KAL-MET VE UVE MARKALARININ KURUCUSU UĞUR USLUKILIÇ HAYATINI KAYBETTİ

Kal-Met Kalibrasyon ve UVE markalarının kurucusu Uğur Uslukılıç (52) , koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Türkiye’nin sevilen iş insanı Uğur Uslukılıç; 1997 yılında Bursa’da 35 metrekarelik bir dükkanda başladığı kalibrasyon işinde günümüzde Kal-Met Kalibrasyon ve UVE markalarıyla Türkiye’de üretimi olmayan yurtdışından ihraç edilen test ve kalibrasyon amaçlı kullanılan ürünleri üreterek istihdama ve ekonomiye katma değer sağlıyordu.

BURSA 20.04.2021, 20:53 20.04.2021, 21:17
KAL-MET VE UVE MARKALARININ KURUCUSU UĞUR USLUKILIÇ HAYATINI KAYBETTİ


Bursahaberdar ailesi olarak Uğur Uslukılıç’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Uğur Uslukılıç’a Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.

Uğur Uslukılıç ile geçtiğimiz yıl yaptığımız o röportaj

Kal-Met Kalibrasyon üretilmeyeni üretiyor

Ekonomiye değer katıyor!

Özel Haber: Sercan GÜLER

Kal-Met Kalibrasyon ve UVE markalarının kurucusu Uğur Uslukılıç,1977 yılında Bursa’da 35 metrekarelik bir dükkanda başladığı kalibrasyon işinde 22 yılı geride bıraktı.  Bursa başta olmak üzere Ankara ve İzmir’de kalibrasyon hizmeti verirken 60 kişiye istihdam sağlıyor. Uslukılıç kurduğu  Kal-Met Kalibrasyon çatısı altında UVE markasıyla Türkiye’de üretimi olmayan yurtdışından ihraç edilen test ve kalibrasyon amaçlı kullanılan ürünleri üretiyor.

UVE markasıyla üretilen ürünler Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarında kullanılıyor. Bu kuruluşlar arasında; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ), TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), Suudi Arabistan Meteoroloji Ensitüsü, Türk Standartları Ensitüsü Gebze Kampüsü, TÜBİTAK-MAM, TÜBİTAK UME yer alıyor. Bursa’nın iki büyük otomobil  üretim fabrikası bünyesinde yerleşik laboratuvarlar ile de kalibrasyon hizmeti veriyor.

23 YILI GERİDE BIRAKTI

Kal-Met Kalibrasyon ve UVE markalarının kurucusu Uğur Uslukılıç, mevcut tecrübemizi kullanarak Türkiye’ye nasıl katma değer sağlayabiliriz ve bu tecrübeyle Türkiye’de üretilmeyen neleri üretebiliriz sorusuna cevap aradıklarını belirterek kuruluş serüvenini şu sözlerle anlattı, “1997 yılında Bursa’da Sırameşeler Mahallesi’nde 35 metrekarelik dükkanda eşimle birlikte işe başladık. O yıllarda sadece 4 tane cihazın kalibrasyonunu yapabiliyorduk. Şu anda Türkiye’nin en kapsamlı altyapısı en sağlam özel kalibrasyon laboratuvarlarından biriyiz. 23 yılı geride bıraktık. Ankara’da ve İzmir’de kalibrasyon hizmeti veren şubelerimiz var şu anda 60 kişiye istihdam sağlıyoruz. Türkiye’de üretimi olmayan test ve kalibrasyon cihazlarını, dünyada kendini ispatlamış markalarla kalite rekabeti sağlayacak şekilde üretmeyi hedefliyoruz”

3 BİNİN ÜZERİNDE MÜŞTERİYE HİZMET

Kal-Met Kalibrasyon Tic. Ltd. Şti. Kasım 1997’de Boyut Ölçme Cihazları ve Terazi Kalibrasyonu ile hizmet vermeye başladı. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak hizmet alanı sürekli genişletilerek Boyut ( 3-D koordinat ölçüm cihazları dahil ), Kuvvet ( Yük hücreleri dahil ), Tork, Sertlik, Basınç, Kütle / Terazi, Hacim, Yoğunluk, Sıcaklık / Nem, Elektrik ve Optik alanında kalibrasyon hizmeti veren Türkiye’nin en kapsamlı özel laboratuvarı durumuna geldi. Başta Otomotiv olmak üzere İnşaat, Gıda, Tarım, Tekstil ve Havacılık sektöründe 3000’nin üzerinde müşteriye periyodik kalibrasyon hizmeti vermektedir. Kalibrasyon alanında elde edilmiş birikimin diğer kuruluşlarla paylaşılması amacıyla metroloji ve kalibrasyon alanında eğitimler verilmektedir. Yine metroloji ve kalibrasyon alanında elde edilmiş birikimi ile Türkiye endüstrisine katkı sağlamak amacıyla referans cihazlar tasarlanmakta ve üretilmektedir.

“ÜRETİLMEYENİ ÜRETİYORUZ”                 

Kal-Met Kalibrasyon ve UVE markalarının kurucusu Uğur Uslukılıç üretim politikalarına değinerek şunları söyledi, “İmalatlarımızı Bursa’da yapıyoruz. Hedefimiz, politikamız; Türkiye’de üretimi olmayan katma değeri yüksek, teknolojik ürünleri üretmektir.  Türkiye’de üretimi mevcut olan ürünleri üreterek yerli üreticilerle rekabet etmek istemiyoruz.”

ALANINDA TÜRKİYE’NİN EN İYİLERİNDEN

1997’de 4 tane cihaz ile kalibrasyon işine başladıklarını şu anda Türkiye’nin en kapsamlı altyapısı en sağlam özel kalibrasyon laboratuvarlarından biri olduklarını belirten Uslukılıç işbirliği içerisinde oldukları firmaları şu sözlerle özetledi, “UVE markasıyla üretilen ürünler Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarında kullanılıyor. Bu kuruluşlardan bazıları; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ), TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), Suudi Arabistan Meteoroloji Ensitüsü, Türk Standartları Ensitüsü Gebze Kampüsü, TÜBİTAK-MAM, TÜBİTAK UME’dir.”

CARİ AÇIĞI AŞAĞIYA ÇEKİYOR

Türkiye’de ürettikleri ürünlerle kendi alanlarında ithalatın önüne geçmeye çalıştıklarını  ifade eden Uslukılıç, “Bizim yaptığımız her ürün cari açığı aşağıya çekiyor. Her sattığımız ürün hem işletmemize hem de ülke ekonomimize katkı sağlıyor.”

Yorumlar (8)
Ercan Bıyık 3 yıl önce
Evet. 18 yıl beraber çalıştık. Dürüstlguyle iyi ahlakıyla herşey vatan için niyetli bir abi patronumdu.
Okan Mercan 3 yıl önce
Bursa sanayisi çok değerli ve Kalibrasyon duayeni bir iş insanını kaybetti Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşAllah
Sercan Güler 3 yıl önce
Çok güzel yürekli, Türkiye'ye ve Bursa'ya çok faydalı işler üreten biriydi. Mekanı cennet olsun . İyiler erken veda ediyor bu hayata ...
Hamit Bıyık 3 yıl önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşAllah uğur abinin. Iyi bir insandı. Yanında kısa bir süre çalışmama rağmen iyi bir insan olduğuna sahidim. Güler yüzlü birisiydi. Allah ailesine sabir versin.
Savaş Zafer 3 yıl önce
Türkiyem çok kıymetli bir değerini kaybetti.
Allah rahmetiyle muamele etsin,mekanı Cennet olsun.
Kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum.
NevzatOKUR 3 yıl önce
Değerli bir eğitimci, sanayici, iyi bir insandı. Başta ailesi ve çalışma arkadaşları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı dilerim. Allah rahmet eylesin.
ayse 3 yıl önce
begendim tikliyacakken bir yoruma yanlislikla begenmedim tikladim ozur dilerim
ayse bir 3 yıl önce
begendim tıklayacakken bir yoruma yanlislikla begenmedim tıkladım özürlü dilerim
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 06:07
Öğle 13:07
İkindi 16:53
Akşam 19:57
Yatsı 21:24
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P