE EKRANLARA TAŞIYACAĞIZ"

10. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali kapsamında, Dünyaca ünlü oyuncu Ghassan Massoud Bursa’ya geldi. Festival bu yıl, onur ödülü için Hollywod Sinemasında bir çok filmde rol almış, Ghassan Mashoud’u ağırladı. Festival Başkanı Eda Sürmeli yaptığı açıklamada, "Bursa’yı 55 filmde doğal plato olarak kullandık ve bu anlamda ne kadar el verişli ve güzel bir şehre sahibiz.  Ayrıca bu yıl İran sinemasında misafir ettiğimiz Fejr Film Festivalinin müdürü ve yapımcı  Mojtaba Amini ve senarist Arash Ghaderi’yi de misafir ediyoruz. İnşaallah onlarla Bursa’da 2 dizi projemiz var yine Bursa’yı ekrana taşımaya hazırlanıyoruz." ifadelerini kullandı.

BURSA 12.10.2023, 16:57
EDA SÜRMELİ, "BURSA'YI 2 DİZİ PROJEMİZLE EKRANLARA TAŞIYACAĞIZ"

Kültür ve Turizm Bakanlığı , Sinema Genel Müdürlüğü  ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle bu yıl onuncu kez düzenlenen festivalin kapanış gecesi için oyuncu Ghassan Massoud Bursa’ya geldi.  Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı destekleriyle ülkemize gelen oyuncu, Bursa’nın tarihi ve kültürel miraslarını ziyaret etti.

King of Heaven  ( Cennettin Krallığı ) filmi ile Selahattin Eyyübi karakterini canlandırak dünyaya Selahhatin Eyyübi’yi  tanıtan oyuncu; Karayip korsanları, Krallar ve Tanrılar gibi 18 Hollywood yapımda yer aldı. Hz. Ömer dizinde Hz. Ebubekir’i televizyona taşıyan oyuncu, 6  Ekim Cuma günü Tarihi Zindankapı Müzesi'nde  basın mensupları, sanat dernekleri ve şehrin ileri gelen konuklarıyla bir araya geldi. Sorulan bir soru üzerine ; Sellahhattin Eyyübi canlandırmadan önce 8 ay ona dair tüm kaynakları okuduğunu, belirten oyuncu yaptığı tarif ile tüm katılımcıları duygulandırdı. 

"İSLAM'IN EN GÜZEL TEMSİLCİLERİNDEN BİRİYDİ"

 Ghassan Mashoud açıklamasında şu ifadelere yer verdi, "Biliyorsunuz , sinema en etkili ve yumuşak bir silah, Selahhattin Eyyubi’yi canlandırmak benim için hayatımın en önemli sahnesiydi.. Onu anlamak istedim, hissetmek ve onun gibi düşünebilmek. 8 ay hakkında yazılan yazıları okudum, ne kadar merhametli, ne kadar zeki, ne zaman ne yapacağını bilen ve İslam’ın en güzel temsilcilerinden biriydi… Filmde Küdüs’ün fethi anlatılıyor biliyorsunuz, Kudüs’ü Fethettiğinde orada yaşayan tüm gayri müslimlerin şehirden güvenli çıkış yapmalarını ve dileyenlerin kalabileceklerini ve yaşam garantilerini verdi. Filmde ama sizi buradan çıkartırken tüm Müslümanlar öldürüldü siz neden karşılık vermiyorsunuz sorusu,  Selahhattin Eyyubi’yi ve İslam’ı özetliyordu dediki ‘’ Bizim dinimiz bize bunu emrediyor da o yüzden’’ ve Kudüs sizin için ne demek sorusuna verdiği cevap ‘’ hiç ve sonra dönüp herşey ‘’ sizinler için belki bir şehir yani hiç ama bizim için herşey…İşte Selahattin Eyyubi’nin bakışından merkez şehrimiz böyle idi. Şuan gözlerimin dolması orada olan olaylardan, Kudüs tüm din tarihinin şehri güzellikleri yayan dünyaya iyiliğin kokusunu duyduran şehir…" 

Bursa üzerine sorulan bir soru üzerine konuşmasını sürdüren  Ghassan Mashoud, "Benim ülkem yani Suriye’ye benziyor, her yanı kadim insanlar, kadim değerlerle dolu 10 yıl önce buraya yine Eda hanımın daveti üzerine 1. Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali için gelmiştim. Aynı misafirperverliği ve bu güzel şehrin güzel insanları ile buluşmak aynı şekilde karşılanmak benim için çok güzel, Eda Hanıma ve şehrin tüm temsilcilerine teşekkür ediyorum." dedi

EDA SÜRMELİ, "BURSA'YI 55 FİLMDE DOĞAL PLATO OLARAK KULLANDIK"

Festival Başkanı Eda Sürmeli yaptığı açıklamada, "Bu yıl onuncu kez buluştuğumuz festivalimizin kapanış programında sevgili dostum Ghassan Massoud ağırladık. Zaman belki tevavuk ile Kudüs’ün fethine denk geldi ve bu bizi yıl dönümünde onu canlandıran oyuncuyu misafir etme şansını verdi. 10 yıl önce 1. Festivalimizde de kendisini misafir etmiştik, şimdi 10. Yılımızda bu kez onur ödülü için aramızda, birlikte Bursa’yı Keşfediyoruz. Bursa’nın güzelliklerini tarihini ona ve kıymetli eşine ve diğer yurt dışı misafirlerimize de tanıtıyoruz. Bursa’yı 55 filmde doğal plato olarak kullandık ve bu anlamda ne kadar el verişli ve güzel bir şehre sahibiz.  Ayrıca bu yıl İran sinemasında misafir ettiğimiz Fejr Film Festivalinin müdürü ve yapımcı  Mojtaba Amini ve senarist Arash Ghaderi’yi de misafir ediyoruz. İnşaallah onlarla Bursa’da 2 dizi projemiz var yine Bursa’yı ekrana taşımaya hazırlanıyoruz. Ben Festivalimize destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Sinema Genel Müdürlüğümüze, BTSO, Bursa Büyyükşehir belediyesine, TGA , Bursa Valiliğimiz ve Bursa il Kültür ve Turizm müdürlüğümüze teşekkür ediyorum."

Bursa il Kültür Müdürü Kamil Özer ise konuşmasında, "Ben dünyaca ünlü bir oyuncuyu Bursa’da ağırlamaktan dolayı çok mutluyum. Bursa kadim medeniyetimizin mihenk taşı olan şehirlerimizden biri, kendisine de Bursa’yı sorduğumda çok sevdiğini ve Bursada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi, biz Ghassan beyi ve kıymetli eşi hanımefendiyi ve İran sinemasının kıymetli isimlerini Bursa’da ki tarihi kültürel mirasımızı tanıtarak, onlara Bursa’nın sinema ve film çekimleri için nasıl güzel bir zemin sunduğunu da anlatıyoruz. Sanırım bizimle aynı fikirdeler ki Eda hanımla birlikte İran yapımı 2 diziye ev sahipliği yapıcaz. Ghassan Mashoud beyefendiye ve diğer konuklarımızı Bursa’da ağırlamaktan onur duyuyoruz. Bakanlığımızın destekleri ile bu yıl 10. Kez gerçekleştirilen Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivalimiz ile Bursa’nın gelenekselleşen ve Bursa’dan kendi değerlerimizi dünyaya anlatan ve bunu yaparkende genç sinemacılar ile birlikte yapılan bu festivalin nice yıllarında aynı başarı ile devam etmesini temenni ediyorum. Festivale katkı sağlayan, sinema genel müdürlüğümüze, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasına, Bursa Büyük şehir Belediyemize, Bursa Valimiz sayın Mahmut Demirtaş ve TGA Turizm Tanıtma ajansımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:31
Güneş 08:00
Öğle 12:58
İkindi 15:24
Akşam 17:46
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P