banner195

banner177

banner193

HAMSİ CEP YAKIYOR: FİYATI 6 KAT YÜKSELDİ

Karadeniz'de sezon başında çokca avlanan ve kilosu 10 TL'den satılan hamsi, deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olmasıyla kuzeye yöneldi. Hamsi avcılığı azalırken, kilosu da son yılların en yüksek fiyatına ulaşarak 60 TL'ye kadar çıktı.

EKONOMİ 19.12.2021, 16:02
HAMSİ CEP YAKIYOR: FİYATI 6 KAT YÜKSELDİ

Karadeniz'de deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkması ile sezon başında bolca avlanan hamsi, daha soğuk olan Gürcistan ve Rusya kıyılarına yöneldi. Bu yıl kuzeye erken göç eden hamsinin fiyatı 60 TL'ye çıkarken, yerini bolluğu yaşanan istavrite bıraktı. 

“AZ MİKTARDA GELİYOR, FİYATI DA YÜKSEK”

Hamsi fiyatlarının her geçen gün arttığını belirten balıkçı Ahmet Çoğalmış, "Sezona istavritle başladık. Hamsiyle devam ettik. Hamsiyi bitirdik şimdi yine istavrit bolluğu ile sezona devam ediyoruz. Az miktarda avlanabilen hamsi tezgaha da az miktarda geliyor ve fiyatı da yüksek oluyor. Sezon başında 10 TL'ye sattığımız hamsi, şimdi 60 TL" dedi.

“HAMSİ SOĞUK SULARA GÖÇTÜ”

İstavrit avı ile başlayan sezonun yine istavritle devam ettiğini belirten balıkçı Yakup Bektaşoğlu da "Hamsi soğuk sulara doğru göçtü, gitti. Sezonun en bol balığı istavrit oldu. Tezgahta yer almaya devam ediyor. Fiyatı oldukça uygun ve lezzetli" diye konuştu. Balık almaya gelen bir müşteri, "Hamsi ilk dönemlerde iyiydi. Tezgahlar hamsiyle doluydu, fiyatı da uygundu. Şimdi hamsinin fiyatı çok yüksek" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2023
İmsak 06:27
Güneş 07:56
Öğle 12:56
İkindi 15:25
Akşam 17:47
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P