banner201

banner177

banner193

banner195

ABD'de seçimler yenileniyor !

Hem Türkiye hem de dünyanın merakla beklediği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri iptal edilen ilk seçimler değil. Türkiye’ye her defasında demokrasi dersi veren ABD’de Kasım ayında düzenlenen ve hile karıştığı gerçekleştiği iptal edilen ve yenilenmesi kararı alınan Kuzey Karolina 9. bölge seçimlerinin ilk turu 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

DÜNYA 10.05.2019, 15:44
ABD'de seçimler yenileniyor !

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Türkiye'de 31 Mart'ta gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar vermişti. Başta Türkiye olmak üzere dünya da merakla seçim sonuçlarını beklerken, her fırsatta Türkiye'ye demokrasi dersi vermeye kalkan ABD'de de, Kuzey Karolina 9. bölge seçimleri, hile karıştığı gerekçesiyle tekrarlanacak. Eyalet Seçim Kurulu, 2018 yılının Kasım ayında yapılan eyalet seçimlerinde mail yolu ile kullanılan oyların sandığa yansıtılmadığı gerekçesiyle eyalet seçimlerinin ilk turunun 14 Mayıs Salı günü gerçekleştirileceğini açıkladı. Adaylardan hiçbirinin yüzde 30'un üzerinde oy alamaması durumunda ise seçimin ikinci turu 10 Eylül'de yapılacağı bildirildi.

Neler olmuştu- ABD'DE NASIL OY KULLANILIYOR 


Kasım ayında yapılan seçimlerden bir gün sonra Kuzey Karolina 9.kongre bölgesinde, Cumhuriyetçi Rahip Mark Harris, Demokrat rakibi Dan McCready'i az bir farkla geçerek seçimin galibi olduğunu ifade etmişti. McCready'nin de yenilgiyi kabul etmişti. Beş üyeli Seçim Kurulu, Kuzey Karolina'nın Bladen ve Robeson ilçelerinde kaybolan oy pusulaları ve 9. bölgede dikkat çekecek derecede yüksek sayıda gelen oy pusulası talebi ve yüksek sayıda seçim merkezlerine gönderilmeyen oylar tespit edilmesiyle seçimin tekrarlanması kararını vermişti. 

ABD'de seçime katılamayacak kişilere seçimden bir gün önce absentee (hazır değil) oy pusulası gönderiliyor. Seçmen, oyunu ertesi gün ya kendi gelerek ya da mail yolu ile kullanabiliyor. Kasım'da yapılan seçimlere yönelik soruşturma kapsamında alınan ifadelerde Harris'in seçim kampanyasında görev alan L. McCrae Dowless Jr.'ın seçime katılamayan seçmenin mail yolu ile gönderdiği oyları gayrı meşru bir şekilde topladığı veya imha ettiği ortaya çıkmıştı. Dowless'in mail yoluyla gönderilen bin 341 oyun 502'ini kullanmadığı veya imha ettiği, yalnızca 684'ün sandığı yansıttığı tespit edilmişti. Dowless, oylarının kullanımı konusunda sahtekarlık ve illegal uygulamalarıyla adaletin işlenmesine engel olmak suçundan tutuklanmıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2023
İmsak 06:32
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P