banner209

banner177

banner193

ALMANYA'DAN SKANDAL: KABİL UÇAĞINDA İNSAN DEĞİL ALKOL TAŞIDILAR

Almanya'nın Afganistan'a gönderdiği A400M nakliye uçağı, başkent Kabil'den yalnızca 7 kişiyi aldı. Alman hükümetinin tahliye operasyonu, sosyal medyada eleştiri oklarının hedefi oldu. Öte yandan 20 bin litre bira, 340 şişe şarap ve sekt (köpüklü şarap) ve belirtilmeyen miktarda shandy tahliye edildi

DÜNYA 18.08.2021, 12:29
ALMANYA'DAN SKANDAL: KABİL UÇAĞINDA İNSAN DEĞİL ALKOL TAŞIDILAR

Afganistan'da ABD'nin çekilmesiyle birlikte Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından ülkeden tahliyeler sürüyor. Almanya hükümeti, Taliban'ın kontrolü sağlamasının ardından başkent Kabil'e gönderdiği ilk uçakla yalnızca 7 kişiyi tahliye etti. Afganistan'da ABD'den sonra en büyük ikinci askeri birliğe sahip olan Almanya'nın 7 kişilik tahliyesi, ülkede eleştirileri de beraberinde getirdi.

ALMANYA LİTRELERCE ALKOLÜ ÜLKESİNE TAŞIDI

Almanya, nisan ayında yaklaşık 1100 askerinin bulunduğu Afganistan'dan askerlerini 4 Temmuz itibariyle geri çekme kararı almıştı.

Afganistan'dan çekilme sürecinde Alman ordusu askerlerine konulan alkol yasağı nedeniyle Berlin, litrelerce birayı da ülkeye taşıdı. Operasyon Komutanlığı'nın açıklamasında ise, askerlerin, kullanılamayacak olan bu alkolü yasal ve dini gerekçelerle yerel kuvvetlere satmasının da yasak olduğu kaydedilmişti.

Almanya'nın haziranda Alman ordusuna ait bira ve şarapları Afganistan'dan çıkardığı, ancak Alman hükümetinin Alman askerlerine yardımcı olan Afgan yerel personelini ülkeden tahliye edemediği belirtildi.

Bild gazetesinin haberinde, "Bira ve şarap çıkarıldı- yerel personel kalıyor" başlığıyla verdiği haberde, "Alkol için taşıma kapasitesi vardı ancak Afganistan'daki yerel personel için yok." değerlendirmesinde bulunuldu.

Haberde, Almanya'nın Afganistan'dan çıkmaya hazırlandığı haziran başında Alman ordusuna ait 65 bin bira kutusunu ve 340 şarap şişesini ülkeden çıkardığı anımsatıldı.

Bu durum zamanlama açısından bir rastlantı olsa da Alman hükümetinin, Afganistan'da yıllarca Almanya için çalışan ve hayatlarını riske atan insanlara verdiği önceliği gösterdiği aktarılan haberde, "Alman hükümeti için onlar bira kutularından daha az değerliler." ifadesi kullanıldı.

"7 KİŞİ... TARİF EDİLEMEZ UTANÇ"

Ülkenin tanınmış sanatçılarından Igor Levit, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Yedi. Yedi kişi, bir A400M ile Kabil'den uçtu. Yedi. Tarif edilemez bir utanç. Bu felaket karşısında uçağı insanlarla doldurmamak, kıyaslanamaz bir şekilde insanlık dışı. Bir utanç. Savaşın ne olduğunu anlamayan sorumlular. Söyleyecek söz bulamıyorum. 7 kişi. Yedi. Çünkü diğerleri listede değildi" ifadeleriyle hükümeti hedef aldı.

Gazeteci Hasnain Kazim da, "Merhaba federal ordu. İnme şansınız olan Kabil'den yedi, yalnızca yedi kişiyi mi kurtardınız? Listenizde yalnızca bu insanlar olduğu için mi?" dedi.

"ALMAN OLMAKTAN HİÇ BU KADAR UTANMAMIŞTIM"

Diğer sosyal medya kullanıcıları ise, "Uçakta yalnızca 7 kişinin olduğu doğru mu?", "Yedi. Çünkü diğerleri listede yoktu. Ben sadece şaşkınım. Alman olmaktan hiç bu kadar utanmamıştım" ifadeleriyle hükümetin tahliye operasyonundaki başarısızlığına tepki gösterdi.

"KAOTİK VE KARMAŞIK BİR DURUM VAR"

Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, A400M nakliye uçağının Pazartesi akşamı Kabil'e indiğini belirterek, "Havaalanında çok kaotik, tehlikeli ve karmaşık bir durum var. Çok az zamanımız vardı, bu yüzden yalnızca sahada bulunan insanları uçağa aldık" ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığı ise uçağın hızlı bir şekilde ülkeden ayrılmak zorunda kalması ve diğer Almanların, Alman askerlerinin koruması olmadan havaalanına girememesi nedeniyle yalnızca 7 kişinin tahliye edilebildiğini belirtti.Tahliyede görev alacak 600 askeriyle Almanya, ilerleyen saatlerde daha fazla kişiyi tahliye etmeyi planlıyor. Almanya, tahliye operasyonlarında merkez olarak kullandığı Özbekistan'ın başkenti Taşkent'ten ikinci bir uçakla Kabil'e uçak göndermek için ABD'nin onayını bekliyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:33
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:28
Yatsı 22:10
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P