banner165

banner156

banner114

banner177

ABD'DEN SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRECEK HAMLE: PUTİN KÜPLERE BİNECEK

Wall Street Journal gazetesindeki habere göre ABD'li yetkililer, Polonya'nın Ukrayna'ya Amerikan F-16 savaş uçakları karşılığında Sovyet döneminden kalma uçaklar sağlayacağı bir anlaşma üstünde çalışıyor. Eğer anlaşma sağlanırsa, ABD'nin Polonya'ya belli sayıda F-16 vermesi, Polonya'nın bu uçaklar karşılığında Kiev'e Sovyet dönemine ait savaş uçakları göndermesi öngörülüyor.

DÜNYA 06.03.2022, 14:31
ABD'DEN SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRECEK HAMLE: PUTİN KÜPLERE BİNECEK

ABD'li yetkililer cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Rusya'nın işgaline yanıt vermesine yardımcı olmak için son teklifte, ABD'nin Polonya'nın Amerikan F-16 savaş uçakları karşılığında Ukrayna'ya Sovyet döneminden kalma uçaklar göndereceği bir anlaşmayı araştırdığını söyledi.

BEYAZ SARAY'DAN ONAY BEKLENİYOR

ABD'li yetkililer, anlaşmanın Beyaz Saray onayı gerektireceğini söyledi.

Olası bir anlaşma, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin ABD'ye, özellikle Ukraynalı pilotların uçabileceği Rus yapımı jet avcı uçakları başta olmak üzere daha ölümcül askeri yardım elde etmek için çağrıda bulunmasının ardından geldi. Zelenskiy, Cumartesi sabahı Kongre üyeleriyle yaptığı video görüşmesinde, ABD'nin Rus petrol ithalatını yasaklama önerisini de destekledi.

ABD'nin Wall Street Journal gazetesinin aktardığı habere göre, Beyaz Saray yetkilileri, ABD'nin Polonya'ya belli sayıda F-16 verebileceği, buna karşılık da Varşova'nın Kiev'e Sovyet dönemine ait savaş uçaklarından temin edebileceğini belirtti.

UKRAYNALI PİLOTLAR RUS YAPIMI UÇAKLARLA UÇACAK

Bir Beyaz Saray yetkilisi ABD medyasına yaptığı açıklamada, "Bu konuda Polonyalılarla çalışıyoruz ve diğer NATO müttefiklerimizle istişare ediyoruz" dedi. Kararın bir kısmı, ABD'nin uçakları Ukrayna'ya devretmesi karşılığında Polonya'ya neler sağlayabileceğine bağlı.

Ukraynalı pilotların, bu sistemler üzerinde uçmak için özel olarak eğitildikleri için Rus yapımı uçaklara ihtiyaç duydukları bildiriliyor.

"EN AZINDAN UÇAK ALIN"

200'den fazla Meclis ve Senato üyesinin bulunduğu görüşmede Zelenskiy, soru almadan önce yaklaşık 25 dakika konuştu. Görüşmedeki iki kişiye göre, Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, Zelenskiy'ye en çok neye ihtiyacı olduğunu sordu. Ukrayna Devlet Başkanı, jet avcı uçağı ihtiyacı ile yanıt verdi. Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturmayı da gündeme getirdi, ancak bir tercüman aracılığıyla, görüşmedeki bir kişiye göre "Bunu yapamıyorsanız, en azından uçak alın" ifadelerini kullandı.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan birçok Kongre üyesi, Biden yönetiminin Kiev'e savaş uçağı sağlamasına destek olacaklarını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna'ya savaş uçağı temini konusunda Polonya'da değerlendirmede bulunmuş ve bu konu üzerinde müttefik ülkelerle görüştüklerini söylemişti.

Ukrayna yönetimi daha önceki açıklamalarında ordudaki pilotların Sovyet dönemine ait Mig-22 ve Su-25 gibi uçakları hemen uçurabileceğini ve bu uçakların Polonya'nın da arasında bulunduğu bazı Doğu Avrupa ülkelerinde halen mevcut olduğunu dile getirmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge talebinde de bulunmuş ancak hem ABD hem de NATO "Rusya ile savaş riskini barındırdığı için" bu talebe olumsuz karşılık vermişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak 05:21
Güneş 06:47
Öğle 13:14
İkindi 16:45
Akşam 19:31
Yatsı 20:51
banner109
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P