banner201

banner177

banner193

banner195

SAVAŞ RUSYA'YA PAHALIYA PATLADI: KAYBEDİLEN PARA DUDAK UÇUKLATTI

Ukrayna'yı işgal eden Rusya ekonomik olarak da bir yük aldı sırtına. Savaş 8. gününde devam ederken, ilk 5 günde Rusya'ya maliyeti 7 milyar dolar oldu. Yapılan bir araştırmaya göre, ilerleyen günlerde savaşın Moskova yönetimine günlük maliyetinin 20 milyar doları aşabileceği belirtiliyor.

DÜNYA 03.03.2022, 16:01
SAVAŞ RUSYA'YA PAHALIYA PATLADI: KAYBEDİLEN PARA DUDAK UÇUKLATTI

Online danışmanlık şirketi Consultancy'de yer alan haberde, düşünce kuruluşları Centre for Economic Recovery ve EasyBusiness ve danışmanlık şirketi Civitta tarafından yapılan ve Rusya- Ukrayna savaşının Rus ekonomisine maliyetinin hesaplandığı araştırmaya yer verildi. Araştırmada, tespit edilebilen askeri teçhizat ve personel kaybının da dahil olduğu savaştan kaynaklanan doğrudan kayıpların, ilk 5 günde Rusya'ya yaklaşık 7 milyar dolara mal olduğu ifade edildi. 4,2 milyar doların teçhizat kaybı olduğu bildirilen araştırmada, yalnızca can kayıplarının, gelecek 40 yılda GSYİH'de 2,7 milyar dolar kayba neden olacağı öngörüldü.

SAVAŞIN GÜNLÜK MALİYETİ 20 MİLYAR DOLARI AŞABİLİR

Ayrıca lojistik, personel, mühimmat, yakıt, roket fırlatma dahil olmak üzere seferberliğin ölçeğinin her gün daha fazla paraya mal olacağını belirten araştırmacılar, işgal ölçeği arttıkça Rusya açısından savaşın günlük maliyetinin 20 milyar doları aşabileceğine işaret etti.

EKONOMİK YAPTIRIMLAR RUSYA'YI ZOR DURUMDA BIRAKACAK

Öte yandan, uluslararası toplum tarafından uygulanan ve Rus ekonomisini istikrarsızlaştırarak saldırganlıktan caydırmayı amaçlayan yaptırımlar nedeniyle rublenin değeri tarihi seviyeye geriledi. Rus şirketlerinin piyasa değeri hızla düşerken, devlet tahvillerinin ticaretine getirilen yeni kısıtlamalar ve merkez bankası varlıklarının dondurulması nedeniyle Moskova yönetiminin makro istikrarı sürdürmesinin zorlaştığı kaydedildi. Ticaret kısıtlamaların Rusya'nın enerjiye bağımlı ekonomisine büyük zarar vermesi beklenirken, yüksek teknolojili ürünlerin ithalatının yasaklanmasının da orta ve uzun vadede değer zincirlerini etkileyeceği vurgulandı. Bu durumun ise sıradan Rus vatandaşları açısından yüksek enflasyon ve düşük satın alma gücü anlamına geleceği ve yoksulluğun artacağı belirtildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:34
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:24
Akşam 17:45
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P