banner201

banner177

banner193

banner195

GÖKHAN YÜNKÜL SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN İSYAN ETTİ

Memur Sen Bursa İl Temsilcisi, Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül ek ödemeler ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararı eleştirdi. Daha önce 75 kuruşluk ek ödemeyi üyelerine yarım simit vererek gündeme taşıyan ve birçok hastanede ortak eylemlerle sağlık çalışanlarının sesi olan Gökhan Yünkül bu kez sosyal medyadan isyan etti.

BURSA 10.09.2020, 16:58 23.10.2023, 12:00
GÖKHAN YÜNKÜL SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN İSYAN ETTİ

Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi : 

 

EK ÖDEME (ME) DEGİL ADALET İSTİYORUZ....

Binlerce sağlık çalışanı Covit-19 hastalığına yakalanıp, onlarcası hayatını kaybederken, Covit-19'un meslek hastalığı sayılmadığı ortadayken maalesef Sağlık Bakanlığı da çalışanlarını anlamadığını gösteren uygulamalara devam ediyor.

Bir kaç gün önce resmi gazetede yayınlanan genelgeyle Aile Hekimleri için 3000 TL ye, Aile Sağlığı çalışanları için de 850 TL ye kadar ilave ücret ödeneceği belirtildi. Üst sınırları belirlenen ve fakat kimin ne kadar ücret alacağı belli olmayan Aile Hekimliği çalışanları daha şimdiden kamuoyu nazarında zengin oldu bile. Şimdi ise "inşallah muğlak bir genelge çıkmaz" diye eli duada olan sağlık çalışanları için ne olduğu/olacağı belli olmayan, biri yer biri bakar dedirtecek keyfiyette ve nedenini henüz çözmeye vakıf olamadığımız bir şekilde yine 3 ay süreli bir ek ödeme genelgesi yayınlandı.

Sayın Bakanın tekraren Sağlık Çalışanlarının hakkını ödeyemeyiz diyerek beklentilerin karşılanmayacağını ilan etmesinin ardından hem Aile Hekimliği ilave ücret genelgesi hem de Ek Ödeme genelgesi sonrası sıfır ile kuruş arasında ek ödemeye mecbur bırakılan Sağlık Çalışanlarının kamuoyunda çifte maaş alıyor algısına maruz bırakılmasını doğru bulmuyor ve de kabul etmiyoruz.

1 Ağustos tarihi itibariyle geçerli ve üç ay süreli olan genelge ve sayın bakanın ifadeleri bir önceki dönemde yaşanan mağduriyetlerin yeniden yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu göstermektedir.

Kamuoyuna sağlık çalışanlarımıza ilave bir ödeme yapılıyormuş gibi algı yapılması ne kadar yanlış ise, çalışanlarımız arasında ayrım yapacak olan ücret politikaları da bir o kadar yanlıştır.

Sağlık çalışanları hakkaniyet doğrultusunda adil şekilde ve ayrım yapılmadan hakları olan net bir ücret istemektedir.

Lütuf değil emeklerinin karşılığının verilmesini beklemektedir.

Virüs sınıf, statü, servis, iş ayrımı yapmazken; maalesef alışıldığı üzere emek içinden emek seçmeye ayarlanmış, performans kılıfında ayrımcılık yapan, hakkaniyetten uzak ve de herkesi kapsamaktan uzak bir genelge ile çalışan motivasyonunu artırmak mümkün değildir.

Bu tür uygulamalar ile artık tükenen, motivasyonunu kaybetmiş, her türlü belirsizliğin kıskacında kıvranmaktan biçare düşen sağlık çalışanları, iyice yara almaktadır.

Bilinmelidir ki sağlık çalışanları başta sayın bakanımız olmak üzere tüm muhataplarından sorunlarına karşı destek, alın terinin karşılığı bir ücret ve özlük haklarında insan onurunun gereği olan iyileştirmeler bekliyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:05
Öğle 13:00
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P