banner204

banner177

banner193

banner195

E-TİCARET EĞİTİMİ İLE GENÇ İSTİHDAMI ARTIYOR,ÜRETİCİ KOOPERATİFLERİ BÜYÜYOR

BEBKA, ‘e-ticaret ve e-İhracat ile büyüme programı’ ile gençlere istihdam imkânı sağlarken, üretici kooperatiflerine de ticaret ağlarını geliştirme fırsatı sunuyor.

EKONOMİ 18.07.2023, 11:14
E-TİCARET EĞİTİMİ İLE GENÇ İSTİHDAMI ARTIYOR,ÜRETİCİ KOOPERATİFLERİ BÜYÜYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), 2022-2023 teması olarak belirlenen ‘genç istihdamı’ alanında çalışmalarına yenisini ekledi. Son yıllarda giderek önem kazanan konulardan birisi olan e-ticaret konusunda Bursa’nın kapasitesini artırmak ve gençlere doğrudan istihdam edilebilecekleri yetenekler kazandırmak için BEBKA tarafından üniversitede okuyan ve yeni mezun olmuş gençlere yönelik olarak ‘e-ticaret ve ihracat uzmanlık eğitimleri’ düzenlendi.


72 saatlik yoğun eğitim programını başarıyla tamamlayan gençlere uzmanlık sertifikalarını veren BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak, "Ticaret Bakanlığı verilerine göre Türkiye’nin e-ticaret hacmi 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 109 artışla 800,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Sipariş adetleri de yüzde 43 artış ile 4 milyar 787’e yükseldi. Rakamlar, sektörün hızla büyüdüğünü gösterirken işletmelerimizin de bu trendi yakalaması gerektiğini ortaya koyuyor. Bu çerçevede Bursa’nın, ülkemizin e-ticaret payının yükseltilmesi amacıyla e-ticaret ile büyüme programını geliştirdik. Gençlerimizin yenilikçi iş modelleri ile üretim ve ticaret dünyasına dâhil edilmesini, ülkemizin geleceğinin garanti altına alınması olarak görüyoruz. Bu çerçevede teknik ve mali desteklerimizle farklı kurumlarla iş birliği yaparak gençlerimizin nitelikli iş gücü olarak istihdama katılmalarının önünü açmayı hedefliyoruz" dedi.


Kooperatifler dijital çağda güçlenecek 13 gün süren eğitimde ‘e-ticarete giriş, e-ticaret sitesinin kurulumu, markalaşma, sosyal medya stratejisi, yerel ve global marketlerde satış, ödeme, lojistik süreçleri ve müşteri yönetimi’ konularında katılımcılara bilgiler aktarıldı. BEBKA’nın sağladığı e-ticaret eğitimlerini başarıyla tamamlayan gençler, 2 ay süresince eğitim hizmeti veren firma ile Bursa’da faaliyet gösteren kadın kooperatiflerine danışmanlık verecek. Bu çerçevede hem gençler uzmanlıklarını geliştirecek, hem de kadın kooperatifleri e-ticaret dünyasına adım atarak dijital çağda büyüme fırsatı yakalayacak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Şubat 2024
İmsak 06:10
Güneş 07:33
Öğle 13:21
İkindi 16:28
Akşam 19:00
Yatsı 20:18
12
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P