banner177

banner193

NİLÜFER'DE 5 MAHALLE AYAĞA KALKTI: Zehir solumak istemiyoruz

Bursa Nilüfer'de fabrika bacalarından kaynaklanan kokudan rahatsız olan 5 mahallenin sakinleri, bir araya gelerek tepkilerini dile getirdi ve yetkilileri görev çağırdı. Mahalle sakinlerinin yanında yer alan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de, "Halkımızın temiz hava talepleri karşılanana kadar birlikte hareket etmeye devam edeceğiz" dedi.

BURSA 17.09.2021, 16:16 17.09.2021, 16:20
NİLÜFER'DE 5 MAHALLE AYAĞA KALKTI: Zehir solumak istemiyoruz

Nilüfer'de bazı mahallelerde, çevredeki fabrika bacalarından kaynaklanan koku sorunu vatandaşların tepkisine yol açıyor. Sağlıklı bir çevrede yaşama haklarına dikkat çekmek isteyen Nilüfer'in 5 mahallesinde oturan vatandaşlar, bir araya gelerek seslerini duyurmaya çalıştı.

Yayılan kokudan etkilenen 23 Nisan, Altınşehir, Yüzüncüyıl, 19 Mayıs, 29 Ekim Mahalle KomiteleriNilüfer Kent Konseyi ile birlikte yaşanan soruna ilişkin açıklama yaptı.

23 Nisan Mahallesi'nde yapılan ortak açıklamaya Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de katıldı. 5 mahalle adına ortak açıklamayı 23 Nisan Mahallesi Muhtarı Sevda Bayraktar yaptı. Anayasanın 56. Maddesi'ne göre herkesin, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğuna dikkat çeken Bayraktar, "Bizler sağlığımızı etkileyen maddeler içeren, emisyonları ile sağlığımızı tehdit eden ve yaydığı kokularla yaşam kalitemizi önemli oranda düşüren unsurlara yönelik tedbirlerinin alınması için toplandık. Yıllardır civardaki fabrikalar ve arıtma tesislerinden kaynaklanan koku emisyonları nedeniyle ilgili kurumlara ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) binlerce başvuruda bulunuldu. Koku emisyon oranı yakın dönemde bölgede yaşayan vatandaşları kapı pencere açamaz hale getirdiği gibi çevre ve halk sağlığı açısından önemli bir tehdit haline gelmiştir" diye konuştu.

,

Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü'ne yayılan koku ile ilgili şikayette bulunduklarını belirten Muhtar Bayraktar,"Kokunun kaynağının tespit edilerek tarafımıza bildirilmesi" şeklinde cevap aldıklarını söyleyerek, "Biz vatandaşların bu işletmeleri koku ve gaz emisyonu anlamında denetleyecek yetkisi, teknik bilgisi ve donanımı yok iken bize verilen bu cevap kurumun sorunu çözme amacı olmadığını göstermektedir. Bizler, zehir solumamak, korkunç bir kokuyla yaşamaya devam etmemek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nü görevini layıkıyla yapmaya davet ediyor, temiz hava hakkımız için mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz" dedi.

Turgay Erdem'den ilgili kurumlara çağrı

Halkın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına dikkat çeken Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de vatandaşların yanında olacaklarını söyledi. Başkan Turgay Erdem, " Sanayi önemli ama etkileri doğru kontrol edilmeli. Bize gelen şikayet ve talepleri ilgili kurumlara iletiyoruz. Sanayiciler gereken önlemleri almalı. Sanayi bölgelerindeki yönetimler işletmeleri kontrol etmeli, ilgili kurumlar denetimlerini etkin olarak gerçekleştirmeli. Biz kurum olarak karbon emisyonunun azaltılması için Avrupa Başkanlar Sözleşmesi'ne imza attık. Bu nedenle gereken mücadeleyi vermeye kararlıyız. Konunun çözümü için ilgili kurumları göreve davet ediyoruz" dedi.

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş da bölgede yaşayan bir birey olarak tepkisini dile getirdi. Binbaş, "Burada binlerce şikayet var. Kokuyla uyanıyoruz. İlgili kurum 'Kokunun kaynağını tespit edin' diyor. Biz nasıl tespit edelim. Kurum adeta bizle dalga geçiyor. İlgili kurumları göreve davet ediyoruz" diyerek tepkisini dile getirdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Nisan 2024
İmsak 04:43
Güneş 06:14
Öğle 13:08
İkindi 16:52
Akşam 19:52
Yatsı 21:17
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P